Kā izvēlēties sēklas, kas patiešām dos ražu? Gudrā sēklu un stādu pircēja špikeris
foto: Mārtiņš Ziders
Pirms iegādāties stādus tirgū, tie rūpīgi jāpalūko un nevajadzētu kautrēties pārdevēju iztaujāt par tā īpašībām un piemērotību.
Noderīgi ikdienā

Kā izvēlēties sēklas, kas patiešām dos ražu? Gudrā sēklu un stādu pircēja špikeris

Elmārs Barkāns

Kas Jauns Avīze

Lielveikalos, tirgos un specializētajās tirdzniecības vietās šobrīd valda pavasarīga kņada – visapkārt vilinoši krāsainas sēklu paciņas. Bet kā izvēlēties tādas, kas nepievils? Kā saprast, ko īsti nozīmē uz paciņām rakstītie kodi un kur slēpjas īstā kvalitāte? “Kas Jauns Avīze” piedāvā svarīgākos padomus, lai tavs dārzs priecētu ar kuplu ražu, nevis vilšanos.

Tuvākajās pāris nedēļas visā Latvijā notiek stādu/sēklu tirgi. Lielākie no tiem: 26. aprīlī – Botāniskajā dārzā Salaspilī, 1. maijā – Ogrē, 3.-5. maijā – Siguldā, 10.-11. maijā – Jelgavā. Sniedzam padomus, kā “neiegrābties” nīkuļojošā stādā, no kura dārzā nebūs nekāda prieka, un nenopirkt sēnalas sēklu paciņā.

Sēklu paciņu noformējums bieži vien apžilbina ar fotošopētām krāsainām bildēm, uz kurām nevajadzētu uzķerties, jo tās ne vienmēr ataino realitāti. Galvenais ir šķirnes nosaukums un paciņas saturs – tieši šī informācija sniedz norādes par auga īpašībām un ražīgumu. Raugies arī pēc norādēm, kas attiecas uz šķirnes tipu, iepakojuma veidu, sēklu daudzumu (gramos vai skaitā), derīguma termiņu un ieteikumiem audzēšanai.

Pievērs uzmanību kodiem un cipariem

foto: Evija Trifanova/LETA
Pirms pērkam sēklu paciņas, derīgi izpētīt ne tikai bildi un izlasīt šķirnes nosaukumu, bet arī iepazīties ar informāciju, kas uz tās uzrakstīta sīkiem burtiem.
Pirms pērkam sēklu paciņas, derīgi izpētīt ne tikai bildi un izlasīt šķirnes nosaukumu, bet arī iepazīties ar informāciju, kas uz tās uzrakstīta sīkiem burtiem.

Ieteicams izvēlēties sēklu paciņu, uz kuras aiz šķirnes nosaukuma ir apzīmējums F1, kas nozīmē to, ka tā ir hibrīdšķirne, kas apvieno labākās īpašības (sakrustotas divas labas šķirnes, kuras dod “elegantu ražu”). Šādas sēklas nodrošina vienmērīgu un ražīgu iznākumu, bet tās katru gadu jāpērk no jauna. Uz paciņām ir arī citi apzīmējumi:

* OP vai O/P, kas nozīmē: atvērtas apaugļošanās sēklas, piemērotas arī sēklu vākšanai nākamajai sezonai;

* Bio – bioloģiski audzētas sēklas, kas nav ķīmiski apstrādātas; 

* un īpaši kodi izturībai pret slimībām: For – aizsardzība pret sakņu puvi; Vd – pret Verticillium dahliae sēni; CMV, TOMV – pret vīrusiem; PM – pret miltrasu.

Svarīgs derīguma termiņš

foto: Mārtiņš Ziders
Rūpīgi jāpievērš uzmanība tam, lai sēklu paciņas attēls atbilstu tam, kas vēlāk no sēklas izaug.
Rūpīgi jāpievērš uzmanība tam, lai sēklu paciņas attēls atbilstu tam, kas vēlāk no sēklas izaug.

