Naudas trūkuma dēļ apdraudēta "StarSpace" observatorijas darbība
Naudas trūkuma dēļ apdraudēta "StarSpace" observatorijas turpmākā darbība, tādēļ observatorijas idejas autori aicina ikvienu, kas var vai arī grib, atbalstīt observatorijas pastāvēšanu, ziedojot naudu.
Kā pastāstīja SIA "StarSpace" valdes priekšsēdētājs Arnis Ginters, publiskā observatorija līdz šim uzturēta par personīgajiem līdzekļiem un arī tehnika iegādāta, ņemot kredītu, bet laika gaitā izsīkuši arī privātie līdzekļi, līdz ar to vairs nav iespējams nomaksāt kredīta summu.
2007.gadā radās ideja par observatorijas izveidošanu. Plānu izdevās realizēt 2008.gadā, kad nelielā ēkā Rāmkalnos tika atklāta observatorija, tomēr izrādījās, ka izvēlētā vieta ir nepiemērota, lai caur teleskopu lūkotos debesīs, tādēļ paralēli tika sākts darbs pie Suntažu observatorijas attīstīšanas. Ieguldot personīgos līdzekļus, idejas autori atjaunoja un pagarināja torni savas dzimtas īpašumā, izveidojot nepieciešamo infrastruktūru. Jaunajā ēkā tika izveidoti trīs stāvi, kur pirmais stāvs ir paredzēts lekcijām, otrais - teleskopa un citu instrumentu attālinātai vadībai, bet torņa galā atrodas pati observatorija.
"Mūsu mērķis bija observatoriju izveidot par tādu kā tautas observatoriju, kur tiek sniegtas gan izglītojošas lekcijas par astronomiju, gan arī piedāvāta iespēja caur vienu no modernākajiem teleskopiem ielūkoties debesīs. Lai varētu sniegt pēc iespējas labākus pakalpojumus, 2008.gadā tika ņemts kredīts tehnikas iegādei, taču krīze veica savas izmaiņas un kredītu atmaksa tagad ir apgrūtināta," skaidroja Ginters.
Atlikusī kredīta summa ir 49 500 lati, un observatorijas idejas autori cer, ka ar atsaucīgu iedzīvotāju vai uzņēmumu palīdzību varētu izdoties šo kredīta atmaksai paredzēto summu savākt. Patlaban "StarSpace" aicinājumam palīdzēt atsaukušies jau vairāki cilvēki, saziedojot 921 latu.
Kā skaidroja Ginters, ja izdosies tikt vaļā no kredīta un rast finansējumu dažādām ikmēneša izmaksām observatorijā, tad observatoriju varētu pasludināt par tautas observatoriju, uz kuru varētu doties ikviens un jebkurā laikā, neko nemaksājot. Patlaban pieaugušajiem maksa ir 3 lati par aptuveni divu stundu nodarbību, taču ar to nav iespējams gūt nekādu peļņu.
Suntažu observatorija ir atbilstoša vieta, kur ar zvaigznēm var iepazīties gan tie, kuri tikai tagad sāk interesēties par debesīs notiekošo, gan arī tie, kuriem jau ir zināšanas astronomijā. Observatorijas sniegtās iespējas līdz šim izmantojušas gan skolu un uzņēmumu grupas, gan arī individuālie apmeklētāji. Tāpat šajā observatorijā notiek debess vērotāju salidojumi "Starparty", kuru laikā ikviens var aplūkot un izmēģināt teleskopus, dalīties savā debess novērojumu pieredzē un uzzināt, kā izmantot datoru savos debess novērojumos.
Ginters atklāja, ka lielu iedzīvotāju interesi observatorija piedzīvoja pirmajā gadā, kad tā tika atklāta Rāmkalnos. Interesenti pat bijuši gatavi stāvēt garā rindā, taču tagad ikdienā interese nav tik liela, lai veidotos rindas. Suntažu observatorijā apmeklētāju pieplūdums parasti tiek novērots reizēs, kad gaidāma lielāka meteoru plūsma jeb zvaigžņu lietus vai arī tiek rīkoti citi debesu vērošanas pasākumi.
"Līdz šim esam ieguldījuši savu laiku un naudu, lai izglītotu un ieinteresētu pieaugušos un bērnus par astronomiju. Pasākumus rīkojam ne tikai uz vietas Suntažu observatorijā, bet dodamies arī izbraukumos. Arī turpmāk vēlamies radīt cilvēkos interesi par šo zinātni un dot iespēju viņiem caur teleskopu palūkoties debesīs," pauda SIA "StarSpace" valdes priekšsēdētājs.
Suntažu modernajā observatorijā var veikt novērojumus gan dienā, gan naktī, ja debesis neklāj mākoņi, nav miglas un nokrišņu. Daļējas mākoņainības gadījumā iespējams vērot Sauli vai Mēnesi, ja šie objekti ir redzami. Papildus debesu novērošanai iespējams apskatīt arī meteorītu kolekciju, kā arī iepazīties ar novērojumiem izmantoto tehniku.
Informāciju par ziedošanas iespējām "StarSpace" observatorijas turpmākās darbības nodrošināšanai var iegūt mājaslapā "www.starspace.lv".