Krievija nav iesniegusi pierādījumus ANO Drošības padomei saistībā ar "netīro bumbu"
foto: AFP/Scanpix
Krievijas vēstnieks Apvienoto Nāciju Organizācijā Vasilijs Ņebenzja (pa labi) un viņa vietnieks Dmitrijs Poļanskis.
Pasaulē

Krievija nav iesniegusi pierādījumus ANO Drošības padomei saistībā ar "netīro bumbu"

Jauns.lv

Otrdien, 25. oktobrī, ANO Drošības padome pēc Krievijas Federācijas lūguma rīkoja slēgtu sēdi, kuras laikā apsprieda Ukrainai izvirzītās apsūdzības it kā "netīrās bumbas" radīšanā, vēsta "Reuters".

Krievija nav iesniegusi pierādījumus ANO Drošības ...

Pati Krievija nav sniegusi nekādus jaunus pierādījumus savu apgalvojumu atbalstam, sacīja Lielbritānijas vēstnieka vietnieks ANO Džeimss Kariuki.

"Mēs neesam redzējuši vai dzirdējuši nekādus jaunus pierādījumus," žurnālistiem sacīja Kariuki.

"Tā ir tikai mūsu laika tērēšana. Tā ir tīrākā Krievijas dezinformācija, ko mēs esam redzējuši daudzas reizes, un tai ir jābeidzas," viņš uzsvēra.

Tajā pašā laikā Krievijas vēstnieka vietnieks ANO Dmitrijs Poļanskis sacīja, ka viņa valsts esot "diezgan apmierināta" ar tikšanos, jo tā spējusi "paaugstināt informētības līmeni".

"Man nav iebildumu, ja cilvēki saka, ka Krievija kliedz "Vilks!", ja arī tas nenotiks, jo šī ir šausmīga, šausmīga katastrofa, kas potenciāli apdraud visu Zemi," viņš sacīja.

Krievijas apsūdzības par "netīro bumbu"

23. oktobrī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu telefoniski sazinājās ar Turcijas, Francijas, Lielbritānijas un ASV kolēģiem Hulusi Akaru, Sebastianu Lekornu, Benu Volesu un Loidu Ostinu. Sarunā viņš paziņoja viņiem par iespēju Kijivā pielietot "netīro bumbu".

Vēlāk ASV Valsts sekretārs Entonijs Blinkens, Francijas un Lielbritānijas ārlietu ministri nāca klajā ar paziņojumu, kurā noraidīja Krievijas puses apgalvojumus. Viņi apliecināja atbalstu Ukrainai.

"Ticēt vai neticēt informācijai par "netīrās bumbas" pielietošanas iespējamību ir Rietumu lieta, taču šie draudi ir atklāti," žurnālistiem paziņoja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, vēsta RBK.

"Viņu neuzticība nenozīmē, ka pārstāj pastāvēt draudi par šādas "netīras bumbas" pielietošanu. Draudi ir skaidri. Šī informācija tika darīta zināma aizsardzības ministra sarunu biedriem. Tālāk jau viņu darīšana ir ticēt vai neticēt," sacīja Peskovs.

Iespēju pielietot šādu bumbu noliedza arī Ukrainas ārlietu ministris Dmitro Kuleba, viņš Maskavas apgalvojumus nosauca par absurdiem un bīstamiem.

Vēlāk viņš ierosināja Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) vadītājam nosūtīt uz Ukrainu ekspertus, jo Kijivai "nav ko slēpt".

"Kad šodien Krievijas aizsardzības ministrs rīko telefona karuseli un zvana aizsardzības ministriem ar stāstiem par tā saukto netīro "kodolbumbu", visi visu labi saprot. Viņi saprot, kas ir visu to netīro lietu avots, ko varat iedomāties šajā karā," pavēstīja Zelenskis.

"Ja kāds var pielietot kodolieročus mūsu Eiropas daļā, tad tas ir tikai viens subjekts - un šis subjekts tikko lika biedram Šoigu kaut kur piezvanīt," uzsvēra Zelenskis.

