Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
„Swedbank” noliedz baumas par finansiālām problēmām

„Swedbank” noliedz baumas par finansiālām problēmām

Bizness un ekonomika
2011. gada 11. decembrī 20:05 2011. gada 11. decembrī 20:05
 
Neskatoties uz nepamatotu baumu izraisīto pastiprināto naudas izņemšanu, "Swedbank" ir spējīga strādāt gan ikdienas, gan ārkārtas apstākļos, uzsver banka un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadība.

Pieaugusī klientu aktivitāte "Swedbank" liek intensīvāk papildināt naudu bankomātos.

"Swedbank" pārstāve Kristīne Jakubovska sacīja, ka banka uz baumām sniegs labāko atbildi - šodien un turpmāk nodrošinās ikdienas darbu.

Bankas pārstāve pastāstīja, ka no piektdienas jau bijis jūtams, ka tiek izplatītas nepamatotas baumas, jo klienti sākuši uzdot dīvainus jautājumus, proti, vai apturēta "Swedbank" darbība Igaunijā, kam nav nekāda sakara ar realitāti, un ka Zviedrijā bankas bankomātos nevar izņemt skaidru naudu, kas arī ir absurds.

Jakubovska uzsvēra, ka ir skaidrs - cilvēki ļoti emocionāli uztver visu, kas saistīts ar banku sistēmu, ņemot vērā gan notikumus ar "Latvijas krājbanku", gan eirozonā notiekošo, tāpēc viņi nejūtas droši un stabili. Turklāt, kā jau baumu funkcionēšanas mehānismam tipiski, tās daudz aktīvāk sākušas cirkulēt tieši nedēļas nogalē un svētdien.

Bankā esot jūtama lielāka klientu aktivitāte, taču banka uz šo emociju diktēto rīcību sniedz racionālu atbildi: "Mēs piepildām bankomātus un turpinām strādāt filiālēs. Aicinām cilvēkus nekļūt par baumu upuriem un kritiski tās izvērtēt." Viņa atzīmēja, - ja cilvēks grib izņemt naudu, lai viņš to izņem.

Jakubovska atgādināja, ka pēdējās nedēļās "Swedbank" piesaistījusi 30 000 jaunu klientu. Visus klientus banka ir gatava apkalpot un piedāvāt tādus pakalpojumus, kādus viņi vēlas.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts savā tvitera kontā uzsver, ka "Swedbank" ir stabila un naudas pietiks visiem, kas vēlēsies. Bankomāti tiek nodrošināti ar skaidru naudu, bet var gadīties aizkavēšanās. Bankas kapitāla pietiekamība ir 23%, likviditāte - 52%, raksta ministrs. Pavļuts arī uzsver, ka FKTK un Latvijas Banka komunicēs ar sabiedrību, bet panikas avotus noskaidros.

Bankas aktīvi Latvijā ir 3,8 miljardi latu, bet tās mātesbankas aktīvi Zviedrijā - aptuveni 150 miljardi latu.

FKTK priekšsēdētāja vietnieks Jānis Brazovskis sacīja, ka FKTK ir informēta par absurdajām baumām un ažiotāžu, kas vairākās Latvijas pilsētās radušās par bankas darbu.

Brazovskis LTV uzsvēra, ka "Swedbank" ir droša banka, tā ir sistēmiska banka Zviedrijā un ļoti labi kapitalizēta banka. Visi bankas finanšu rādītāji ievērojami pārsniedz izvirzītās prasības. FKTK pārstāvis norādīja, ka bankai naudas pietiks un nekādi ierobežojumi bankas darbībai no FKTK puses netiks uzlikti.

Pēc Brazovska vārdiem, teorētiski versijas par baumu izplatīšanas avotiem ir divas - konkurences cīņa vai garīgi nelīdzsvarotu personu rīcība. Situācija kopumā liecina, ka cilvēkos valda nervozitāte.

"FKTK sadarbojas ar "Swedbank", par baumām jau ir informētas arī tiesībsargājošās iestādes un esmu pārliecināts, ka tās operatīvi noskaidros baumu avotu un baumu avots tiks sodīts atbilstoši likumam. "Swedbank" pietiek līdzekļu gan darbam normālā režīmā, gan arī šādā nestandarta situācijā. Banka ir gatava izpildīt visas savas saistības pret klientiem," uzsvēra Brazovskis.

Brazovskis piebilda, ka sadarbībā ar apsardzes pakalpojumu kompāniju "G4S" tiek nodrošināta operatīva naudas piegāde no Rīgas uz tiem "Swedbank" bankomātiem, kuros tā ir beigusies. "Rīt strādās visas "Swedbank" filiāles un visi bankomāti, tiks apkalpoti visi bankas klienti," sacīja Brazovskis. FKTK vadības pārstāvis sacīja, ka pats glabā naudu "Swedbank" un tur to arī paturēs.

