Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
1873. gadā, kovbojiem par prieku un lopiņiem par skādi, ASV fermeris Džozefs Glidens patentē dzeloņstiepli. (Foto: Jason Lindsey / Alamy/ Vida Press)

Zīmīgi notikumi, ko der atcerēties par oktobri

2019. gada 5. oktobrī 08:44
Žurnāls "Deviņvīri" katru numuru piedāvā iepazīties ar nozīmīgiem notikumiem, kas atgadījušies vēsturē vai notiks drīzumā. oktobra zīmīgākie brīži ietver dažādus vēsturiskus notikumus, tostarp sēras, revolūcijas un priekus. Ar šo un daudz ko citu iespējams iepazīties žurnāla "9 Vīri" jaunākajā numurā.
Žurnāla "9vīri" oktobra numura vāks. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

 

 

Disidenta dzimšana

1931. gada 2. oktobrī dzimis Gunārs Astra – inženieris un cīnītājs pret boļševiku okupāciju un par Latvijas valsts neatkarības atjaunošanu. (Foto: LETA)

Sapurināt kalnus

2005. gada 8. oktobrī Kašmirā, Indijas ziemeļrietumos, notiek šausmīga zemestrīce, kas izdzēš vairāk nekā 80 000 cilvēku dzīvību. (Foto: REX/ Vida Press)

Stāsts par miesnieku

4. oktobrī uz lielajiem ekrāniem iznāk Jura Kursieša filma Oļegs, kuras pamatā ir patiesi notikumi. Sižets vēsta par Latvijas nepilsoni, pēc profesijas miesnieku, Oļegu, kurš dodas peļņā uz gaļas kombinātu Beļģijā, taču nonāk poļu mafijas atkarībā un mēģina izglābties šķietami bezcerīgā situācijā. Galvenajās lomās internacionāla aktieru brigāde: Valentīns Novopoļskis, Davids Ogorodņiks, Adams Šiškovskis un Guna Zariņa.

Nebraukt pajūgā

1834. gada 9. oktobrī tiek atklāts pirmais publiskais dzelzceļš Īrijā, maršrutā Dublina–Kingstona. (Foto: Vida Press)

Karību krīzes sākums

1962. gada 14. oktobrī ASV sāk izlūklidmašīnu U-2 lidojumus virs Kubas, lai fiksētu PSRS raķešu izvietošanu un uzstādīšanu. (Foto: Niday Picture Library / Alamy/ Vida Press)

Rētainais aiz restēm

1931. gada 17. oktobrī tiek ieslodzīts supergangsteris Als Kapone – tuptūzī viņu iemet, apsūdzot par ienākumu nodokļu bēdzināšanu. (Foto: Courtesy Everett Collection/ Vida Press)

Komunistiem – nē

1956. gada 23. oktobrī Ungārijā sākas plaša mēroga protesti un demonstrācijas pret postpadomju valdības režīmu. (Foto: colaimages / Alamy/ Vida Press)

Zeme no Visuma

1946. gada 24. oktobrī no ASV armijas poligona startē raķete V-2, kas pirmoreiz nofotografē Zemi no kosmosa. (Foto: RBM Vintage Images / Alamy/ Vida Press)

Un nebūs tev pāri kāpt

1873. gadā, kovbojiem par prieku un lopiņiem par skādi, ASV fermeris Džozefs Glidens patentē dzeloņstiepli. (Foto: Jason Lindsey / Alamy/ Vida Press)

Lasāmgabali