Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
VID nodokļu nemaksātājus meklē arī interneta sludinājumos
Ieņēmumu dienests kontrolē pat sludinājumu lapas. Griez savai draudzenei un viņas ģimenei matus mājas apstākļos – jāmaksā nodokļi.

VID nodokļu nemaksātājus meklē arī interneta sludinājumos

Bizness un ekonomika
2014. gada 3. jūnijā 06:13 2014. gada 3. jūnijā 06:13
 
Nevienam nav noslēpums - sludinājumu portāli ir īstas zelta raktuves, tur atrast var jebko, sākot no lietotiem auto, bērnu apģērba, šķirnes kaķiem, bakalaura un maģistra darbiem, beidzot ar piedāvājumiem nogriezt matus, uzlikt nagus vai salabot kurpes mājas apstākļos. Izrādās, šāda veida bizness nav neviena neuzraudzīts. Ieņēmumu dienests aktīvi pārlapo sludinājumu sadaļas, lai arī no sludinājumu ievietotājiem „piedzītu” nodokļus.

Ir teiciens – nezināšana neatbrīvo no atbildības. Tomēr daudzi, kas sludinājumu portālos izvietojuši savus piedāvājumus, nemaz neapzinās, ka arī šis ir sava veida bizness, tiek gūta peļņa, un valstij ir jāsamaksā nodokļi.

Griez kaimiņam matus – arī jāmaksā nodokļi

No nodokļu maksāšanas neviens aizbēgt nevar. Ja esi iecerējis savās mājas izveidot mini biznesu, proti, par samaksu piedāvāt apgriezt matus visiem rajona iedzīvotājiem vai veikt manikīru, par to iekasējot naudu, nodokļi būs jāmaksā.

Rīdziniece Linda stāsta, ka jau pāris gadu piedāvā manikīra pakalpojumus, strādājot mājās, bet tikai tagad VID sagādājis netīkamu pārsteigumu, liekot par gūto peļņu atmaksāt nodokļus. „Es nekad nebūtu iedomājusies, ka man jāmaksā nodokļi pat tad, ja mājās, hobija līmenī, taisu savām draudzenēm un citiem klientiem manikīru. Man pat nav sava salona, bet tagad jāatmaksā nodokļu parāds. Sludinājumu izņēmu un vairs neatļaušu par saviem pakalpojumiem norēķināties ar pārskaitījumu.”

Kāda maģistru un bakalauru darbu rakstītāja Alīna stāsta, ka sen jau šis fakts esot zināms, tāpēc sludinājumu portālos sevi nereklamē, bet par saviem pakalpojumiem stāsta draugiem, citiem klientiem, kuri tālāk iesaka vēl kādam, un tā šī ķēdīte aiziet.

Vispirms izskaidro, tikai tad soda

Šādu piemēru nav mazums, kā izrādās – Valsts ieņēmumu dienests tik tiešām pārlapo sludinājumu portālus, izvērtējot, vai sludinājumu portālos ievietotie pakalpojumi atbilst saimnieciskās darbības veikšanas kritērijiem. „Veicam preventīvus pasākumus iespējamas nereģistrētas saimnieciskās darbības novēršanai, tajā skaitā fizisko personu plašsaziņas līdzekļos ievietoto sludinājumu atbilstību saimnieciskās darbības veikšanas kritērijiem,” informē Valsts ieņēmuma dienesta pārstāve Marita Kalniņa.

Turklāt sludinājumu portālos esošā informācija nav vienīgais, pēc kā notiek kontrole. Tiek izmantoti arī citi informācijas avoti, piemēram, informācija, kas saņemta no trešajām personām.

„Ja veiktā darbība atbilst saimnieciskās darbības pazīmēm, personai tiek izskaidrota nepieciešamība to reģistrēt, ja tas netiek darīts, var tikt piemērots administratīvais sods,” teic Kalniņa.

Saņem samaksu – tātad nodarbojies ar saimniecisko darbību

Taču bieži vien sludinājumu ievietotāji neaizdomājas par to, ka viņu piedāvājumam ir kāds sakars ar saimniecisko darbību. Likums nosaka – Par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. No tā izriet, ka pat tad, ja kaimiņienei par samaksu veic manikīra pakalpojumus, nodokļi ir jāmaksā.

„No saimnieciskās darbības ienākuma ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kā arī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas,” piebilst Kalniņa.

Kasjauns.lv/Foto: All Over Press

Citi šobrīd lasa

Vakcinācijas pasaules hronika. Interesanti un būtiski fakti par potēšanos šonedēļ
Dumpis uz pandēmijas kuģa: valsts galvenais infektologs par "gudro" Eiropu, vakcīnām un gaidāmo saslimšanas mazināšanos 12
Latvijas presi cenšas iepīt Putina oponenta nogremdēšanā - jeb kas un kāpēc apmelo Znaroka znotu Panarinu 14
Pievienot komentāru

«Кэтрин разрыдалась»: как Меган обидела принца Уильяма перед свадьбой

Наталья Водянова в мини-бикини порезвилась в море со своими детьми от разных браков 1