foto: AFP/Scanpix
 ASV valsts sekretārs ieradies vizītē Ķīnā
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens svētdien ieradies vizītē Ķīnā, lai mazinātu spriedzi abu valstu attiecībās.
Pasaulē
2023. gada 18. jūnijs, 13:24

ASV valsts sekretārs ieradies vizītē Ķīnā

Jauns.lv/LETA

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens svētdien ieradies vizītē Ķīnā, lai mazinātu spriedzi abu valstu attiecībās.

Tā ir ASV valsts sekretāra pirmā vizīte Ķīnā pēdējo piecu gadu laikā.

Savu divu dienu vizīti Blinkens sāka, tiekoties ar Ķīnas ārlietu ministru Cjiņu Ganu.

Sākotnēji Blinkena vizīte bija paredzēta februārī, bet tā tika pārcelta, kad ASV atklāja Ķīnas spiegošanas balonu.

Attiecības starp divām pasaules lielākajām ekonomikām pēdējos gados ir saasinājušās Taivānas, tirdzniecības un cilvēktiesību, kā arī daudzu citu jautājumu dēļ.

ASV prezidents Džo Baidens un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins novembrī tikās Bali un vienojās mēģināt novērst nekontrolējamu spriedzes pieaugumu. Abi līderi arī vienojās par Blinkena braucienu uz Pekinu.

Taču Blinkens pēkšņi atcēla februāra sākumā plānoto vizīti pēc tam, kad Savienotās Valstis paziņoja, ka ir atklājušas un vēlāk notriekušas Ķīnas spiegošanas balonu, kas lidoja virs ASV kontinentālās daļas.

Pēdējā laikā abas puses atkal centušās mazināt spriedzi, tai skaitā pagājušajā mēnesī Vīnē notika abu valstu augsta ranga amatpersonu tikšanās aiz slēgtām durvīm.

Baidens ir centies sekmēt sadarbību ar Ķīnu atsevišķās jomās, piemēram, klimata pārmaiņu jomā, tomēr abām valstīm joprojām ir izteikti atšķirīgi viedokļi daudzos jautājumos.

Baltais nams pagājušajā nedēļā apsūdzēja Ķīnu, ka tā gadiem ilgi Kubā vadījusi izlūkošanas vienību un 2019.gadā to modernizējusi, cenšoties pastiprināt savu klātbūtni Kubā.