foto: EPA/Scanpix
Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa paziņo par valdības demisiju
Kaja Kallasa gan būs arī jaunās valdības vadītāja.
Pasaulē
2023. gada 10. aprīlis, 20:01

Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa paziņo par valdības demisiju

Jauns.lv/LETA

Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa pirmdien paziņoja par līdzšinējās valdības demisiju pēc parlamenta jaunā sasaukuma darba uzsākšanas.

Kallasa paziņoja, ka saskaņā ar konstitūciju pašreizējā Reformu partijas, sociāldemokrātu un nacionālkonservatīvās partijas "Tēvzeme" veidotā valdība atkāpjas.

Demisionējusī valdība turpinās pildīt savus pienākumus līdz jaunās valdības stāšanās amatā.

Kallasa tikusies ar prezidentu Alaru Karisu, kurš viņai kā vēlēšanās uzvarējušās partijas priekšsēdētājai piedāvājis veidot jauno valdību.

Pēc prezidenta teiktā, mēnesi ilgās sarunas par koalīcijas izveidi demonstrēja trīs politisko partiju kopīgo gribu valdīt kopā. "To man apstiprināja visas partijas, ar kurām es runāju. Šīm trim partijām parlamentā ir spēcīgs vairākums – 60 balsis. Tāpēc man nav vajadzīgas divas nedēļas, lai pieņemtu lēmumu. Turklāt uzskatu, ka jaunajai valdībai pēc iespējas ātrāk jāķeras pie darba, jo darāmā vēl ir daudz," sacīja Kariss.

"Par premjerministra kandidāti ieceļu parlamenta vēlēšanās uzvarējušās Reformu partijas priekšsēdētāju Kaju Kallasu un aicinu viņu uzstāties parlamentā ar ziņojumu par topošās valdības veidošanas pamatiem. Es ceru, ka parlaments piešķirs Kajai Kallasai pilnvaras izveidot valdību," paziņoja Kariss.

Prezidents otrdien tiksies ar Reformu partijas, "Igaunija 200" un sociāldemokrātu izvirzītajiem ministru kandidātiem. "Pēc šīm sanāksmēm es, cerams, ar mierīgu sirdi varēšu iecelt jaunu valdību," piebilda Kariss.

Jaunā Igaunijas valdošā koalīcija, kuru izveidojušas Reformu partija, partija "Igaunija 200" un Sociāldemokrātiskā partija, pirmdien parakstīja koalīcijas līgumu.

Koalīcijas līgums jau ir izpelnījies kritiku, jo tas ietver pasākumus, par kuriem netika paziņots vēlēšanu laikā, piemēram, būtisku nodokļu palielināšanu. Koalīcijas līgums paredz 2024. gadā palielināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) par diviem procentpunktiem no pašreizējiem pamata 20%. 2025. gadā par diviem procentpunktiem līdz 22% tiks palielināts iedzīvotāju un uzņēmumu ienākuma nodoklis, bet no 2024. gada 1. jūlija kā jauns nodoklis tiks ieviests motorizēto transportlīdzekļu nodoklis.

Jaunā valdība arī plāno no valsts enerģētikas grupas "Eesti Energia" atdalīt sadales tīklu kompāniju "Elektrilevi" un degslānekļa raktuves.

Citu plānu vidū ir laulības vienlīdzība, klimata politikas reformas, ciešāka sadarbība ar Baltijas un Ziemeļvalstīm, arī attiecībā uz atbalstu Ukrainai.

Tēriņi Igaunijas aizsardzībai četrus gadus būs 3% no IKP.

Reformu partijai valdībā būs septiņi amati.

Partijas līdere Kaja Kallasa arī turpmāk būs premjerministre, savus amatus saglabās arī aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs un sociālās aizsardzības ministre Signe Rīsalo.

Finanšu ministrs būs parlamenta deputāts Marts Verklaevs, kultūras ministre - parlamenta deputāte Heidi Purga, klimata ministrs - Kristens Mihals, kurš savulaik bijis ekonomikas un infrastruktūras ministrs, kā arī tieslietu ministrs, bet tieslietu ministrs - Kalle Lānets, kurš agrāk bijis aizsardzības ministrs un iekšlietu ministrs.