Zelenskis uzskata, ka pasaulei jāreaģē pēc iespējas stingrāk. "Ja Krievija ir sagatavojusi vēl vienu likmju paaugstināšanu un vēl vienu eskalācijas soli, tad tai tagad preventīvi un pirms jebkādiem jauniem "netīrumiem" ir jāredz, ka pasaule to nepieņems," sacīja Zelenskis.

Kas ir "netīrā bumba"?

"Netīrā bumba" ir ierīce jeb bumba, kas satur radioaktīvu materiālu, piemēram, urānu, kas tiek izkaisīts gaisā pēc tam, kad tiek detonēta parastā sprāgstviela.

Tam nav jābūt ļoti rafinētam radioaktīvam materiālam, kāds tiek izmantots kodolbumbā. Tā vietā "netīrā bumba" var saturēt radioaktīvos materiālus no slimnīcām, atomelektrostacijām vai pētniecības laboratorijām.

Tas padara ierīci daudz lētāku un ātrāk izgatavojamu nekā kodolieročus. To var pārvadāt arī, piemēram, transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā.

Tā kā radioaktīvie nokrišņi var novest pie nopietnām slimībām, piemēram, vēža, šādas bumbas pielietošana izraisītu paniku iedzīvotājos. Plaša teritorija ap spridzināšanas zonu būtu jāevakuē dekontaminācijai vai pat pilnībā jāpamet uz vairākiem gadiem.

Amerikas Zinātnieku federācija ir aprēķinājusi, ka gadījumā, ja Manhetenas galā Ņujorkā sprāgtu bumba, kurā ir 9 grami kobalta-60 un 5 kilogrami trotila, visa pilsētas teritorija pat uz gadu desmitiem kļūtu neapdzīvojama.

Šī iemesla dēļ "netīrās bumbas" tiek ierindotas masu iznīcināšanas ieroču grupā.

Tomēr šīm ierīcēm ir arī otra puse - kā ieroči tās ir ļoti neuzticamas.

Lai radioaktīvais materiāls, ko satur "netīrā bumba", tiktu izkaisīts pa mērķa zonu, tas ir jāsamazina līdz pulvera formai. Bet, ja daļiņas ir pārāk smalkas vai izplūst stiprā vējā, tās izkliedēsies pārāk plaši, lai nodarītu lielu ļaunumu.

Vai "netīrā bumba" izmantota iepriekš?

Kā norāda BBC, nekur pasaulē vēl nav piedzīvots "veiksmīgs" uzbrukums ar "netīro bumbu", tomēr ir bijuši mēģinājumi.

1996. gadā nemiernieki no Čečenijas Maskavas Izmailovas parkā novietoja "netīro bumbu", kas satur dinamītu un cēziju-137. Cēzijs tika iegūts no vēža ārstēšanas iekārtām. Drošības dienesti noskaidroja bumbas atrašanās vietu un to neitralizēja.

Vien divus gadus vēlāk, 1998. gadā, Čečenijas izlūkdienesti atrada un neitralizēja "netīro bumbu", kas bija novietota netālu no dzelzceļa līnijas Čečenijā.

2002. gadā Čikāgā aizdomās par "netīrās bumbas" uzbrukuma plānošanu tika arestēts ASV pilsonis Hosē Padilla, kuram bija kontakti ar teroristu organizāciju Al-Qaeda. Viņam tika piespriests 21 gada cietumsods.

Pēc diviem gadiem par terorakta plānošanu, kurā būtu ietverta arī "netīrā bumba", Londonā tika arestēts Lielbritānijas pilsonis un Al-Qaeda dalībnieks Direns Barota. Viņam tika piespriests 30 gadu ilgs cietumsods par terorakta plānošanu ASV un Apvienotajā Karalistē.

Ne Padilla, ne Barots pat nebija sākuši montēt savas "netīrās bumbas", pirms viņi jau tika arestēti.