
Krievija piemēro cietumsodus žurnālistiem, kas atspoguļoja Navaļnija tiesas prāvu

Par Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija tiesas prāvas atspoguļošanu Krievija piespriedusi piecarpus gadus ilgu cietumsodu vispārējā režīma soda kolonijā žurnālistiem Antoņinai Kravcovai, Konstantīnam Gabovam, Sergejam Kareļinam un Artjomam Krīgeram.
34 gadus vecā Kravcova ir fotogrāfe, kas savulaik strādāja neatkarīgajā Krievijas medijā "SOTAvision", izmantojot pseidonīmu Antoņina Favorska. Viņa divus gadus atspoguļoja Navaļnija tiesas procesus, un publicēja arī viņa pēdējo uzstāšanos tiesā, vien divas dienas pirms Navaļnija nāves. Arī jaunākais no noteisātajiem, 24 gadus vecais Krīgers medijā "SOTAvision" atspoguļoja politiskās tiesas prāvas un protestus.
Bet videokorespondenti Gabovs un Kareļins tiek apsūdzēti par fotogrāfiju un videomateriālu sagatavošanu Navaļnija sociālo mediju kanāliem. Gabovs savulaik sadarbojies ar prestižo mediju "Reuters", bet Kareļins ar "Associated Press" un "Deutsche Welle".
Tiesas process Maskavas Nagatinskas apgabaltiesā norisinājās aiz slēgtām durvīm, un plašsaziņas līdzekļiem tika paziņots tikai pieņemtais spriedums. Jāpiebilst, ka šī ir kļuvusi par ierastu praksi politiskajām tiesas prāvām Krievijā pēc agresorvalsts pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.
Tiesā, sprieduma noklausīšanās dienā, ieradās aptuveni simts žurnālistu un atbalstītāju, kā arī Rietumu diplomātu. Brīdī, kad apsūdzētie tika izvesti no tiesas, atbalstītāji viņiem veltīja uzmundrinošus vārdus, norādot, ka "viņi ir Krievijas lepnums". Pēc sprieduma paziņošanas Krīgers tiesā pauda cerību, ka "drīzumā Krievijā viss mainīsies un viņa vietā sēdēs cilvēki, kas viņam šo cietumsodu piesprieda".
Krīgera aizstāvis advokāts Ivans Novikovs norādīja, ka viņš šo lemumu pārsūdzēs, bet viņa otra advokāte Jeļena Šeremetjeva uzsvēra, ka spriedums ir netaisnīgs un nelikumīgs. "Šo cilvēku vaina netika pierādīta - tiesa netika uzrādīts neviens pierādījums, ka viņi būtu izdarījuši kādu noziegumu!" uzsvēra Birjukova.
"Putina vadītajā Krievijā Konstitūcijā pieminētā preses brīvība nav nekā vērta," pēc sprieduma paziņošanas vietnē "X" paziņoja Vācijas Ārlietu ministrija. Bet Navaļnija atraitnes Jūlijas preses sekretāre Kira Jarmiša uzsvēra žurnālisti notiesāti vienkārši "par to, ka darīja savu darbu".
Jāpiebilst, ka kopš Navaļnija mīklainās nāves Arktikas cietumā aizvadītajā gadā, Krievijas varasiestādes ir stingri vērsušās pret viņa ģimeni un līdzgaitniekiem. Šī gada janvārī Krievija piemēroja cietumsodus un uz soda koloniju nosūtīja trīs Navaļnija advokātus; pirmajās divās dienās pēc Navaļnija nāves policija patvaļīgi aizturēja vismaz 425 cilvēkus, kuri godināja viņa piemiņu dažādos valsts reģionos; vēl 106 tika aizturēti 2024. gada 1. martā, viņa bēru dienā.
Bet gadu pēc Navaļnija nāves Krievijas policija lielākajās Krievijas pilsētās norobežoja vietējos memoriālus politisko represiju upuriem, nopratināja tos, kas ieradās pie memorāliem nolikt ziedus, reģistrēja viņu personas datus un dažus no viņiem pat aizturēja.