Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Uz Irānas disidenta Montazeri bērēm ieradušies desmitiem tūkstoši cilvēku

Pasaulē
2009. gada 21. decembrī 15:00 2009. gada 21. decembrī 15:00
 
Viens no galvenajiem Irānas disidentiem lielajatolla Hoseins Ali Montazeri pirmdien tika apbedīts svētajā pilsētā Komā, un uz bērēm ieradās desmitiem tūkstoši cilvēku, ziņoja opozīcijas mājaslapa Rahesabz.net.

 Ārvalstu mediju pārstāvjiem bija aizliegts būt klāt šajā ceremonijā, lai to atspoguļotu.

Rahesabz.net ziņoja, ka valdību atbalstošās stingrās līnijas piekritēju grupas "Ansar Hezbollah" mēģinājušas izjaukt bēru ceremoniju, bet pēc sadursmēm ar dažiem tās dalībniekiem devušās prom.

Montazeri nomira naktī uz svētdienu 87 gadu vecumā. Opozīcijas līderi Mirs Hoseins Musavi un Mehdi Karrubi ir izsludinājuši pirmdienu par sēru dienu visā valstī un aicinājuši opozīcijas atbalstītājus piedalīties Montazeri bērēs.

Bēru dalībnieki skandēja lozungus, kas bija vērsti pret prezidentu Mahmudu Ahmadinedžadu un viņa valdību.

Montazeri bija viens no 1979.gada islāma revolūcijas iedvesmotājiem. Viņš bija izvirzīts par Irānas Islāma Republikas dibinātāja un augstākā garīgā vadītāja ajatollas Rūhollas Homeini pēcteci, bet dažus mēnešus pirms Homeini nāves 1989.gadā starp viņiem izcēlās domstarpības cilvēktiesību jautājumā un Montazeri pavadīja sešus mēnešus mājas arestā.

1997.gadā Montazeri apstrīdēja Homeini pēcteča - valsts augstākā garīgā vadītāja ajatollas Ali Hameneji lielās pilnvaras. Pēc šī konflikta tika slēgta Montazeri reliģiskā skola, notika uzbrukums viņa birojam Komas pilsētā, un viņam vēlreiz tika noteikts mājas arests, no kura viņu atbrīvoja 2002.gadā reformatora Mohammada Hatami prezidentūras laikā.

Montazeri kritizēja varas koncentrāciju augstākā garīgā vadītāja rokās un aicināja ierobežot šo varu, izdarot grozījumus konstitūcijā, kuru viņš bija palīdzējis izstrādāt pēc islāma revolūcijas. Irānas musulmaņu augstākajam garīgajam līderim ir lielāka vara nekā valsts prezidentam un noteicošais vārds lēmumu pieņemšanā.

Montazeri arī atbalstīja opozīciju, kura uzskatīja par viltotiem jūnijā notikušo Irānas prezidenta vēlēšanu rezultātus, saskaņā ar kuriem par prezidentu atkārtoti ievēlēts Mahmuds Ahmadinedžads.

BNS

Citi šobrīd lasa

Mailija Sairusa velta aizkustinošus vārdus šķirtajam vīram. Viņa Hemsvortu joprojām mīl
VIDEO: brīnumainu izglābšanos no uguns liesmām Čikāgā piedzīvo kaķene 1
Strūbergs: cietusī nebūt nebija viņa 10
Tēmas: Hezbollah
Pievienot komentāru

Дочь Салтыковой высказалась об отце: "Для меня он человек, которого я не знаю"

"Бросил королеву под колеса автобуса": принц Гарри в очередной раз предал королевскую семью