Pat, ja sēklām nav beidzies derīguma termiņš, ilgstoša uzglabāšana var samazināt to dīdzību. Pērc svaigu preci, un, ja iegādājies vecākas sēklas izpārdošanā, pārbaudi to dīgtspēju – ietin mitrā salvetē un vēro, cik procentu uzdīgst. Bieži vien dzirdamas sūdzības, ka no veikalā nopirktas sēklu paciņas uzdīgušas vien pāris sēklas, vai. ka vienas šķirnes vietā sanākusi  pavisam cita. Tāpēc pirmāk būtu jāpievērš uzmanība norādītajam derīguma termiņam.

Lielākoties sēklas materiālam ir vairāku gadu derīguma termiņš. Tomēr, jo ilgāk sēkla tiek uzglabāta, jo zemāka ir tās dīdzība. Veikali rēķinās ar to, ka visu sēklas materiālu nav iespējams iztirgot vienā sezonā, un tādā gadījumā to varēs iztirgot nākamajā sezonā. Tādēļ ir vērts uzmest aci derīguma termiņam uz paciņas. Ja tas ir ļoti tuvu, jārēķinās, ka dīdzība varētu būt ap 50%, ja vien visos uzglabāšanas posmos – pie izplatītāja, noliktavās, veikalos būs nodrošināti atbilstošie uzglabāšanas apstākļi.

Lētāk maksā ne tikai “vecās sēklas”, bet arī iepakojums. Tāpēc jāizvēlas hermētisks iepakojumus, kas sēklas pasargā no mitruma un gaismas, tādējādi paildzinot to derīgumu. Ļoti lētām sēklām bieži ir zema kvalitāte vai arī tās ir iepakotas bez atbilstības reālajai šķirnei. Profesionālās sēklas, kaut arī dārgākas, nodrošina augstu dīdzību un kvalitatīvu ražu. Sēklas pieejamas visur, bet profesionālajos dārzkopības veikalos vari saņemt arī kvalificētas konsultācijas. Tieši tas palīdz izvairīties no kļūdām. Bet, ja pērc tirgū – izvēlies zināmus un uzticamus pārdevējus.

Svarīgi padomi dārzkopjiem

foto: Lita Krone/LETA
Sēklas jāglabā hermētiskos traukos.
Sēklas jāglabā hermētiskos traukos.

Dažādām kultūrām sēklu dīdzība atšķiras: lapu un sakņu selerijas, puravi, sīpoli: 1-2 gadi; dilles, salāti: 2-3 gadi; kāposti, pupiņas, zirņi, baklažāni, pipari: 3-4 gadi; burkāni, pētersīļi, redīsi:3-5 gadi; kabači, kāļi: 4-5 gadi; galda bietes: 4-6 gadi; tomāti, gurķi: 6-8 gadi.

Sēklas mājās jāuzglabā vēsā, sausā, tumšā vietā, prom no gaismas, izmantojot hermētiskus traukus (piemēram, stikla burkas), kurus pirms laika nevajag arvērt.

Kāda ir sēklu dīdzība “vecām sēklām”, var pārliecināties tās ietinot mitrā salvetē vai marlē. Ņem desmit sēklas, tās ietin marlē, noliec siltā vietā (piemēram, uz palodzes) un pēc dažām dienām saskaiti, cik ir uzdīgušas, Ja uzdīgušas astoņas-desmit sēklas, tad dīdzība ir lieliska; ja piecas-septiņas, tad tās var izmantot, bet jāizsēj biežāk; bet ja mazāk par piecām, tad nav, ko tērēt laiku un darbu un uz labu ražu nav ko cerēt.

Pērkot sēklas jāpievērš uzmanība šādiem zelta likumiem: * neuzķerties uz skaistas bildes, jo uz paciņas redzamais auglis var būt fotošopēts, pie tam dažreiz dažādām šķirnēm lieto vienus un tos pašus attēlus; * skaties uz šķirnes nosaukumu un ražotāja informāciju, nevis tikai uz bildi; * lētas sēklas var būt vecas vai zemas kvalitātes šķirnes (ir gadījumi, kad viena šķirne tiek iepakota zem dažādiem nosaukumiem; kvalitatīvām sēklām vienmēr norāda šķirni, izcelsmi, fasētāju un partijas numuru (jābūt norādītam derīguma termiņam, dīgstspējas pārbaudes datumam, sēklu skaitam vai svaram, saiņotāja adresei, kā arī šķirnes nosaukumam latviešu un latīņu valodā).

