Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ķīlnieku krīzē Alžīrijā gājis bojā vismaz 21 ķīlnieks

Ķīlnieku krīzē Alžīrijā gājis bojā vismaz 21 ķīlnieks

Pasaulē
2013. gada 20. janvārī 12:51 2013. gada 20. janvārī 12:51
 
Alžīrijā sestdien beidzās četras dienas ilgusī ķīlnieku krīze gāzes atradnē valsts austrumos, kurā gāja bojā vismaz 21 ķīlnieks un 32 islāmistu kaujinieki, tomēr par vairākiem atradnes strādniekiem no ārvalstīm pagaidām ziņu nav un tādēļ pastāv bažas, ka upuru skaits varētu pieaugt.

Sestdien Alžīrijas īpašie spēki sarīkoja uzbrukumu, kurā tika nogalināti 11 islāmistu kaujinieki, tomēr pirms tam viņi paspēja nogalināt atlikušos septiņus ķīlniekus. Ceturtdien armijas uzbrukumā tika nogalināti 21 nolaupītājs un 12 ķīlnieki.

Ar starptautisko teroristu grupējumu "Al Qaeda" saistīti apmēram 30 islāmistu kaujinieki, kas bija bruņojušies ar smagajiem automātiem un raķešmetējiem, trešdien Inamensas gāzes atradnē saņēma ķīlniekus.

Iekšlietu ministrija paziņoja, ka īpašajiem spēkiem izdevies atbrīvot 685 alžīriešus un 107 ārzemniekus.

Uzbrucēji ķīlniekus saņēma autobusos, ar kuriem ārvalstu strādnieki tika vesti uz lidostu. Tiek vēstīts, ka ķīlnieku saņemšanas brīdī tika nogalināts viens Lielbritānijas un viens Alžīrijas valstspiederīgais. Tad uzbrucēji pārvietojās uz kompleksu, kur dzīvoja strādnieki un atradās ražotne, saņemot gūstā simtiem cilvēku.

Pēc ceturtdienas armijas uzbrukuma 15 kaujinieki apmēram 35 ķīlniekus ar automašīnu pārveda no strādnieku dzīvojamā kompleksa uz ražotni. Izbēgušie atklāja, ka ķīlniekiem ap kaklu bija apliktas sprāgstvielas, lai viņi nemēģinātu bēgt.

Tomēr precīzu ziņu par upuru skaitu pagaidām nav. Piemēram, Mauritānijas ziņu vietne ANI vēstīja, ka vienā helikoptera uzbrukumā gājuši bojā 35 ķīlnieki. Izbēgušie alžīriešu strādnieki stāstīja, ka ir redzējusi daudzus mirušos no dažādām valstīm, tostarp Japānas.

Starp bojāgājušajiem ir vēl nenoskaidrots skaits ārzemnieku, tostarp no Lielbritānijas, Francijas, Rumānijas un ASV, un par daudziem ārzemniekiem vēl nav ziņu.

Japānas būvfirma JFC svētdien paziņoja, ka vēl nav ziņu par 10 Japānas pilsoņiem un septiņiem citu valstu pilsoņiem, kas strādāja šajā firmā, bet apstiprināja, ka 61 no 78 tās strādniekiem ir drošībā.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs paziņoja, ka seši Lielbritānijas pilsoņi un viens Lielbritānijas iedzīvotājs ir gājuši bojā vai pazuduši bez vēsts.

Francijas aizsardzības ministrs Žans Īvs  Ledrians sestdien apstiprināja, ka nogalināts viens šīs valsts pilsonis. Rumānijas premjers Viktors Ponta paziņoja, ka viens rumānis ir nogalināts, bet četriem izdevies izbēgt.

Lielākā daļa ķīlnieku tika atbrīvoti ceturtdien notikušajā Alžīrijas armijas uzbrukumā, kurš ir nosodīts kā pārsteidzīgs. Tomēr ASV prezidents Baraks Obama, Francijas prezidents Fransuā Olands un ASV aizsardzības ministrs Leons Paneta nevainoja ķīlnieku nāvē Alžīriju un paziņoja, ka šajā traģēdijā ir vainojami tikai teroristi. 

Alžīrijas valdība ir paziņojusi, ka kaujinieki valstī ieradās no Lībijas, bet paši uzbrucēji apgalvoja, ka ir no Nigēras.

Inamenasas gāzes atradni, kas atrodas pie Lībijas robežas, pārvalda Lielbritānijas kompānija BP, Norvēģijas uzņēmums "Statoil" un Alžīrijas valsts uzņēmums "Sonatrach". Pēc uzbrukuma gāzes ieguva šajā atradnē tika pārtraukta.

Kompānijas pēc pēdējā uzbrukuma paziņoja, ka viss gāzes atradnes komplekss ir mīnēts un tā attīrīšanai būs nepieciešams ilgs laiks Tiek pieļauts, ka kaujinieki kompleksu, kas ir viens no lielākajiem Alžīrijā, plānoja uzspridzināt.

Saskaņā ar Alžīrijas amatpersonu teikto ķīlnieku sagrābšanu gāzes atradnē vadīja kaujinieku līderis Mohtars Belmohtars, kurš līdz pagājušā gada beigām bijis komandieris grupējumā ""Al Qaeda" islāma Magrebā", bet pēc tam izveidojis savu bruņotu grupējumu. Belmohtars ir pazīstams ar cilvēku nolaupīšanām pret izpirkumu. Atbildību par uzbrukumu uzņēmās divi Belmohtara vadīti grupējumi - "Haleda Abulabasa brigāde" un "Ar asinīm parakstījies bataljons". 

Islāmisti apgalvoja, ka ieradušies no Mali un šādi viņi rīkojušies, lai atriebtos Alžīrijai par to, ka tā atļāvusi izmantot savu gaisa telpu Francijas iznīcinātājiem, kas dod triecienus islāmistiem Mali ziemeļos. Vēlāk uzbrucēji pieprasīja ķīlnieku apmaiņu pret ASV cietumos ieslodzītajiem islāmistiem. Uzbrucēji galvenokārt uzraudzīja ārvalstu strādniekus, bet vietējie alžīrieši tika atbrīvoti vai spēja aizbēgt.

BNS

Citi šobrīd lasa

Neparasta parādība Venēcijā - plūdu vietā kanālos tikpat kā nav ūdens
"Kad beidzu darbu pārtikas veikalā, es raudāju," - friziere Karina laimīga atgriezties savā profesijā 1
Bolderājā policisti spiesti "sašaut" daudzbērnu māti 1
Pievienot komentāru

Астрологи назвали 5 самых опасных дней в марте

Алек и Хилария Болдуин стали родителями в шестой раз спустя полгода после рождения пятого ребенка