Covid-19 un slimnīcas ikdiena: kā viss notiek šodien. Uzdodam jautājumus un meklējam atbildes!
unsplash.com/ Foto ilustratīva nozīme.
Esi vesels

Covid-19 un slimnīcas ikdiena: kā viss notiek šodien. Uzdodam jautājumus un meklējam atbildes!

Marianna Ozola

Jauns.lv

Lai arī tas laiks, kad sabiedrība satraucās par inficēšanos ar Covid-19, šķiet, ka ir aiz muguras, un, kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, arī saslimstība ar gripu patlaban ir zema, tomēr kovids nekur nav pazudis un tas nepazudīs.Par laimi, šobrīd cilvēkiem saslimstība ar šo vīrusu notiek vieglākā formā.

Jauns.lv interesējās, kāda šobrīd ir situācija Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS). Vai joprojām attiecībā pret Covid-19 pacientiem tiek ievēroti visi tie paši striktie drošības pasākumi? Un kas notiek, ja pacients ir iestājies nodaļā ar vienu saslimšanu, bet vēlāk viņam tiek konstatēts Covid-19? Un kā ar pacientu apciemošanu - vai cilvēks, kuram ir "vienkārši iesnas", drīkst apciemot tuvinieku slimnīcā?

Kā intervijā Jauns.lv paskaidroja RAKUS stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" galvenā ārste, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Baiba Rozentāle,  šobrīd slimnīcā ir pieci pacienti ar kovidu. Četriem tā ir pamatslimība, bet vienam blakusslimība pie citām hroniskām saslimšanām. "Šiem pacientiem, kas ir nokļuvuši slimnīcā, tikai trim ir ļoti neliels plaušu bojājums un viņi nav skābekļa atkarīgi."

Rozentāle norāda, ka Eiropā saslimstība ar kovidu palielinājās no jūlija sākuma, neskatoties uz karsto laiku. "Parādījās jauns omikrona mutants, kas, kā ziņoja Pasaules Veselības organizācija, ir augstāk lipīgs. Cilvēki neslimoja smagi, bet pietiekami daudz. Latvijā pacēlums sākās augusta beigās un tad septembra mēnesī bija tiešām būtisks pieaugums. Omikrona paveids pats par sevi ir lipīgs, bet slimības gaita citādi veselam cilvēkam ir pārsvarā viegla vai kādam vidēji smaga. Tur,  kur cilvēkiem ir daudz hronisku slimību, uzslāņojoties jebkurai infekcijai, tai skaitā kovidam, notiek pamata slimību saasinājums," skaidro profesore. 

Kovids nekur nav pazudis un tas nepazudīs, bet kāpēc inficēšanās norit cilvēkiem vieglāk?

"Tagad tas ir pilnīgi skaidrs, jo redziet, mēs visi esam ar to saskārušies šo gadu laikā, izslimojuši, mēs esam saņēmuši vakcīnas. Piemēram, es esmu vakcinēta četras reizes un vienreiz slimojusi.  Ir izveidojusies specifiskā imunitāte, un tagad tā ir kopēja sabiedrībā. Nav nepieciešama hospitalizācija, proti, ārstēšanā slimnnīcā. Ja cilvēkam ir blakusslimības, ja viņam ir 65 vai 75 plus gadi, tad jebkura  infekcija var uzslāņoties un noritēt smagāk. Tas pats attiecas arī uz kovidu. Ārstēšana notiek tāpat kā iepriekš, jo vīruss jau savā būtībā pat, ja viņam ārējā apvalkā ir mutācija, nemaina genoma struktūru. Ja nepieciešams, tad stacionārā tiek izmantota pretvīrusu terapija. Tas ir intravenozi ievadāmais remdesivīrs."

Ja cilvēks iestājas stacionārā ar vienu saslimšanu, bet parādās Covid-19 simptomi, vai viņš no pārējiem tiek izolēts?

Rozentāle skaidro, ka pacienti jau sākumā pēc profiliem tiek izolēti: Zarnu infekciju nodaļa ir viena, Gaisa pilienu infekciju nodaļa ir otra utt.  "Pie kam Latvijas infektoloģijas centrā mums ir atsevišķas šīs būves. Otrkārt, mums nodaļas ir savā laikā rekonstruētas, mums ir palātas ar sanitāriem mezgliem.  Ja, piemēram, Zarnu infekciju nodaļā iestājas ar izteiktu caureju, bet pacientam parādās kaut kādi Covid-19 simptomi, viņš momentā tiek izolēts. Jo tikko ir augšējo elpceļu iekaisīgas pazīmes, tā ir iespējams, ka tā ir gaisa pilienu infekcija. Bet ja cilvēks nāk uzreiz ar zināmu diagnozi, kā tas ir no uzņemšanas neatliekamās palīdzības nodaļā, tad viņš tiek izolēts kovidnodaļā."
Rozentāle norāda, ka attiecībā pret kovidpacientiem drošības noteikumi joprojām tiek ievēroti: joprojām personāls ģērbjas tāpat kā iepriekš, tiek veikta visa tā pati dezinfekcija. 

