Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Lietuvas zinātnieki prognozē, kas valstī notiks pēc Lieldienu brīvdienām
REUTERS/SCANPIX

Lietuvas zinātnieki prognozē, kas valstī notiks pēc Lieldienu brīvdienām

Ārzemēs
2020. gada 9. aprīlī 07:55 2020. gada 9. aprīlī 07:55
  Jauns.lv / LETA
Lietuvas zinātnieki aicinājuši atbildīgi izvērtēt iespējamo valstī noteiktās Covid-19 karantīnas noteikumu atvieglošanu, brīdinot, ka pretējā gadījumā jaunā koronavīrusa izplatība var būtiski pieaugt.

Kā uzskata Lietuvas Veselības zinātņu universitātes un Lietuvas Enerģētikas institūta pētnieki, kas apvienojušies iniciatīvas grupā  cīņai pret koronavīrusu "United4Health.lt", Lietuvā pašlaik cīņai ar epidēmiju noteiktie ierobežojumi tiek ievēroti vislabāk no trim Baltijas valstīm un pašreizējais režīms ir pietiekams, lai apturētu vīrusa izplatīšanos un mazinātu saslimstību. 

Balstoties uz Lietuvas epidemioloģiskajiem datiem, zinātnieki prognozē divus iespējamos scenārijus atkarībā no tā, kā tiks nodrošināta karantīnas ievērošana Lieldienu brīvdienās.

Abos gadījumos saslimstības maksimums prognozēts 24. aprīlī, bet saskaņā ar pesimistisko scenāriju gadījumā, ja Lieldienu laikā karantīnas ievērošana pasliktinātos, saslimšanas gadījumu skaits sasniegtu 2200 līdz 2700. Savukārt saskaņā ar optimistisko scenārijs tas būru 1100 līdz 1500. 

Kā uzskata pētnieki, optimistiskā scenārija panākšanai karantīnas ierobežojumi jāuztur spēkā, jo pašreizējais karantīnas efektivitātes līmenis - 53% - ir pietiekams, lai apturētu slimības izplatīšanos un samazinātu inficēšanās gadījumu skaitu.

Ja karantīnas efektivitāte samazinātos vairāk nekā par pusi, maijā Covid-19 pacientu skaits sasniegtu 20 000 un turpinātu  strauji augt.

Balstoties uz šiem modeļiem, pētnieki pieņem, ka efektīva karantīnas noteikumu izpilde ļautu panākt, ka pašreizējais epidēmijas vilnis noplaks maija otrajā pusē.

Tomēr, neveicot papildu pasākumus slimības apturēšanai, rudenī būtu iespējams otrs koronavīrusa vilnis, kas, pēc zinātnieku domām, varētu būt pat vēl spēcīgāks, inficēšanās gadījumu skaitam sasniedzot pat 500 tūkstošus.

Kā savu prognozi skaidro pētnieki, domājams, ka lielākā daļa iedzīvotāju nebūs ieguvuši imunitāti, bet vakcīna līdz tam nebūs izstrādāta. Viņi arī uzsver, ka ir svarīgi zināt to cilvēku skaitu, kuriem ir vīruss, bet nav slimības simptomu. 

Iniciatīvas grupā apvienojušies vairāki desmiti pazīstamu Lietuvas zinātnieku un mediķu.

Saistītās ziņas

Romas katoļu baznīca lūdz Lieldienu dievkalpojumos piedalīties no mājām 1
Veselības ministrija atgādina: Lieldienu laikā ciemošanās ir aizliegta 5
Ar ko krāsot Lieldienu olas, lai tās būtu stipras un krāšņas?

Kā ziņots,  Lietuvas valdība trešdien nolēma cīņai pret koronavīrusa izplatīšanos valstī noteikto karantīnu pagarināt vēl par divām nedēļām - līdz 27.aprīlim, turklāt uz Lieldienu laiku noteica aizliegumu iebraukt visās valsts pilsētās. Valdība arī nolema, ka līdzšinējais ieteikums sabiedriskās vietās nēsāt aizsargmaskas, respiratorus vai citus aizsarglīdzekļus, kas aizsedz degunu un muti, no piektdienas kļūs par obligātu prasību.  

Vienlaikus valdība mīkstinājusi dažus karantīnas noteikumus, atļaujot iebraukt Lietuvā ārvalstu pilsoņiem, ja viņu ģimenes locekļi, ir Lietuvas pilsoņi, kā arī pārdot stādus, sēklas un mēslojumu ārtelpās īpaši norādītās vietās.

Karantīna Lietuvā ir spēkā kopš 16.marta.

Citi šobrīd lasa

VIDEO: Uzņēmēja Nikola Krištopane lūdz atpazīt bezkaunīgus zagļus, kuri ielauzušies viņas namā 2
VIDEO: krievu slēpošanas zvaigzne Boļšunovs pēc finiša izdomā atriebties somu slēpotājam 10
Putins pirmo reizi komentē Navaļnija video par grezno pili Melnās jūras krastā 15
Pievienot komentāru

«Инородное тело в прямой кишке»: стилист Киркорова и Пугачевой скончался из-за интимного эксперимента

Раскрыт секрет омоложения Аллы Пугачевой: певице помогли американские технологии