Unikālā sirds slimību ārstēšanas projektā pirmos pacientus iesaistīs jau 2025. gada sākumā
unsplash.com/ Foto ilustratīva nozīme.
Esi vesels

Unikālā sirds slimību ārstēšanas projektā pirmos pacientus iesaistīs jau 2025. gada sākumā

Marianna Ozola

Jauns.lv

Izmantojot digitālās tehnoloģijas, Latvijā tiek īstenots unikāls projekts proaktīvai sirds slimību ārstēšanai un profilaksei.

Baltijā vadošais digitālās veselības jaunuzņēmums Longenesis, sadarbībā ar Daugavpils reģionālo slimnīcu (DRS) un starptautisko farmācijas uzņēmumu Novartis Baltics, parakstot sadarbības memorandu, uzsāk Latvijā unikālu pilotprojektu sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā un profilaksē.

Projekta mērķis ir izstrādāt dinamisku sirds mazspējas un dislipidēmijas pacientu reģistru, izmantojot digitālās tehnoloģijas. Reģistrs palīdzēs uzlabot pacientu identificēšanu riska grupās un nodrošinās savlaicīgu aprūpi, pirmos Daugavpils reģionālo slimnīcas pacientus reģistrā iesaistot jau 2025. gada sākumā.

Reģistrs drošā veidā apkopos datus no vairākām informācijas sistēmām, radot ārstiem pārskatāmu pacienta profila paneli, kas regulāri un automātiski tiks atjaunots. Šāda dinamiska pacientu uzraudzības iespēja ļaus ārstiem ērti sekot līdzi pacientu stāvokļa izmaiņām, atspoguļos aktuālos riska faktorus, tādējādi uzlabojot ārstēšanas kvalitāti un savlaicīgumu.

Dr. Deniss Vasiļjevs, DRS kardioloģijas un internās medicīnas centra kardiologs un direktors zinātnes un izglītības jautājumos, uzsver: "Dinamiskais pacientu reģistrs būs vairāk nekā tikai tehnoloģisks risinājums, bet paraugs mūsdienīgai sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai”, kas palīdzēs samazināt hospitalizāciju skaitu un uzlabot veselības iznākumus. Pilotprojekta atklāšanas pasākumā pacientu viedokli pārstāvēja Inese Mauriņa, biedrības ParSirdi.lv vadītāja, kura apliecināja projekta aktualitāti un digitālu tehnoloģiju izmantošanu pacientu ārstēšanas uzlabošanai. Sirds un asinsvadu slimības joprojām ir izplatītākais nāves cēlonis Latvijā, 2023. gadā prasot 14 395 cilvēku dzīvības un Latgale izceļas ar proporcionāli augstākajiem mirstības rādītājiem.

Edgars Labsvīrs, Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis, norāda: “Mūsdienīga ārstēšana neaprobežojas tikai ar pacienta izrakstīšanu no slimnīcas; tai jābūt dinamiskai un pielāgojamai katram pacientam. Mēs lepojamies, ka esam daļa no pilotprojekta, kas tiek īstenots tieši Latgalē.” Būtiska pilotprojekta sastāvdaļa ir starpnozaru sadarbība, apvienojot zināšanas, prasmes un resursus sarežģītu veselības aprūpēs izaicinājumu sistēmiskai risināšanai..

Liene Siliņa, Novartis Baltics valdes locekle, apliecina uzņēmuma mērķi uzlabot un pagarināt pacientu dzīvi: “Mūsdienīgai ārstēšanai jāpielāgojas tehnoloģiskajiem sasniegumiem un mainīgajām pacientu vajadzībām, lai paaugstinātu ārstēšanas efektivitāti.”

Emils Sjundjukovs, Longenesis līdzdibinātājs un izpilddirektors, norāda, ka dinamiskais pacientu reģistrs ir tikai sākums plašākām pārmaiņām veselības aprūpes sistēmā: “Ar izaicinājumiem sirds un asinsvadu slimību jomā saskaras valstis visā pasaulē, tāpēc mūsu mērķis nav apstāties ar projektu Daugavpils reģionālajā slimnīcā, bet izmantot pilotprojekta panākumus kā atspērienu, lai mērogotu šādus risinājumus Baltijā un Eiropā.”

Pilotprojekta atklāšanas pasākumā tika uzsvērts, ka dinamiska pacientu reģistra risinājums ne tikai akcentē inovāciju un digitalizācijas nozīmīgumu veselības aprūpē, bet arī pierāda, ka šādas inovācijas ir iespējamas visos Latvijas reģionos. Longenesis, Daugavpils reģionālā slimnīca un Novartis Baltics apvieno spēkus, lai radītu efektīvākus risinājumus sirds un asinsvadu slimību profilaksē un ārstēšanā, būtiski uzlabojot kopējo veselības aprūpes kvalitāti Latvijā.