
Skriešana kļūst arvien populārāka, taču ir cilvēki, kam skriet nevajadzētu

Viena no jaukākajām fiziskajām aktivitātēm brīvā dabā ir skriešana, taču ne visi drīkst to darīt. Kāpēc daudziem skriešana var kļūt bīstama, un ko izvēlēties tās vietā?
Tas var būt saistīts ar veselības stāvokli un fizisko sagatavotību – skrējējam ir nepieciešams labāks līdzsvars, lielāks muskuļu spēks un plašāks locītavu kustību apjoms. Skrienot ievērojami palielinās slodze uz locītavām, piemēram, virsmas reakcijas spēks var pieaugt līdz pat 250 % no ķermeņa svara, tāpēc cilvēkiem ar locītavu un mugurkaula problēmām skriet nav ieteicams.
Skriešanā iesaistās vairākas muskuļu grupas, kuras var trenēt izolēti uz paklāja, piemēram, sēžas muskuļus, augšstilba un apakšstilba muskuļus, kā arī pēdas muskuļus, taču skriešanas biomehānika ir daudz sarežģītāka, un šī slodze ir savā veidā neatkārtojama. Tā kā notiek rumpja savērpšanās, konstanti iestiepjas un atslābinās ķermeņa diagonāles, tajā pašā laikā spēks spēj virzīties augšup un lejup, tas nepaliek vienā vietā, bet gan izplatās pa visu ķermeni. Lai šis spēka izplatīšanās veids būtu efektīvs, nepieciešams labi funkcionējošs rumpja centrs jeb spēcīga rumpja muskuļu korsete.

Ko izvēlēties skriešanas vietā?
* Skrituļošanu (ar skrituļslidām, skrituļslēpēm), slidošanu un slēpošanu. Tā kā šo nodarbību laikā cilvēka gravitācijas centrs lielākoties virzās horizontāli, samazinās slodze uz locītavām un mugurkaulu.
* Riteņbraukšanu. Noslogo ķermeni līdzīgā veidā kā skriešana. Braucot ar riteni, joprojām nepieciešams līdzsvars, muskuļu spēks un kustību apjoms, taču ievērojami mazāk iesaistās ķermeņa augšdaļa, tāpēc nenotiek rumpja savērpšanās. Turklāt kājas kustas vairāk vai mazāk vienā plaknē – tās tiek saliektas un iztaisnotas, bet nenotiek kājas sāniska atvilkšana un pievilkšana, kā tas ir iepriekšminētajās aktivitātēs.
* Nūjošanu. Tā daudziem šķiet pārāk vienkārša un nenopietna fiziska slodze, taču ir daudz grūtāka nekā parasta staigāšana. Patiesībā kaloriju patēriņa ziņā nūjošana ir līdzīga mērenai riteņbraukšanai vai slēpošanai. Tiem, kuri vēlas sevi izaicināt, ieteicams pamēģināt nūjot pa mežu vai kalnainu apvidu.
Bet galu galā svarīgākais ir dzīvesprieks un fiziskā labsajūta, ko var sasniegt, kustoties un baudot dzīvi!