Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Publisko slepenus Jaunzēlandes dokumentus, atklājot, kā viens pusaudzis gribēja nošaut Elizabeti II

Pasaulē
2018. gada 1. martā 10:53 2018. gada 1. martā 10:53 | Papildināts, 2018. gada 1. martā 15:35
  LETA
Garīgi nelīdzsvarots pusaudzis 1981.gadā Jaunzēlandē mēģinājis nogalināt karalieni Elizabeti II, un policija noklusinājusi šo incidentu, liecina ceturtdien publiskotie Jaunzēlandes drošības izlūkdienesta (SIS) dokumenti.

Tobrīd 17 gadus vecais Kristofers Lūiss 1981.gada oktobrī vienreiz izšāva uz karalienes automašīnu Danīdinā, Jaunzēlandes Dienvidsalā.

Neviens cilvēks šajā incidentā necieta, un policija vēlāk paziņoja, ka troksni izraisījusi petarde, kas izšauta netālu.

Foto: Getty Images

Lūiss drīz pēc tam tika aizturēts, pamatojoties uz apsūdzībām bruņotā laupīšanā, bet policijai atzinās, ka plānojis nogalināt karalieni.

Policija secināja, ka viņš ir garīgi nelīdzsvarots un "dzīvo sapņu pasaulē". Taču policija atrada šauteni un patronas ēkā, no kuras saskaņā ar Luisa liecību viņš raidīja šāvienu pret karalieni.

Lūiss policijai sacīja, ka pieder pie labējā spārna organizācijas "Nacionālā impērijas partizānu armija". Policija vēlāk secināja, ka šajā organizācijā darbojas tikai trīs cilvēki.

Policija tobrīd izlēma neizvirzīt Lūisam apsūdzības valsts nodevībā, bet apsūdzēja viņu nelegālā ieroča glabāšanā un laupīšanā.

Izlūkdienesta dokumenti, kas tika publicēti pēc mediju lūguma, liecina, ka policija bažījusies par to, ka šis incidents nonāks atklātībā, tādēļ nolēmusi to paturēt slepenībā.

Laikraksts "New Zealand Herald" vēsta, ka varasiestādes bažījušās, ka šī atentāta dēļ Lielbritānijaskaraļnama locekļi var nolemt vairs neapmeklēt Jaunzēlandi.

Kā Nāciju Sadraudzības galva Elizabete II ir arī Jaunzēlandes karaliene.

"Lūiss sākotnēji tiešām bija nodomājis noslepkavot karalieni. Tomēr viņam nebija nedz piemērota punkta, no kura šaut, nedz pietiekami jaudīgas šautenes," teikts izlūkdienesta dokumentos.

Lūiss pēc tam tika vairākkārt notiesāts par kriminālnoziegumiem un 1997.gadā izdarīja pašnāvību.

Ekstrēmistu grupējumi un garīgi slimi cilvēki ir vairākkārt apdraudējuši Elizabete II.

1982.gadā karalienes guļamistabā Bekingemas pilī iekļuva bezdarbnieks Maikls Feigans.

Feigans, kurš bija vieglā alkohola reibumā, apsēdās uz Elizabetes II gultas, vēloties papļāpāt ar savu karalieni. Apsargiem izdevās viņu aizvilināt prom, piedāvājot glāzi viskija.

1981.gadā - četrus mēnešus pirms Lūisa atentāta mēģinājuma - karalieni apdraudēja vēl viens 17 gadus vecs jaunietis. Markuss Sārdžents izšāva sešas tukšas lodes pret karalieni militārās ceremonijas laikā Londonā. Viņš tika aizturēts un notiesāts uz pieciem gadiem cietumā.

1981.gadā karalieni arī mēģināja uzspridzināt.

Elizabete II apmeklēja Šetlendas salas, kur atklāja naftas termināli. Īru republikāņu armija (ĪRA) bija novietojusi terminālī spēcīgu spridzekli, bet tā detonators nenostrādāja.

Ļoti iespējams, karalieni mēģināja noslepkavot arī 1970.gadā Austrālijā. Karaliene brauca vilcienā, uz kura sliedēm bija nolikts baļķis.

Kāds vietējais policists bija pārliecināts, ka baļķi tur nolika ekstrēmisti, lai vilciens noskrietu no sliedēm. Taču vilciens brauca salīdzinoši lēni, pastūma baļķi uz priekšu pa sliedēm un neavarēja.

Citi šobrīd lasa

Lietuvas zinātnieki prognozē, kas valstī notiks pēc Lieldienu brīvdienām
Aktieris Ēriks Vilsons lasa pasakas pieaugušajiem
“Daudzi palīdzību šobrīd izvēlas nemeklēt” narkoloģe komentē alkohola lietošanas paradumus Covid-19 krīzes laikā
Pievienot komentāru

«Охотница за деньгами»: хакеры взломали новый сайт Меган и Гарри и зло подшутили над герцогиней

«Выпьем за любовь!»: сын Пугачевой и Галкина смешно спародировал Игоря Николаева