Pasaulē
2023. gada 24. decembris, 20:53

Demonstrējot atbalstu vienai no Britu sadraudzības valstīm, uz Gajānu nosūtīs Lielbritānijas karakuģi

Jauns.lv/LETA

Demonstrējot atbalstu vienai no Britu sadraudzības valstīm, uz Gajānu tiks nosūtīts Lielbritānijas karakuģis, svētdien paziņojusi Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrija.

Kā ziņots, pēdējā mēneša laikā saasinājušās teritoriālās domstarpības starp Gajānu un kaimiņos esošo Venecuēlu, kas sarīkojusi referendumu par kaimiņvalstij piederošā Esekibo reģiona aneksiju.

Patruļkuģis "Trent" Ziemassvētkos atradīsies Barbadosā, bet pēc svētkiem dosies uz Gajānu, kur piedalīsies kopīgos manevros ar Gajānas bruņotajiem spēkiem.

Tomēr nav paredzēts, ka britu karakuģis pietauvosies Gajānas galvaspilsētā Džordžtaunā.

Iepriekš decembrī Gajānu apmeklēja Lielbritānijas valsts ministrs Ameriku un Karību reģiona lietās Deivids Ratlijs, kurš uzsvēra, ka robežjautājums ar Venecuēlu ir atrisināts pirms 120 gadiem un ka robežas, lai kur pasaulē tās atrastos, ir jāievēro.

Ratlijs arī solīja, ka Lielbritānija rīkosies starptautiskajā arēnā, lai gādātu par Gajānas teritoriālās nedalāmības uzturēšanu.

Venecuēlas autoritārais prezidents Nikolass Maduro decembra sākumā parakstīja sešus dekrētus par Gajānai piederošā Esekibo reģiona aneksiju, pasludinot to par valsts 24. štatu un nosaucot to par Gajānu-Esekibo.

Lēmums par aneksiju tika pieņemts, pamatojoties uz 3. decembrī notikušo referendumu, kurā, kā apgalvo Maduro režīms, vairāk nekā 95% venecuēliešu atbalstījuši Esekibo aneksiju.

Venecuēla jau desmitgadēm uztur pretenzijas uz Esekibo reģionu, kas sastāda vairāk nekā divas trešdaļas no Gajānas teritorijas un kur mīt 125 000 no 800 000 lielā valsts pilsoņu kopskaita.

Kādreizējā Lielbritānijas un Nīderlandes kolonija Gajāna uzstāj, ka robežu ar Venecuēlu noteikusi arbitrāžas komisija vēl 1899.gadā.

Taču Venecuēla apgalvo, ka ar 1966.gada Ženēvas līgumu starp Lielbritānijas un toreizējo Britu Gajānu par neatkarības piešķiršanu 1899.gada arbitrāžas lēmums esot atcelts un ka dabisko robežu veidojot Esekibo upe, kas atrodas strīdus teritorijas austrumos, un ka šī robeža tikusi atzīta arī vēsturiski.

Teritoriālās domstarpības saasinājušās kopš 2015.gada, kad "ExxonMobil" uzgāja Esekibo reģionā naftas iegulas.