Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Tā ir vienošanās. Ja viņi to grib, visiem tā ir jāievēro. Ja viņi to negrib, viņi var iet un dzīvot savas dzīves," sacīja Irānas prezidents Hasans Ruhani. (Foto: EPA/Scanpix)

Irānas prezidents paziņo, ka Teherāna nepieņems nekādas izmaiņas kodolpaktā 1

Pasaulē
3. februārī 14:11 2021. gada 3. februārī 14:11
  Jauns.lv / LETA
Irāna nepieņems nekādas izmaiņas 2015.gadā Vīnē parakstītajā pasaules lielvaru un Teherānas kodolpaktā, trešdien pavēstīja Irānas prezidents Hasans Ruhani.

"Kodolpaktā netiks izmainīts neviens pants, un nebūs nekādu jaunu sarunu. Piezīmes par šo tematu ir nesvarīgas un nelietderīgas," kabineta sēdē, ko pārraidīja televīzija, sacīja prezidents. "Tā ir vienošanās. Ja viņi to grib, visiem tā ir jāievēro. Ja viņi to negrib, viņi var iet un dzīvot savas dzīves."

Ruhani ar šiem izteikumiem nācis klajā laikā, kad no ASV un vienošanos parakstījušo Eiropas valstu puses izskan aicinājumi risināt jaunas sarunas, arī par Irānas Tuvo Austrumu politiku un raķešu programmu.

Francijas prezidents Emanuels Makrons arī aicinājis sarunām pievienoties Teherānas reģionālo sāncensi Saūda Arābiju.

Jaunais ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens izteicies, ka vēlas strādāt ar starptautiskajiem partneriem, lai ar Irānu noslēgtu stingrāku kodolvienošanos.

Tiesa gan, iespējas tam ir ierobežotas, Irānai jūnijā gatavojoties ievēlēt jaunu prezidentu.

Pēc diviem amata termiņiem Ruhani kandidēt vairs nevar.

ASV sankciju mazināšana varētu stiprināt mēreno politisko spēku izredzes vēlēšanās.

Kā norādījusi Irāna, ja ASV atgriezīsies kodolpaktā un ievēros tā prasības, arī Teherāna ievēros tā nosacījumos paredzētās saistības.

Atbilstoši izraēliešu aplēsēm Irāna sešu mēnešu laikā var saražot pietiekami daudz militāras pakāpes urāna atombumbas izgatavošanai.

Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs vēl pirmdien aicināja Eiropas Savienību koordinēt sinhronu Vašingtonas un Teherānas atgriešanos pie kodolpakta nosacījumu ievērošanas, šādi piedāvājot atrisināt jautājumu par to, kam būtu jāsper pirmais solis.

Tomēr ASV Valsts departamenta preses sekretārs Neds Praiss norādīja, ka šobrīd vēl ir pāragri akceptēt šādu priekšlikumu, un atkārtoti mudināja Teherānu atgriezties pie pakta nosacījumu ievērošanas.

Irāna vairākkārt pēdējā laikā uzsvērusi, ka tā ievēroja visas kodolvienošanās prasības, kad to 2018.gadā toreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija vienpusējā kārtā pameta un noteica Irānai jaunas ekonomiskās sankcijas. Irāna no pakta saistību izpildes sāka atvirzīties tikai pēc šī ASV soļa.

Citi šobrīd lasa

Ķermeņa valodas eksperte ievērojusi, ka prinča Viljama acis vectēva bērēs pauda ko ļoti būtisku
Ļaudis satraucas - vai Kiviču pāra suns nonācis dzīvnieku patversmē? 7
Stingri brīdina: savvaļā augošu lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta 8
Pievienot komentāru

Счастливая герцогиня Кэтрин появилась на публике после похорон принца Филиппа

Тилль Линдеманн спел советский хит на русском языке, и теперь все гадают - зачем!