Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kultūras ministre Dace Melbārde un mākslas zinātņu doktors, kino kritiķis un teorētiķis Ābrams Kleckins 2018. gada "Lielā Kristapa" atklāšanā. (Foto: Mārtiņš Ziders)

FOTO: Ieskaties - tā kino ļaudis pulcējās "Lielā Kristapa" atklāšanā 12

Sarkanais paklājs
2018. gada 8. novembrī 11:44 2018. gada 8. novembrī 11:44
Jauns.lv
Trešdien, 7. novembrī, kinoteātrī "Splendid Palace" atklāts kino festivāls "Lielais Kristaps", kura balvu ieguvēji tiks paziņoti pirmdien.

Festivāla norišu nedēļā būs iespēja noskatīties balvai nominētās filmas, redzēt jaunu filmu pirmizrādes, studentu filmas, bērnu filmas, tikties ar filmu autoriem un piedalīties radošajās darbnīcās.

Atklāšanas dienā "Splendid Palace" notika arī mūža balvu ieguvējiem Ābramam Kleckinam un Mihailam Savisko veltīts seanss. Abi kino nozares dižgari 20. gadsimta 70. gados noformulēja 60. gados jaunizveidoto Latvijas dokumentālo kino vilni - Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolu.

Šodien "Lielā Kristapa" ietvaros pirmizrādi piedzīvos režisora Ginta Grūbes dokumentālā filma "Lustrum", kas veidota sadarbībā ar scenārija līdzautori Sanitu Jembergu un vēsta par čekas metodēm un bijušās VDK aģentiem Latvijā.

Tāpat ceturtdien kafejnīcā "Cafe Film Noir" norisināsies grāmatas "Zudušie kinoteātri" atvēršana, kam sekos vācu režisora Duglass Volfšpergera dokumentālās filmas seanss "Bellaria - kamēr esam dzīvi!".

Savukārt 9.novembrī interesenti tiek aicināti uz režisora Kristiana Riekstiņa debijas filmas "Eva" pirmizrādes seansu, kas nominēta "Lielā Kristapa" konkursa kategorijā "Labākā īsmetrāžas filma".

Tiem, kurus interesē Holivudas kino - "Cafe Film Noir" piektdien aicina uz kino kritiķes Ditas Rietumas sarunu ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu, "Lielā Kristapa" starptautiskās žūrijas pārstāvi.

Saistītās ziņas

Zināmas filmas, kas cīnīsies par "Lielo Kristapu" 3
FOTOREPORTĀŽA: kā kinoļaudis "Lielā Kristapa" balvas dalīja un ballējās 45
"Lielo Kristapu" saņem Sabīne Timoteo un Kaspars Znotiņš 16

Bērniem un ģimenēm veltīta "Lielā Kristapa" programma notiks 10.novembrī un 11.novembrī. Mazie skatītāji kopā ar vecākiem, vecvecākiem vai draugiem divos rīta seansos varēs noskatīties filmas "Paradīze 89", "Bille", "Turpinājums" un citas, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās pirms filmām.

Lāčplēša dienā, 11.novembrī, pirmizrādi piedzīvos Ludmilas Ikeres dokumentālā filma "100 gadi esības vējos" par 16 Latvijas vienaudžiem, viņu skarbo pieredzi 100 un vairāk dzīves gadu laikā, spēju pārvarēt grūtības, viņu atmiņu stāstiem, skatu uz šodienu un vēlējumiem Latvijas nākotnei.

Tāpat 11.novembrī varēs noskatīties arī sešas "Latvijas koda" filmas, tostarp Armanda Zača filmu "Terapija" par 30 gadus jauna vīrieša centieniem ieviest savā dzīvē radikālas pārmaiņas, Toma Upīša "Sencis" - veltījumu visiem bērniem, kas auguši bez viena no vecākiem un Lienes Laviņas-Kalnaellas "Dabas liegums - Zilaiskalns" par sabiedrības zinātkāres un kultūrvēstures mijiedarbību, kā arī citas kinolentes.

Vēl šajā pašā dienā notiks Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas retrospekcija un ārpuskonkursa pirmizrāde "Spertāla Kapričo" - vēstījums par Arvīda Spertāla (1897-1961) dzīvi, devumu Latvijas kultūrā, augstajiem ideāliem mākslā, teātrī, kā arī vēsturiskajiem notikumiem, kas ietekmēja viņa dzīvi.

"Lielā Kristapa" noslēgums un apbalvošanas ceremonija notiks pirmdien, 12.novembrī, kinoteātrī "Splendid Palace". Skatītājiem būs iespēja to vērot klātienē, kā arī Latvijas Televīzijas tiešraidē.

"Lielā Kristapa" balvai kategorijā "Labākā pilnmetrāžas spēlfilma" nominētas kinolentes "Bille", "Ar putām uz lūpām", "Homo novus", "Kriminālās ekselences fonds" un "Tēvs nakts". Kopumā balvai vairākās kategorijās tika pieteiktas 58 filmas.

"Lielā Kristapa" laureātus noteiks starptautiska žūrija, kas darbosies festivāla laikā. Balva dibināta 1977. gadā, bet kopš 2014. gada tā atkal tiek pasniegta katru gadu.

Pagājušajā gadā par labāko spēlfilmu tika atzīta Viestura Kairiša "Melānijas hronika", par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu - Uģa Oltes un Mortena Trovika "Atbrīvošanas diena", balvu kā labākā dokumentālā īsfilma ieguva Andreja Verhoustinska kinolente "Lidija", savukārt labākās animācijas filmas titulu ieguva Edmunda Jansona "Bize un Neguļa".

Citi šobrīd lasa

Tikai vakarā izkāpi no zābakiem? Kā atpūtināt kājas
VIDEO: Jūlijs Krūmiņš uz tiesu ierodas "noskūtiem" matiem un plastmasas rokudzelžos 75
"Vismaz kaut kāda valdība": soctīkli mutuļo, apspriežot jauno premjeru Kariņu 29
Skatīt visus komentārus

Шокирующее видео: лифт раздавил выходившего юношу

"Все у нас было!": Басков рассказал подробности романа с Волочковой