Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

Piešķirta Nobela prēmija ekonomikā, noslēdzot apbalvošanas ceremoniju ciklu

Pasaulē
11. oktobrī 14:22 2021. gada 11. oktobrī 14:22 | Papildināts, 11. oktobrī 16:20
  Jauns.lv / LETA
Šī gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta Deividam Kārdam "par viņa empīrisko devumu darba ekonomikā" un Džošua Angristam un Gvido Imbensam "par viņu metodoloģisko ieguldījumu cēlonisko attiecību analīzē", pirmdien paziņoja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Visi trīs prēmijas laureāti strādā ASV augstskolās - kanādietis Kārds Kalifornijas Universitātē Bērklijā, ASV un Izraēlas dubultpilsonis Angrists - Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā un Nīderlandes un ASV dubultpilsonis Imbenss - Stenforda universitātē.

Nobela prēmijas ieguvēji "snieguši mums jaunu izpratni par darba tirgu un parādījuši, kādus secinājumus par cēloni un sekām var izdarīt no dabiskajiem eksperimentiem. Viņu pieeja tiek izmantota arī citās jomās un ir revolucionarizējusi empīriskos pētījumus", teikts akadēmijas paziņojumā.

Nobela prēmijas ekonomikā pasniegšana. (Foto: EPA/Scanpix)

Kārds analizējis darba ekonomikas ietekmi uz minimālajām algām, imigrāciju un izglītību, izmantojot dabiskus eksperimentus.

Angrists un Imbenss atrisinājuši metodoloģiskas problēmas, demonstrējot to, kā precīzi secinājumi par cēloņiem un sekām iegūstami no reālās dzīves situācijām, kas līdzinās nejaušiem eksperimentiem.

Rezultāti cita starpā demonstrē, ka minimālās algas palielināšana ne vienmēr noved pie mazāka skaita darba vietu.

Šī gada laureāti demonstrējuši, ka iespējams atbildēt uz jautājumiem, tostarp, kā imigrācija ietekmē atalgojumu un nodarbinātības līmeni, izmantojot šādus dabiskus eksperimentus, norāda Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

"Mēs zinām, ka to cilvēku ienākumus, kas dzimuši konkrētajā valstī, var pozitīvi ietekmēt jauna imigrācija, bet cilvēkiem, kuri imigrē agrīnākā laikā, pastāv risks tikt negatīvi ietekmētiem," skaidro akadēmija.

Saistītās ziņas

Nobela Miera prēmija piešķirta žurnālistiem Marijai Resai un Dmitrijam Muratovam
Piešķirta Nobela balva literatūrā
Nobela balva ķīmijā piešķirta jauna katalizatora izstrādātājiem

Prēmijas lielums ir 10 miljoni zviedru kronu (apmēram miljons eiro).

Pārējie šā gada Nobela prēmiju ieguvēji tika paziņoti pagājušajā nedēļā.

Pagājušajā gadā Nobela prēmija ekonomikā tika piešķirta ASV Stenforda universitātes zinātniekiem Polam Milgromam un Robertam Vilsonam par izsoļu teorijas pētījumiem.

Citi šobrīd lasa

Turīgais brits, kuru saistīja ar Spānijā pazudušās Agneses Kļaviņas lietu, miris no Covid-19 1
No slimnīcas Dortmundē līdz TV studijai Minhenē – atskatāmies uz visām Maira Brieža titulcīņām
Arvien vairāk cilvēku Latvijā meklē iespējas, kā saslimt ar Covid-19 2
Pievienot komentāru

"Бегу из Москвы": Прохор Шаляпин поспешил на гастроли после смерти жены