TV
2024. gada 10. maijs, 02:03

Spītējot Grētai Tūnbergai, tūkstošiem demonstrantu ielās un svilpējiem mēģinājumā, Edenas Golanas žilbinošā uzstāšanās nodrošina Izraēlai dalību Eirovīzijas finālā

Izklaides nodaļa

Jauns.lv

Kamēr Zviedrijas pilsētas Malmes ielās plosījās palestīniešu atbalstītāji, prasot Izraēlas diskvalifikāciju, Izraēlas dziedātāja Edena Golana izcīnīja vietu Eirovīzijas finālā.

Izraēlu, pret kuras dalību Eirovīzijā ceturtdien protestēja tūkstošiem cilvēku Malmē, ieskaitot skandalozo aktīvisti Grētu Tūnbergu, pārstāvošā Edena Golana izpildīja dziesmu "Hurricane". Tās sākotnējo nosaukumu "October Rain" un tekstu pēc Eirovīzijas rīkotāju pieprasījuma Izraēlai nācās mainīt, jo konkursa organizatori tos atzina par atklāti politiskiem. 

Mēģinājuma laikā Golana jau piedzīvoja ļoti “viesmīlīgu” publikas uzņemšanu, izpildot savu dziesmu “Hurricane”, taču tas nespēja viņu izsist no līdzsvara. “Esmu lepna pārstāvēt savu valsti,” paziņoja 20 gadus vecā dziedātāja.

Pēc pastāvīgi izteiktajiem draudiem Izraēlas delegācijai viņai nācās visu laiku pavadīt savā viesnīcas numurā, paziņoja viņas komandas pārstāvji.

Nebūt ne visi šādu skatītāju uzvedību novērtēja atzinīgi, sociālajos tīklos daudzi zviedri pauž sašutumu par publikas uzvedību.

Sakarā ar plašiem protestiem Malmē pret Izraēlu kopumā un Golanas uzstāšanos jau bija noorganizēta vērienīga policijas klātbūtne, iesaistot papildspēkus pat no kaimiņvalstīm Dānijas un Norvēģijas.

Otrdien Eirovīzijas rīkotāji atvainojās par palestīniešu simbolikas parādīšanos uz skatuves. Konkursa atklāšanā uzstājās bijušais Eirovīzijas dalībnieks Eriks Sāde, kurš 2011. gadā pārstāvēja Zviedriju, ar dziesmu "Popular" izcīnīdams trešo vietu.

Mūziķis, kura tēvs ir Libānas palestīnietis, priekšnesuma laikā šoreiz uz rokas bija uzsējis kefiju - arābu lakatiņu, kuru parasti lieto, lai izteiktu atbalstu Palestīnai saistībā ar pašlaik notiekošo Izraēlas un "Hamas" karu. Vietā atgādināt, ka Eirovīzija tiek pozicionēta kā "nepolitisks pasākums".

Zviedrs Eriks Sāde atklāj Eirovīziju ar aizliegtu simbolu - arābu lakatiņu kefiju

gallery icon
9

Eiropas raidorganizāciju apvienība (EBU) izteikusi nožēlu par šo rīcību. "Eirovīzijas dziesmu konkurss ir televīzijas pārraide, kas notiek tiešraidē. Visi mūziķi ir iepazīstināti ar konkursa noteikumiem, tāpēc mums ļoti žēl, ka Eriks Sāde nolēma pārkāpt pasākuma nepolitisko raksturu. Pirms pasākuma sākuma Malmes arēnā dalībnieki izgāja cauri "stingrai drošības pārbaudei", viņiem tika aizliegts ienest jebkādus Palestīnas karogus, simbolus vai somas."

Eirovīzijas mājvietā Zviedrijā, kā arī citur regulāri notiek kampaņas, lai nepieļautu Izraēlas dalību šajā dziesmu konkursā, taču pasākuma rīkotāja Eiropas Raidorganizāciju apvienība (EBU) nepakļāvās šādām prasībām. Izraēlai kā EBU loceklei ir tiesības piedalīties Eirovīzijā. EBU ģenerāldirektora vietnieks Žans Filips de Tendērs svētdien paziņoja, ka Izraēlas izslēgšana būtu politisks lēmums, kas ir nepieņemams EBU kā nepolitiskai organizācijai.

Krāšņi, ugunīgi priekšnesumi un Dona triumfs — Eirovīzijas otrā pusfināla noskaņas Malmē; 09.05.2024.

Zviedrijas pilsētā Malmē ceturtdienas vakarā notika Eirovīzijas dziesmu konkursa otrais pusfināls, kurā tika izraudzītas vēl 10 valstis konkursa finālam, tai ...

gallery icon
71

Uguņošana, bikšu novilkšana, citas ēverģēlības — Eirovīzijas pirmā pusfināla noskaņas Malmē; 07.05.2024.

Malmē Eirovīzijas dziesmu konkurss notiek jau trešo reizi – iepriekš 1992. un 2013. gadā –, un septītā reize, kad konkurss ...

gallery icon
51

Tiesa, Golanai tika lūgts nomainīt sākotnējo dziesmu “October Rain”, tajā saskatot norādes uz palestīniešu teroristu organizācijas “Hamas” asiņaino iebrukumu Izraēlā, kas izraisīja pašreizējo asinspirti Gazā. Kad Golanas dziesma tika nomainīta ar “Hurricane”, EBU to apstiprināja.

Jāatgādina, ka “Hamas” iebrukumā 2023. gada 7. oktobra tika nogalināti apmēram 1200 cilvēki un 252 sagrābti par ķīlniekiem. Pēc tam Izraēla sarīkoja atbildes operāciju Gazā, un “Hamas” kontrolētā Gazas Veselības ministrija apgalvoja, ka teritorijā nogalināti vairāk nekā 34840 cilvēki.