Zemei tuvojas 24 kilometrus garš objekts - tas varētu būt citplanētiešu kuģis

Astrofiziķi ir pamanījuši Manhetenas izmēra objektu, kas jau šoruden varētu pietuvoties Zemei. Daži to uzskata par naidīgu citplanētiešu kuģi.
2025. gada novembrī Zeme varētu sastapties ar kaut ko patiesi negaidītu un, iespējams, naidīgu. Zinātnieki kosmosā ir reģistrējuši milzīgu starpzvaigžņu objektu, kas ir lielāks par Manhetenu un, saskaņā ar dažām hipotēzēm, varētu būt citplanētiešu kuģis. Zinātnieku aprindās ir uzliesmojušas debates: vai tā ir tikai komēta vai citas civilizācijas izlūkošanas misija. Par to vienlaikus raksta vairāki pazīstami ASV izdevumi.

Objekts ar raksturu: kas ir 3I/ATLAS
Saskaņā ar "New York Post" sniegto informāciju, runa ir par debess ķermeni ar kodēto nosaukumu 3I/ATLAS, kas tika atklāts 2025. gada 1. jūlijā. Tas steidzas Saules virzienā ar ātrumu, kas pārsniedz 200 tūkstošus kilometru stundā, un, pēc dažu astrofiziķu domām, tas varētu nebūt tikai komēta, bet gan mākslīgs objekts — tehnoloģiska zonde, ko nosūtījusi ārpuszemes civilizācija.
Pētījums tika publicēts 16. jūlijā zinātniskajā platformā "arXiv", un pašu hipotēzi komentēja viens no tā autoriem, Ābrahams "Avi" Lēbs, astrofiziķis no Hārvardas, kurš iepriekš bija pazīstams ar savām teorijām par objektu Oumuamua.

Kāpēc aizdomas nav nepamatotas?
Pēc zinātnieku domām, 3I/ATLAS trajektorija un tā neparasti lielais ātrums norāda uz iespējamo mākslīgo izcelsmi. Tas tuvojas Jupitera, Marsa un Venēras orbītām, kas, kā domā pētnieki, varētu liecināt par mēģinājumu izvietot zondes vai izsekošanas ierīces.
Novembra beigās, kad objekts nonāks vistuvāk Saulei, tas vairs nebūs Zemes teleskopu redzeslokā. Lēbs uzskata, ka tas varētu būt darīts apzināti, lai slēptu objekta iespējamās “darbības” no novērojumiem.

Kas notiks tālāk — un vai mums vajadzētu baidīties?
Lēbs atzīst iespēju, ka 3I/ATLAS tomēr ir parasta komēta, kā apgalvo lielākā daļa astronomu, tostarp arī Samanta Loulere no Redžainas universitātes Kanādā. Taču viņš uzstāj, ka hipotēzi par ārpuszemes tehnoloģijām nevar pilnībā izslēgt, kamēr nav apkopoti visi dati.
Lēba kolēģi, tostarp Kriss Lintots no Oksfordas, šos minējumus nodēvē par "muļķībām un pļāpām" un uzsver, ka starptautiskās zinātnieku aprindas jau aktīvi pēta objekta izcelsmi, izmantojot teleskopus visā pasaulē.
Lai gan pašlaik draudi nav konstatēti, 3I/ATLAS stāsts spilgti ilustrē, cik maz mēs joprojām zinām par viesiem no starpzvaigžņu telpas. Neatkarīgi no objekta izcelsmes, zinātnieki to uzskata par retu iespēju ielūkoties ārpus Saules sistēmas un, iespējams, pārskatīt mūsu skatījumu uz Visumu.