Brazovskis ir arī sazinājies ar Uldi Cērpu Zviedrijas banku uzraudzības institūcijā, kurš ir apstiprinājis, ka "Swedbank" strādā pilnīgi normālā režīmā.

Cērps LTV uzsvēra, ka visas lielākās Zviedrijas ir stabilas. Visas baumas par "Swedbank" problēmām un ažiotāžu Zviedrijā ir nepatiesas, jo strādā gan pati banka, gan arī nav nekādu problēmu izņemt naudu bankomātos. Cērps šodien Zviedrijā nav manījis nekādas atsauksmes par ažiotāžu Latvijā.

Drošības policijā informēja, ka tiesībsargi ir informēti par izplatītajām baumām, kurām nav nekāda loģiska pamatojuma. Ņemot vērā, ka cilvēki šovakar no bankas izņem lielākas summas par situāciju ir informēta Valsts policija, lai uzraudzītu situāciju.

Valsts policijas vadītājs Ints Ķuzis uzsvēra, ka policijas rīcībā nav nekādas informācijas, kas liecinātu, ka izplatītajām baumām varētu būt jebkāds pamats. Policija ir uzdevusi savām patruļvienībām pastiprināti patrulēt pie bankomātiem, lai uzraudzītu situāciju.

Kā novēroja aģentūra LETA, sākotnēji lielākā ažiotāža tika radīta Latvijas reģionos, bet vēlāk arī Rīgā pie bankomātiem pulcējās desmitiem cilvēku. Sākotnēji garākās rindas bija pie "Swedbank" bankomātiem, bet, kad nauda no tiem bija izņemta, radās jauns baumu vilnis un cilvēki metās arī pie pārējo banku bankomātiem.

Piemēram, Jelgavā garas rindas veidojās ne tikai pie "Swedbank" bankomātiem, bet arī pie citu banku naudas izmaksas automātiem - "SEB", "Nordea", "Danske banka", "Ge Money" un citiem. Jelgavnieki stāstīja, ka dzirdējuši baumas par "Swedbank" bankrotu, tāpēc steidz izņemt naudu no kontiem.

Kaut arī oficiāli šādai informācijai neviens apstiprinājumu nav guvis, tā izplatījusies baumu ceļā. Daudzi saņēmuši zvanus no ģimenes locekļiem ar aicinājumu nekavējoties izņemt naudu no "Swedbank", jo banka it kā esot bankrotējusi. Kādai sievietei šo vēsti paziņojusi meita, kas dzīvo Carnikavā, tāpēc viņa steigusies no laukiem uz pilsētu, lai nepazaudētu pēdējo naudu.

Vairāki cilvēki atzina, ka rindā iestājušies tāpēc, ka garāmejot pamanījuši lielos pūļus pie bankomātiem, tāpēc drošības labad arī paši nolēmuši izņemt skaidru naudu. Vairāki aptaujātie iedzīvotāji sacīja, ka naudu no citu banku bankomātiem steigušies izņemt tāpēc, ka saņēmuši informāciju, ka "Swedbank" automāti nestrādā.

Kaut arī nekas neliecina, ka bankas darbība ir apdraudēta vai apturēta, jelgavnieki uzsvēra - tādas nebija arī pirms AS "Latvijas Krājbanka" slēgšanas, tāpēc paļaujas uz draugu un tuvinieku teikto.

Ziņas par rindām pie bankomātiem aģentūru LETA sasniedza arī no citām Latvijas vietām - Valmieras, Tukuma, Liepājas, Dobeles utt. Visi aptaujātie atzina, ka uz bankomātiem devušies baumu vadīti.

Masu psihoze ir vērojama arī sociālajos tīklos, kur lasāmas gan baumas, gan centieni cilvēkus nomierināt. Dažs labs saspringtajā situācijā ir radis spēkus saglabāt vēsu prātu un paironizēt, piemēram, ierakstot: "Skrieniet visi uz veikaliem un pērciet apakšbikses! No pirmdienas tās vairs nekur neražos. Nekad!"


LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa

Kriminālprocesā par iespējamu krāpšanu tiesu izpildītājam Veinbergam piemērots aizdomās turētā statuss
14 gadus vecs pusaudzis, kuru tur aizdomās liepājnieka Roberta Bunča noslepkavošanā, stājies tiesas priekšā
Daugavpilī aculieciniece pamana kāda vīrieša aizdomīgas darbības ar Daugavā peldošām kastēm
Pievienot komentāru

Дочь Трампа объявила о помолвке с нигерийским миллионером

"Лиза на колядках": Максим Галкин показал, как его дочь нарядилась коровой