foto: AP/Scanpix
Teksasas gubernators paziņo, ka viņa pavalsts vairs neuzņems bēgļus
Teksasas gubernators Gregs Ebots.
Pasaulē
2020. gada 11. janvāris, 16:23

Teksasas gubernators paziņo, ka viņa pavalsts vairs neuzņems bēgļus

Jauns.lv / LETA

ASV Teksasas pavalsts vairs neizmitinās savā teritorijā jaunus bēgļus, kļūstot par pirmo pavalsti, kas izmantojusi ASV prezidenta Donalda Trampa doto iespēju atteikties no bēgļu uzņemšanas, piektdien paziņoja Teksasas gubernators Gregs Ebots.

Ebots vēstulē ASV Valsts departamentam paziņoja, ka Teksasai ir jāvelta savi resursi "tiem, kas jau šeit atrodas, tai skaitā bēgļiem, migrantiem un bezpajumtniekiem - tiešām visiem teksasiešiem".

"Teksasa ir uzņēmusies vairāk nekā savu daļu, palīdzot bēgļu izmitināšanas procesam, un atzinīgi vērtē to, ka ir pieejamas citas pavalstis, lai palīdzētu šajos centienos," teikts Ebota vēstulē, kas adresēta ASV valsts sekretāram Maikam Pompeo un publicēta ASV medijos.

Teksasā, kas ir otra lielākā ASV pavalsts pēc iedzīvotāju skaita, kopš 20.gadsimta astoņdesmitajiem gadiem ir izmitināti simtiem tūkstoši bēgļu.

Trampa administrācija ir ierobežojusi ārvalstu bēgļu, kā arī citu patvēruma meklētāju un migrantu uzņemšanu, un Ebots ir atbalstījis tās politiku.

Valsts departaments septembrī noteica, ka šajā finanšu gadā, kas sākās 1.oktobrī, uzņemamo bēgļu skaita maksimums būs 18 000. Iepriekšējā finanšu gadā tas bija 30 000.

2016.finanšu gadā, kas bija Baraka Obamas otrās prezidentūras pēdējais gads, ASV uzņēma 85 000 bēgļu.

Tramps septembrī paziņoja, ka pavalstīm un vietējām pašvaldībām ir skaidri jāpauž sava piekrišana vai atteikšanās izmitināt savā teritorijā bēgļus, kuri, kā apgalvo viņa administrācija, bieži kļūst par slogu sociālajiem dienestiem.

Pirms 21.janvāra, līdz kuram pavalstīm un pašvaldībām ir jāpauž sava nostāja šajā jautājumā, 38 no 50 pavalstīm bija paziņojušas, ka var izmitināt bēgļus, liecina Valsts departamenta piektdien publicēts saraksts.

Organizācija "World Relief", kas palīdz bēgļu izmitināšanā, informēja, ka izmitināt bēgļus apņēmušās vēl četras pavalstis, kā arī vairāk nekā 90 pilsētas un apgabali.

Vairākas bēgļu izmitināšanas organizācijas ir vērsušās tiesā, lai apstrīdētu Trampa lēmumu dot štatiem un pašvaldībām iespēju atraidīt bēgļus, jo ar to tiekot pārkāpts 1980.gada ASV Bēgļu likums.