Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Zvanu ieraksti atklāj ciešu Kremļa iesaisti virs Austrumukrainas notriektā aviolainera lietā 13

Pasaulē
2019. gada 14. novembrī 16:47 2019. gada 14. novembrī 16:47
  Jauns.lv / LETA
Reisa MH17 aviolainera notriekšanas 2014.gadā virs Austrumukrainas izmeklētāji ceturtdien publiskoja noklausītas telefona sarunas, kas parāda ciešas saites starp "augsta ranga" Krievijas amatpersonām un kaujiniekiem, kam jāstājas tiesas priekšā saistībā ar aviokatastrofu.

Starptautiskā izmeklētāju komanda paziņoja, ka sarunu ieraksti radījuši jautājumus par iespējamo augsta ranga Krievijas amatpersonu iesaisti aviokompānijas "Malaysia Airlines" lidmašīnas notriekšanā izmantotās raķetes izvietošanā.

Noklausītās sarunas arī liecina, ka saites starp Kremli un pašpasludināto "Doņeckas tautas republiku" Ukrainas austrumos bijušas "daudz ciešākas" nekā uzskatīts sākotnēji, secinājuši izmeklētāji.

Vairākās kaujinieku telefona sarunās pieminēts arī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu (Foto: AP/Scanpix)

Nīderlandes vadītā izmeklētāju komanda paziņojumā noradīja, ka ""Doņeckas tautas republikas" līderi un viņu kontaktpersonas Krievijas Federācijā telefoniski sazinājās gandrīz katru dienu".

"Viņi runāja ar līderiem Maskavā, Ukrainas robežas tuvumā un Krimā. Saziņa galvenokārt notika, izmantojot Krievijas drošības dienesta piegādātus drošus telefonus," lasāms paziņojumā.

Vairākos zvanos iesaistīts Krievijas prezidenta Vladimira Putina padomnieks Vladislavs Surkovs, paziņoja izmeklētāji. Vienā no zvaniem Surkovs solījis militāru pastiprinājumu no Krievijas 2014.gadā.

Starptautiskā izmeklēšanas komisija identificējusi četrus aizdomās turamos lietā par lidmašīnas notriekšanu. Aizdomās turamie identificēti kā Krievijas pilsoņi Igors Girkins, Sergejs Dubinskis un Oļegs Pulatovs un Ukrainas pilsonis Leonīds Harčenko. (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Citā zvanā 2015.gadā viņš runā ar lietā apsūdzēto Leonīdu Harčenko par bažām, ka cits apsūdzētais - Sergejs Dubinskis - tiks aizturēts par nelegālu robežas šķērsošanu Ukrainas austrumos.

Vairākās kaujinieku telefona sarunās pieminēts arī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Vienā sarunā pieminēts, ka kaujinieki ierodas "ar mandātu no Šoigu".

Izmeklētāji atklāja, ka īpaši vēlējušies zināt, vai Surkovs un Šoigu "ir iesaistīti 2014.gada vasarā Ukrainas austrumos notikušo militāro operāciju plānošanā un izpildē".

Izmeklētāju komanda aicināja atsaukties arvien vairāk liecinieku pirms nākamgad Nīderlandē gaidāmās tiesas prāvas pret trim Krievijas pilsoņiem un vienu Ukrainas pilsoni, kas apsūdzēti par saistību ar lidmašīnas notriekšanu.

Malaizijas pasažieru lidmašīna "Boeing 777" tika notriekta 2014.gadā virs Maskavas atbalstīto kaujinieku kontrolētās teritorijas Ukrainas austrumos. Katastrofā dzīvību zaudēja visi lidmašīnā esošie 298 pasažieri un apkalpes locekļi. Aptuveni divas trešdaļas no bojāgājušajiem bija Nīderlandes pilsoņi.

Izmeklētāji iepriekš paziņojuši, ka raķete "Buk", ar kuru notriekta lidmašīna, uz Ukrainu tika nogādāta no Krievijas pretgaisa brigādes, kas bāzēta Kurskā.

Starptautiskā izmeklēšanas komisija identificējusi četrus aizdomās turamos lietā par lidmašīnas notriekšanu. Aizdomās turamie identificēti kā Krievijas pilsoņi Igors Girkins, Sergejs Dubinskis un Oļegs Pulatovs un Ukrainas pilsonis Leonīds Harčenko.

Viņus visus Nīderlandē tiesās aizmuguriski. Gaidāms, ka prāva sāksies 9.martā.

Izmeklēšanā iesaistīti Austrālijas, Beļģijas, Malaizijas, Nīderlandes un Ukrainas eksperti.

Citi šobrīd lasa

Vai kaķi patiešām ir nedraudzīgi? 4
Latvijas noslēpumi: 1940. gads un Latvijas aizstāvēšanas plāni 49
Sestdien Latvijā ar koronavīrusu inficētais - trīsdesmitgadnieks no Garkalnes novada 7
Tēmas: Krievija, Ukraina
Skatīt visus komentārus

Анастасия Волочкова сделала свой самый откровенный шпагат

"Мы разбиты. Сломаны. Выпотрошены": 3-летняя дочь звезды Instagram умерла от рака за шесть недель