Vai pēdējā laikā bijušas situācijas, kad pacienti, kamēr viņi ārstējas slimnīcā, inficējas ar Covid-19?
"Mums iekšēji neizplatās infekcijas, jo mēs vienmēr nodarbojamies ar dezinfekciju, ar roku mazgāšanu, ar visu drošības pasākumu ievērošanu," pauž ārste.

Viņa skaidro, ka cilvēks var iestāties, piemēram, inkubācijas periodā, bet viņam ir pavisam cita lieta, piemēram, akūts insults. "Pie tiem pirmajiem simptomiem pacienti momentā ir jāizolē, kas arī, protams, tiek darīts. Tas attiecas uz absolūti visiem stacionāriem, lai neizplatītos intrahospitālo infekciju skaits. Kovids ir vismazākā bēda un bīstamība. Ir daudz citas nopietnākas intrahospitālās infekcijas. Mikrobi kļūst arvien rezistentāki un arvien grūtāk apkarojami. Nenoliedzami, mēs piedzīvojām unikālu pandēmijas laiku. Nu un kopumā domāju, ka visā pasaulē pietiekami efektīvi tika galā, jo gaisa pilienu infekcija ir ļoti lipīga."

Vai cilvēks, kuram ir "vienkārši iesnas", drīkst apciemot tuvinieku slimnīcā?

"Mums drīkst apmeklēt pacientus tikai ar ārstējošā ārsta vai nodaļas vadītāja atļauju. Te ir ļoti stingri - ja vajag nodot kādu paciņu, kas ir personīgi cilvēkam, to var nodot pie apsarga, un tas nekavējoties tiek aiznests uz nodaļu.

Gribu ticēt, ka kovids sabiedrībai kopumā iemācīja ļoti daudz, pirmkārt, neiet slimiem uz darbu. Varbūt, ka sāk kādam aizmirsties, par to man grūti spriest, bet stacionēto pacientu piederīgie lielākoties ir tomēr apzinīgi. Un kad ir simptomi, piemēram, iesnas, nevajadzētu nākt, jo tur var būt kaut vai lipīgo iesnu vīruss. Ja citādi veselam cilvēkam tā ir neērtība, tad pacientam ar nomāktu imunitāti tas ir grūti.

Nekad nedrīkst nākt ar simptomiem uz slimnīcu. Ja ir kas atnesams pacientam, tad to var nodot bez klātienes vizītes.  Pie nodaļas durvīm var nodot arī visās pārējās vietās, piezvanot. Bet nevis iet palātā, tās nav vienvietīgas. Un pat ja būtu vienvietīgas, tad kāpēc savu piederīgo vajadzētu aplaist. Slimnīcā jau tā atrodas cilvēki ar novājinātu imunitāti."

Vai joprojām cilvēki vakcinējas pret Covid-19? Un kā ar vakcināciju pret gripu?

Rozentāle skaidro, ka RAKUS vakcinācijas kabinets strādā piecas dienas no 8 rītā līdz 18 pēcpusdienā. "Pirmdien pret kovidu bija vakcinējušies 38 cilvēki. Bet, ja skatās vidēji, tad 30 dienā vakcinējas pret gripu un 20 dienā pret kovidu.

Sen nav bijusi gripas epidēmija. Vīruss vienkārši uzņem savus apgriezienus, jo to nišu savstarpējā konkurencē gripas vīrusam bija aizņēmis kovids. Lai arī kovids neatkāpjas, bet mums pret to ir imunitāte. Līdz ar to gripa var nākt ar ārkārtīgi lielu sparu, tāpēc par gripu runā ļoti daudz," pauž profesore, novēlot cilvēkiem neaizmirst kovidu mācību, ka slimiem nevajag iet uz darbu - tas nav varoņdarbs.

SPKC: saslimstība ar Covid-19 nedaudz pieaugusi, gripas izplatība zema

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati, 46. nedēļā laboratoriski apstiprināti 57 Covid-19 gadījumi, kas ir par 16 gadījumiem vairāk nekā nedēļu iepriekš. Ar Covid-19 infekciju stacionēti tika 54 jauni pacienti. Kopumā 46. nedēļā slimnīcās ārstējušies 92 pacienti ar Covid-19 infekciju, no tiem šī slimība bija pamata diagnoze 43,5% pacientu. Smagā stāvoklī slimnīcās nebija neviens Covid-19 pacients. Reģistrēti pieci nāves gadījumi Covid-19 pacientiem. 46. nedēļā ģimenes ārstu praksēs reģistrēts 21 gripas gadījums, kas ir par septiņiem mazāk nekā nedēļu iepriekš. Gripas gadījumi reģistrēti Jūrmalā, Rīgā un Jelgavā. Dati par 47. nedēļu tiks publicēti 27.novembrī.