
ASV un Irāna atsāk kodolsarunas Romā: cerības un izaicinājumi

Šajā Lieldienu nedēļas nogalē Romas diplomātiskajās aprindās notiks otrā kodolsarunu kārta starp Amerikas Savienotajām Valstīm un Irānu, kas tiek uzskatīta par nozīmīgu soli pēc gadiem ilgušiem neveiksmīgiem mēģinājumiem atjaunot 2015. gada kodolvienošanās nosacījumus.
Sarunu struktūra un galvenie dalībnieki
Sarunas notiks netiešā formātā ar Omānas starpniecību, līdzīgi kā iepriekšējā kārtā Maskatā. ASV pusi pārstāvēs īpašais sūtnis Stīvs Vitkofs, savukārt Irānas delegāciju vadīs ārlietu ministrs Abass Aragči. Irāna uzstāj, ka sarunas ierobežosies tikai uz kodolprogrammas jautājumiem un sankciju atcelšanu, noraidot diskusijas par ballistisko raķešu programmu vai reģionālajiem konfliktiem.
Irāna uzstāj, ka sarunas attieksies tikai uz kodolprogrammu un ekonomisko sankciju atcelšanu. Tā vienlaikus kategoriski noraida jebkādas diskusijas par:
- Ballistisko raķešu programmu
- Irānas lomu Tuvo Austrumu reģiona konfliktos
- Iekšējo politiku vai cilvēktiesībām
ASV mērķis ir panākt Irānas atgriešanos pie kodolvienošanās ierobežojumiem, kā arī nodrošināt pastiprinātu Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (IAEA) uzraudzību.
Eiropas loma un starptautiskā reakcija
Eiropas valstis, kas bija būtiskas 2015. gada vienošanās noslēgšanā, šoreiz nav tieši iesaistītas sarunās, kas izraisījis bažas par pieredzes trūkumu un iespējamo stratēģisko kļūdu. Tikmēr Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) vadītājs Rafaels Grosi uzsver aģentūras būtisko lomu sarunās un nepieciešamību pēc tās iesaistes jebkuras jaunās vienošanās uzraudzībā.
Reģionālā un iekšpolitiskā situācija
Sarunas notiek laikā, kad reģionā pieaug spriedze, tostarp ASV gaisa triecieni Irānas atbalstītajiem hutiešu nemierniekiem Jemenā. Irānā iekšpolitiskā situācija ir sarežģīta, ar ekonomiskām grūtībām un sabiedrības neapmierinātību par sociālajiem ierobežojumiem, piemēram, obligāto hidžaba likumu. Pēdējo gadu laikā valstī izcēlušies plaši protesti, un varasiestādes ir atbildējušas ar smagu apspiešanu.
Nākotnes perspektīvas
Lai gan abas puses izrāda piesardzīgu optimismu, ceļš uz vienošanos ir sarežģīts. ASV uzsver, ka nepieļaus Irānas kodolieroču izstrādi, savukārt Irāna uzstāj uz savām tiesībām uz miermīlīgu kodolenerģijas izmantošanu. Sarunu iznākums būs izšķirošs reģionālās stabilitātes un globālās drošības kontekstā.