foto: REUTERS/SCANPIX
Tramps kara izbeigšanai gatavs spiest Ukrainu atdot Krimu un Donbasu, ziņo avoti
Ārkārtas situāciju darbinieki nes ievainotu sievieti Krievijas raķešu trieciena vietā Krievijas uzbrukuma laikā Zaporižjā 2024. gada 5. aprīlī.
Pasaulē
2024. gada 8. aprīlis, 09:28

Tramps kara izbeigšanai gatavs spiest Ukrainu atdot Krimu un Donbasu, ziņo avoti

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps privātā sarunā paziņojis, ka var izbeigt karu Ukrainā, izdarot spiedienu uz Kijivu, lai tā atdotu Krievijai Krimu un Donbasu, atsaucoties uz anonīmiem avotiem, vēsta laikraksts "The Washington Post" (WP).

Kā atklājuši avoti, Tramps paudis uzskatu, ka gan Krievijai, gan Ukrainai ir vajadzīga izeja no konflikta un tās vēlas saglabāt savu tēlu. Atsevišķos Ukrainas reģionos cilvēki neiebildīs pret iekļaušanu Krievijā, teicis bijušais ASV prezidents, kurš, visticamāk, novembrī būs republikāņu partijas kandidāts ASV prezidenta vēlēšanās.

Trampa plāni par Ukrainu kļuvuši zināmi novembrī "Heritage Foundation" sanāksmē. Trampa bijušais Baltā nama palīgs Maikls Antons, kā apgalvo avoti, aprakstījis plāna detaļas, kas paredz Ukrainas atteikšanos no Krimas un Donbasa un NATO paplašināšanās ierobežošanu, tādējādi mudinot Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu mazināt pieaugošo atkarību no Ķīnas. Vēl martā Antons izdevumam apgalvojis, ka ar Trampu neesot runājis pusotru vai pat divus gadus un nav zinājis par bijušā prezidenta plānu attiecībā uz Ukrainu.

Trampa variants, kā raksta "The Washington Post", radikāli mainītu pašreizējā ASV prezidenta Džo Baidena politiku, kas orientēta uz atbalstu Ukrainai un Krievijas agresijas ierobežošanu. Turklāt kontroles nodibināšana pār Ukrainas reģioniem paplašinātu Putina ietekmes sfēru, un daži Trampa atbalstītāji, kā vēsta laikraksts, cenšas viņu atrunāt.

Kā apgalvo republikāņu senators Lindsijs Greiems, viņš "100% sava laika pavada, runājot ar Trampu par Ukrainu". Greiems uzskata, ka Putins "nedrīkst uzvarēt". Viņaprāt, Ukrainas iestāšanās NATO un Eiropas Savienībā varētu izbeigt karu, taču Tramps "par to neko daudz nerunā".

Trampa kampaņas birojs paziņojis, ka jebkuras spekulācijas par viņa plānu "nāk no vārdā neminētiem un neinformētiem avotiem, kuriem nav ne jausmas, kas notiek un kas notiks". "Prezidents Tramps ir vienīgais, kurš runā par nogalināšanas pārtraukšanu," norādījusi kampaņas preses pārstāve Karolīna Līvita.

Tramps jau iepriekš ir izteicies, ka spētu panākt kara izbeigšanu pirmajā dienā pēc atgriešanās Baltajā namā. Viņš nav slēpis savas simpātijas pret Putinu un nav atsaucies Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska aicinājumam ierasties Ukrainā, lai klātienē novērtētu situāciju pirms izteikt ierosinājumus par kara izbeigšanu.