Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks. (Foto: LETA)

Pabriks: Krievijas interesēs ir Baltkrievijā saglabāt vāju esošo režīmu 3

Pasaulē
2020. gada 10. augustā 19:46 2020. gada 10. augustā 19:46
  Jauns.lv / LETA
Krievijas interesēs ir saglabāt maksimāli novājinātu esošo varas režīmu Baltkrievijā, taču jārēķinās arī ar to, ka Krievijai ir ietekme uz atsevišķiem opozīcijas kandidātiem, sarunā ar aģentūru LETA paziņoja Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Pabriks šodien saņēma gana daudz nopēlumu sociālajos tīklos pēc sava paziņojuma, ka "Latvijai kā kaimiņvalstij ir svarīgi, lai Baltkrievija saglabātu neatkarību un stabilitāti savā sabiedrībā", sociālo tīklu lietotājiem metoties jautāt, vai ministrs ar stabilitāti domājis Aleksandra Lukašenko varas turpināšanu ar jebkādiem līdzekļiem.

Ministrs skaidroja, ka vēlās, lai Baltkrievija saglabātu savu suverenitāti un neatkarību, piebilstot, ka viņa izteikumi par stabilitāti nenozīmē atbalsta paušanu līdzšinējam Baltkrievijas prezidentam Lukašenko. "Ar stabilitāti saprotam, ka, ja [Baltkrievijā] notiks revolūcijas vai citas lielas izmaiņas, tās atstās ietekmi uz Latviju, piemēram, uz robežām," atzīmēja ministrs, piebilstot, ka Latvija tieši nevar ietekmēt Baltkrievijas iekšējos procesus.

Pabriks uzsvēra, ka viņa nostāja par Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām sakrīt ar Latvijas ārlietu dienesta pausto, proti, ka tās bijušas "tālu no demokrātiskām", piemēram, tajās nav piedalījušies novērotāji, kā arī novērota virkne dažādu pārkāpumu. "Skaidrs, ka gribam redzēt godīgas un atklātas vēlēšanas jebkurā valstī," sacīja ministrs.

Tāpat viņš atzina, ka vardarbīgie konflikti starp protestētājiem un tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem norāda uz sabiedrības neapmierinātību. Tādēļ viņš uzsvēra, ka aicina Baltkrievijas valdību nevērsties pret iedzīvotāju leģitīmām tiesībām paust savu attieksmi.

Komentējot potenciālos Latvijas apdraudējumus, ministrs uzsvēra, ka galvenais ārpolitikas spēlētājs Baltkrievijā ir Krievija. Viņaprāt, ja Baltkrievijā notiktu radikālas sabiedriski sociālas nekārtības, tad pastāv risks, ka Krievija tās varētu izmantot, lai nostiprinātu savu lomu šajā valstī, kas, iespējams, pat varētu novest pie Baltkrievijas suverenitātes zaudēšanas.

"Ja sāktos režīma maiņa, [gāžot Lukašenko], tad jāsaprot, ka varētu rasties bēgļu plūsmas, kā arī Baltkrievijā var rasties kara stāvoklis vai arī būtiski palielināties esošie konflikti, jo Krievijas interesēs ir saglabāt un palielināt savu kontroli," sacīja ministrs.

Savukārt "Attīstībai/Par!" (AP) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts aģentūrai LETA, vaicāts par dažu "Twitter" lietotāju pausto kritiku par Pabrika tvītiem, kuri esot pārprotami, norādīja, ka Pabriks pievienojas partiju apvienības paustajai pozīcijai par situāciju Baltkrievijā un ka aizsardzības ministrs ir lūgts skaidrot savu viedokli sociālajos tīklos.

AP savā paziņojumā aicina Baltkrievijas varas iestādes ievērot visas pilsoņu pamattiesības un brīvības, arī vārda un pulcēšanās brīvību. "Mēs uzsveram, ka vardarbība nav pieļaujama. Politiski ieslodzītie un nepamatoti aizturētie cilvēki, starp kuriem ir arī žurnālisti, ir nekavējoties jāatbrīvo," akcentē politiskā spēka pārstāvji.

"Attīstībai/Par!" uzsver, ka brīvas un caurskatāmas vēlēšanas ir tiesiskas demokrātijas stūrakmens. "Politisko un pilsonisko pamatbrīvību ievērošana stiprinātu Baltkrievijas valstiskumu un veidotu pamatu ciešākai sadarbībai ar Eiropas Savienību," teikts politiskā spēka paziņojumā.

AP aicina uz notikušo vēlēšanu objektīvu starptautisku izvērtēšanu. "Mēs apbrīnojam mūsu kaimiņu tautas demokrātisko spēku drosmi un apņēmību. Mēs lepojamies ar Baltkrievijas sievietēm, kuras šajās vēlēšanās izteica un vadīja centienus pēc demokrātiskām pārmaiņām," uzsver politiskā spēka pārstāvji norādot, ka partiju apvienībai nav pa ceļam ar režīmiem, kas tās apspiež.

Atbilstoši pirmdien publiskotajiem oficiālajiem rezultātiem, vēlēšanās līdzšinējais valsts galva Lukašenko esot ieguvis 80,23% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - teju 9,9%. Tikmēr Latvijas sociālajos tīklos ievietota fotogrāfija, kurā, iespējams, fiksēts vēlēšanu iecirkņa Rīgā balsošanas protokols. Tas liecina, ka šajā iecirknī nobalsojuši vairāk nekā 600 Baltkrievijas pilsoņu, no kuriem 67% nobalsojuši par Tihanovsku, bet par Lukašenko - 29%.

Kā ziņots, Baltkrievijas policija, liekot lietā trokšņa granātas un ūdens lielgabalus, izklīdināja protestus, kas valsts lielākajās pilsētās svētdienas vakarā sākās pēc prezidenta vēlēšanām, kuru rezultāti, kā apgalvo opozīcija, ir viltoti.

Minskā aizturēti vairāk nekā 50 cilvēku, bet visā valstī - vairāk nekā 120, liecina cilvēktiesību aktīvistu organizācijas "Vjasna" aplēses. Baltkrievijas Iekšlietu ministrijas preses dienestā norāda, ka aizturēti aptuveni 3000 cilvēku.

Kā redzams raidsabiedrības publicētajos kadros, vairāku gados jaunu protestētāju sejas klātas asinīm. Policija pret pamatā gados jaunajiem protestētājiem pielietoja pārmērīgu spēku, sacīja cilvēktiesību aktīvistu organizācijas "Vjasna" vadītājs Aless Bjaļackis.

Saziņas vietnē "Telegram" publicētā informācija liecina, ka protesta akcijas turpināsies arī šovakar.

Citi šobrīd lasa

“Mums bija jāskaidro, ka protam skaitīt līdz divi!” Veikals atbild policistu sodiem ar humoru, tas nebeidzas īpaši labi 35
Vai Tokijā solīja lietu? Mūsu sportistu tērpi soctīklu lietotājiem nepaliek nepamanīti 7
Pasaulē nācis basketbolistes Sabīnes Niedolas otrais dēliņš 7
Skatīt visus komentārus

Самые модные стрижки 2021 года: 7 вариантов, которые подойдут каждой женщине

Поймали! Первые совместные фото Бена Аффлека и Дженнифер Лопес в Instagram