"Igaunija 200" priekšsēdētājs Lauri Husars kļūs par Rīgikogu spīkeru. Partijai būs trīs ministru amati. Ārlietu ministrs būs Marguss Cahkna, kurš savulaik bijis aizsardzības ministrs un sociālās aizsardzības ministrs, izglītības un zinātnes ministre būs partijas vicepriekšsēdētāja Kristīna Kallasa, bet ekonomikas un digitālo lietu ministrs - Tīts Rīsalo, kurš bija iepriekšējās Igaunijas prezidentes Kersti Kaljulaidas kancelejas vadītājs.

Arī Sociāldemokrātiskajai partijai būs trīs ministru amati. Partijas priekšsēdētājs Lauri Lēnemetss saglabās iekšlietu ministra posteni, par veselības ministri kļūs Rīna Sikuta, kas līdzšinējā valdībā ir ekonomikas un infrastruktūras ministre, savukārt līdzšinējais vides ministrs Madiss Kallass būs reģionālo un lauku lietu ministrs.

Jaunajā Igaunijas parlamentā, kas tika ievēlēts 5. martā, trim jaunās valdošās koalīcijas partijām kopā ir 60 no pavisam 101 mandāta. Reformu partijai ir 37 deputāti, "Igaunija 200" - 14 deputāti un sociāldemokrātiem - deviņi deputāti.

Igaunijas parlamenta jaunais sasaukums pirmdien sanāca uz pirmo sēdi.

Jauns parlamenta spīkers

Par Igaunijas parlamenta spīkeru pirmdien ievēlēts partijas "Igaunija 200" priekšsēdētājs Lauri Husars. Par Husaru tika nodotas 59 balsis, otrs kandidāts - nacionālpopulistiskās Konservatīvās tautas partijas (EKRE) līderis Martins Helme - saņēma 20 balsis. Par nederīgiem tika atzīti 22 balsošanas biļeteni.

Helme un viņa partijas biedrs mēģināja apstrīdēt Husara kandidatūru, taču parlamenta Vēlēšanu komisija protestus noraidīja. Husars nomaina spīkera amatā Centra partijas līderi Jiri Ratasu.

Par spīkera pirmo vietnieku vēlāk tika ievēlēts Tomass Kivimegi no Reformu partijas, bet par spīkera otro vietnieku - Ratass. Viņi saņēma attiecīgi 56 un 27 balsis, bet Helme, kurš arī kandidēja uz spīkera vietnieku amatiem, saņēma 17 balsis un netika ievēlēts.

Pirms spīkera vēlēšanas parlamenta jaunā sasaukuma pirmajā sēdē atklāšanas runu teica valsts prezidents Alars Kariss un deputāti deva amata zvērestu.

Jau ziņots, ka saskaņā ar 5. martā notikušajiem vēlēšanu rezultātiem jaunajā parlamenta sasaukumā liberālajai Reformu partijai ir 37 mandāti, nacionālpopulistiskajai Igaunijas Konservatīvajai tautas partijai (EKRE) - 17 mandāti, centriski kreisajai Centra partijai - 16 mandāti, liberālajai partijai "Igaunija 200" - 14 mandāti, Sociāldemokrātiskajai partijai - deviņi mandāti un nacionālkonservatīvajai partijai "Tēvzeme" - astoņi mandāti. Pavisam Rīgikogu ir 101 deputāts.

Igaunijas parlamenta pilnvaru termiņš ir četri gadi.

Līdzšinējā premjerministre, Reformu partijas priekšsēdētāja Kaja Kallasa vadīs arī nākamo valdību, par kuras veidošanu ir vienojusies ar partiju "Igaunija 200" un sociāldemokrātiem. Pirmdien šīs trīs partijas parakstīja koalīcijas līgumu.

Līdzšinējā valdības koalīcijā bija Reformu partija, sociāldemokrāti un partija "Tēvzeme".