Pasaulē
2023. gada 25. oktobris, 10:33

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā: Krievija izmantojusi jaunu taktiku, lai naktī uzbruktu Ukrainai

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Iepriekšējās teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit un šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

pirms 13 minūtēm
Donalds Tramps sarunās ar Eiropas līderiem minējis Ukrainu kā "Krievijas daļu"

Donalds Tramps sarunās ar Eiropas līderiem minējis Ukrainu kā "Krievijas daļu", ziņo "The Wall Street Journal" , kas citē avotus.

Pēc ASV amatpersonu teiktā, bijušais prezidents Ukrainu dēvējis par "viņu Ukrainu" un bieži sūdzējies par Vašingtonas atbalstu Kijivai. Viņi apgalvo, ka Tramps gadiem ilgi kritizējis Ukrainu kā korumpētu valsti.

Apspriežot jauno palīdzības paketi, bijušais prezidents un senatori pārrunāja, ka Ukraina ir bagāta ar derīgajiem izrakteņiem un potenciāli varētu atmaksāt kredītu parādus. Taču parāda atmaksa, viņuprāt, ir atkarīga no Krievijas sakaušanas, jo lielākā daļa šo resursu atrodas okupētajās teritorijās.

pirms 29 minūtēm
Kadirovs cenšas atspēkot baumas par savu slimību un publicē video no sporta zāles

Kadirovs acīmredzot apvainojās, ka viņš tiek kaunināts par lieko svarum, tāpēc nolēma naktī doties uz sporta zāli.

Viņš publicēja video no sporta zāles un fonā skan dziesma par "Čečenu ērgli", kurš "steidzas kaujā".

Tā Čečenijas galva cenšas visus pārliecināt, ka ir it kā vesels. Kad video uzņemts, nav zināms. Vakar "Novaja Gazeta Jevropa" publicēja rakstu, kurā apgalvoja, ka Kadirovs ir smagi slims.

pirms stundas
Tikmēr Moldovā veic kratīšanas pie prokremliskajiem aktīvistiem

Moldovas Ģenerālprokuratūra saskata nodevības pazīmes prokrieviskā bloka "Uzvara" izveidē, par ko Maskavā paziņoja bēguļojošais prokremliski noskaņotais oligarhs Ilans Šors un Gagauzijas vadītāja Jevgeņija Gutula.

Tāpat kļuvis zināms, ka Moldovas likumsargi veic kratīšanas pie prokrieviskajiem aktīvistiem.

Moldovas policijas galvenās inspekcijas priekšnieks Viorels Černeutseanu sacīja, ka izskanējusi informācija, ka ar Šoru saistītu formējumu pārstāvji gatavojas destabilizēt situāciju valstī, taču tiesībsargājošās iestādes tam esot gatavas.

pirms stundas
Zviedrija var nodot Ukrainai pretgaisa aizsardzības sistēmu RBS 70

"Šobrīd mēs koncentrējamies uz finansiālo ieguldījumu un, iespējams, arī uz RBS 70, jo tas varētu nedaudz mazināt spiedienu uz "Patriot" sistēmām," sacīja valsts aizsardzības ministrs Pols Jonsons.

Zviedrijas pretgaisa aizsardzības raķešu sistēma RBS 70 tiek masveidā ražota kopš 1977. gada, jaunākā 5. paaudzes pretgaisa aizsardzības sistēma spēj trāpīt mērķos līdz 9000 m attālumā un augstumā līdz 5 kilometriem.

pirms stundas
Ukrainas Ārlietu ministrija apturējusi iesaukšanas vecuma vīriešu dokumentu pieņemšanu konsulātos

Ārlietu ministrs Dmitro Kuleba komentēja: "Vīrietis iesaukšanas vecumā aizbrauca uz ārzemēm, parādīja savai valstij, ka viņam nerūp tās izdzīvošana, un tad atbrauc un grib saņemt pakalpojumus no šīs valsts. Tas tā nestrādā. Mūsu valstī ir karš. [... ] Uzturēšanās ārzemēs neatbrīvo pilsoni no pienākumiem pret Tēvzemi. Tāpēc vakar uzdevu veikt pasākumus, lai Ukrainā un ārzemēs atjaunotu godīgu attieksmi pret iesaukšanas vecuma vīriešiem," viņš rakstīja.

pirms 2 stundām
Ungārija bloķēs ES palīdzību Ukrainai 2 miljardu eiro apmērā

Ungārija uzskata, ka "ungāru kopienu diskriminācija" Ukrainā nav apstājusies, tā paziņojis Ungārijas ārlietu ministrs Peters Sījarto.

pirms 2 stundām
ASV gatavo lielu palīdzības paketi Ukrainai ar pretgaisa aizsardzības sistēmām un bruņumašīnām

Jaunā ASV militārās palīdzības pakete Ukrainai būs ievērojami lielāka nekā pēdējā, kuras izdevumi sasniedza 300 miljonus dolāru. Jaunā pakete ietvers bruņumašīnas, artilēriju un pretgaisa aizsardzības sistēmas, ziņo "Politico", atsaucoties uz vairākiem zinošiem avotiem prezidenta Baidena administrācijā.

Paredzams, ka jaunajā paketē tiks iekļauti "Bradley" kājnieku kaujas mašīnas, "Humvee" bruņumašīnas un M113 bruņutransportieri. Kā vēsta viens no avotiem, ASV prezidenta administrācija gatavo "lielu paketi, lai apmierinātu Ukrainas militārās vajadzības".

pirms 2 stundām
Lietuvas Seims atvieglo aizsardzības rūpniecības objektu būvniecību valstī

Lietuvas parlaments otrdien pieņēma likuma grozījumus, kas atvieglos un paātrinās aizsardzības  rūpniecības objektu būvniecību valstī.

Īpašie nosacījumi tiks attiecināti uz aizsardzības rūpniecības projektiem, kas ļaus tiem sākt darbību agrāk, jo investori ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras un būvatļaujas saņemšanu varēs nokārtot pirms būvniecības pabeigšanas, nevis pirms tās sākuma.

Par grozījumiem balsoja 118 Seima deputāti, četri bija pret un viens atturējās. Seims, kurā ir 141 deputāts, pieņēma arī grozījumus vairākos citos saistītajos likumos.

Grozījumus sāka izstrādāt saistībā ar plāniem par "Rheinmetall" rūpnīcas būvniecību Lietuvā.

pirms 3 stundām
Lielākā daļa ieroču no jaunās ASV palīdzības paketes ir izvietoti Vācijā un Polijā

Lielākā daļa ieroču no jaunās ASV palīdzības paketes ir izvietoti Vācijā un Polijā, kas ievērojami paātrinās militārās palīdzības piegādi Ukrainai, vēsta CNN.

Telekanāla avots sacīja, ka vispirms tiks nosūtīti artilērijas lādiņi.

pirms 3 stundām
Ukrainas specvienības iznīcina okupantu tehniku un dzīvo spēku

3. pulka speciālo uzdevumu kaujinieki iznīcināja vairākas krievu tehnikas vienības. Starp okupantu zaudējumiem ir T-72 tanks, 2S6 "Tunguska" zenītlielgabals, bruņumašīnas un krievu nocietināta vieta, kurā atradās 11 karavīri.

Rādīt vairāk

Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".