Pasaulē
2012. gada 10. maijs, 13:01

Ķīnas mediji ziņo par iespējamu karu ar Filipīnām

Jauns.lv

Ķīna ceturtdien brīdinājusi savus pilsoņus, ka viņiem uzturēties Filipīnās nav droši, bet valsts mediji tikmēr ziņo par iespējamu karu, saasinoties konfliktam Dienvidķīnas jūrā.

Jau ziņots, ka konflikts sākās 8.aprīlī, kad Ķīnas novērošanas kuģi noenkurojās Skarboro sēklī starp ķīniešu zvejas kuģiem un Filipīnu flagmaņkuģi "Gregorio Del Pilar", neļaujot arestēt zvejniekus.

Filipīnas apgalvoja, ka ķīniešu zvejas kuģi raidījuši brīdinājuma šāvienus filipīniešu zvejnieku virzienā, izrādījuši agresiju pret naftas ieguves kuģi un zvejojuši Filipīnu teritorijā.

Savukārt Ķīnas vēstniecība paziņoja, ka Skarboro sēklis ir Ķīnas teritorijas daļa un tam apkārtesošie ūdeņi - tradicionāls ķīniešu zvejas reģions.

Ķīnas ārlietu viceministre Fu Jina pirmdien paziņoja, ka Pekina ir gatava konflikta eskalācijai.

Pakļaujoties valdības rīkojumiem, Ķīnas tūrisma aģentūras tagad ir atcēlušas visus ceļojumu uz Filipīnām, savukārt vēstniecība Manilā ieteikusi visiem Ķīnas pilsoņiem, kuri pašreiz atrodas šajā valstī, palikt iekštelpās, jo sagaidāmi protesti.

"Ja iespējams, vispār izvairieties doties ārā, un, ja ne, tad izvairieties doties ārā vieni. Ja sastopaties ar kaut kādām demonstrācijām, pametiet apvidu, nepalieciet, lai paskatītos," paziņoja Ķīnas vēstniecības padomnieks.

Ar šādu ieteikumu vēstniecība nāca klajā īsi pēc tam, kad valsts kontrolētajos Ķīnas medijos izplatījās ziņas, ka valsts gatavojas karam, lai izbeigtu konfliktu Skarboro sēlī.

"Nav svarīgi, cik ļoti mēs esam gatavi apspriest šo jautājumu, pašreizējā Filipīnu vadība ir noskaņota iedzīt mūs stūrī, kur nav citu iespēju, kā izmantot ieročus," vēsta laikraksts "China Daily".

"Kopš seniem laikiem mūsu valsts ir uzskatījusi karu par pēdējo glābiņu, kārtojot valstu attiecības. Bet Manila dzīvo fantāziju pasaulē, ja jauc mūsu iecietību ar biklumu," ziņo "China Daily".

Pēdējās nedēļās līdzīgi brīdinājumi izskanējuši arī citos valsts kontrolētajos Ķīnas medijos, kuri vēstījuši, ka Pekina gatavojas izmantot militāru spēku, lai atrisinātu konfliktu Skarboro sēlī.

Kopš konflikta sākuma abas puses nosūtījušas uz sēkli vēl citus kuģus, un tagad tur atrodas četri Ķīnas novērošanas kuģi un desmit zvejas kuģi, kuriem iepretim izvietojušies divi Filipīnu karsta apsardzes kuģi un zvejniecības pārvaldes kuģis.

Diplomātiskā spriedze Dienvidķīnas jūras teritoriju jautājumos Ķīnas un kaimiņvalstu starpā valda jau sen, bet pēdējā laikā situācija ir saasinājusies. Konkrētā situācija uzskatāma par asāko sadursmi pēdējos gados.

Filipīnas, kas atzīst savu militāro vājumu, atkārtoti paziņojušas, ka vēlas atrisināt šo konfliktu diplomātiskiem līdzekļiem, vienlaikus gan norādot, ka ASV ir solījušas aizsargāt Filipīnas no uzbrukumiem Dienvidķīnas jūrā.

Filipīniešu aktīvisti plāno piektdien sarīkot demonstrācijas pie Ķīnas vēstniecībām visā pasaulē, lai paustu atbalstu Filipīnām šajā konfliktā.

Organizatori cer, ka viņu aicinājumam atsauksies un demonstrācijā Manilā piedalīsies tūkstošiem cilvēku.

Gatavojoties protestiem, Ķīnas vēstniecība jau pastiprinājusi drošības pasākumus, bet organizatori apgalvo, ka pasākums noritēs mierīgi un Ķīnas karogi netiks dedzināti.

LETA