Sēklu piemērotību var noteikt arī pēc tā, cik daudz sēklu ir vienā gramā (tam jābūt norādītam uz iepakojuma. Piemēram, vienā gramā ir 700-1200 burkānu sēklu, 700-800 diļļu sēklu, 30-50 gurķu sēklu, 4-10 pupiņu sēklu, 250-300 tomātu sēklu, 5-10 zirņu sēklu.

Izvēlies labu stādu!

foto: Mārtiņš Ziders
Pirms iegādāties stādus tirgū, tie rūpīgi jāpalūko un nevajadzētu kautrēties pārdevēju iztaujāt par tā īpašībām un piemērotību.
Pirms iegādāties stādus tirgū, tie rūpīgi jāpalūko un nevajadzētu kautrēties pārdevēju iztaujāt par tā īpašībām un piemērotību.

Veikalos un tirgos pērkam ne tikai sēklas, bet arī stādus. Un arī tie rūpīgi jāizvēlas, jo kāds var nebūt piemērots Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, vei arī pārāk nonācis, un tas nu nekādi nevairos dārzkopja prieku. Tādēļ šeit astoņi zelta padomi stādu pircējam:

1. Stādam jābūt veselīgam pēc izskata: lapas zaļas, stingras, nespodras, bez dzeltenuma vai brūniem plankumiem; nav caurumu, pleķu, kroku, puves vai miltrasas pazīmju; ja lapas ir ļenganas, savītas – stāds jau ir cietis no sausuma vai pārlaistīšanas.

2. Sakņu sistēma – stāda dzīvības centrs. Saknēm jābūt baltiem vai gaiši brūniem pavedieniem, nevis gļotainām, smirdīgām vai pārgrieztām. Ja iespējams, pacel stādu no poda vai paprasi, lai tirgotājs parāda sakņu kamolu – saknēm jābūt attīstītām, bet ne pārāk cieši sapinušāmies. “Pārāk liels augšā – niecīgs pods apakšā” liecina par pāraugušu stādu.

3. Pods vai stādīšanas konteiners. Labs stāds reti nāk no vienkāršas plastmasas glāzītes vai izgrieztas piena pakas – tas nav grēks, bet norāda uz pašdarbību. Ja pods ir pārāk mazs, tas var nozīmēt, ka augs nav pietiekami attīstījis sakņu sistēmu. Poda apakšā vajadzētu būt drenāžas caurumiem.

4. Nepērc pārāk lielu vai ziedošu stādu. Ja tomāts jau zied tirgū – tas ir pāraudzis un, pārstādīts, var ilgi slimot. Labākais laiks pirkšanai ir tad, kad augam ir 4–6 īstās lapas, bet nav vēl ziedu vai augļu.

5. Vai stāds pārlaistīts vai izkaltis? Pārlaistītiem stādiem stublājs var būt tumšs, mīksts, ar puves smaku. Izkaltušiem – lapas ļumīgas, substrāts – izdrupis un sauss kā pelni.

6. Neesi tikai “acu pircējs” – prasi informāciju: kāda ir šķirne?; kur audzēts?; vai tas paredzēts siltumnīcai vai atklātam laukam? Negodprātīgi pārdevēji mēdz pārdot siltumnīcas šķirnes kā universālas, bet tās ārā neizdzīvos.

7. Pērc no uzticama pārdevēja. Specializēti stādu audzētāji bieži dod līdzi šķirnes nosaukumu un ieteikumus stādīšanai. Ja stādu tirgo no bagāžnieka bez jebkādas informācijas, bet saka: “Tie labi aug!” – uzmanies.

8. Nopērc tikai tik, cik tiešām vari iestādīt. Jo ilgāk stādi gaida iestādīšanu, jo vairāk tie stīdzē, vājē un zaudē kvalitāti. Labāk pērc mazāk, bet svaigus un laicīgi stādāmus.

Atceries: * stādiem ar dzeltenām apakšējām lapām bieži vien trūkst barības vielu vai ir slikts substrāts; nelīdzena augšana vai šķībs stublājs – stādam trūcis gaismas; * ja tirgotājs nevēlas atbildēt uz jautājumiem vai dusmojas – tas var būt iemesls, lai attiektos no stāda iegādes.