Bērniem +30 grādu tveicē aizliedz skolā ierasties īsās kleitiņās un šortos
Pēkšņais karstums, kas piemeklējis Latviju, samulsinājis ne vien dabu, bet arī skolēnu vecākus. Izrādās, ir skolas, kurās svelmainajā laikā ieviesti jauni ģērbšanās noteikumi – par spīti tveicei, bērniem tomēr esot „jāģērbjas solīdi” un mācību iestādē aizliegts ierasties šortos, īsās kleitās un atkailinātām kājām.
Ģērbšanās veida noteikšana Latvijas skolās ir katras mācību iestādes ziņā – ieviest formas vai nē – šis jautājums apspriests vairākkārt. Mācību iestādēs, kurās ieviesti formastērpi, šai tēmai nevajadzētu raisīt liekas pārdomas, taču skolās, kurās formu nav, bērni savu garderobi izrāda, kā vien vēlas. Taču ne visās skolās skolotāji atzinīgi uztver to, ka skolēns mācību iestādē ierodas īsos svārkos, šortos, kailām kājām un atkailinātiem pleciem. Ir skolas, kurās lielajā karstumā šādā apģērbā un kailām kājām ierasties neļauj.
Uz skolu kā uz pludmali ierasties nedrīkst
Kā stāsta kādas skolnieces māmiņa, liels bijis viņas pārsteigums, kad skolotāja bērniem aizrādījusi par ģērbšanās stilu karstajā laikā, proti, kailām kājām, atkailinātiem pleciem, šortos, īsās kleitās vai svārciņos mācību iestādē nebūtu jāatrodas. Vai tiešām lielajā karstumā bērnam teju visa diena skolas solā jāpavada sakarsušam - zeķbiksēs vai garajās biksēs?
Kasjauns.lv interesējās, kādi ģērbšanās noteikumi ir dažādās Latvijas skolās un vai karstajā laikā pieļaujamas „atkāpes no normas”.
Cēsu 1. pamatskolā stāsta, ka skolas telpās lietišķo stilu vajadzētu ievērot, bet aizliegt šortus, atkailinātas kājas, īsus svārkus gan esot absurdi. „Mēs esam izrunājuši ar bērniem šo jautājumu, un viņi ļoti labi paši saprot, kādā apģērbā vajadzētu uz skolu ierasties un kādā tomēr ne. Uzskatām, ka augšdaļu atkailināt nevajadzētu, bet šorti – tas taču ir normāli. Bērniem taču nav „jācepas”, saģērbtiem zeķbiksēs,” teic Cēsu 1. pamatskolas direktore Anna Būre.
Rīgas 41. vidusskolā apģērba ierobežojumi pastāv, kārtojot valsts pārbaudījums, jo tas nav ne volejbola laukums, ne pludmale, bet bērni paši to saprotot un stilu ievērojot. Taču, runājot par ikdienu, mācību iestādē pārāk atkailinātiem atrasties nevajadzētu, apstiprina 41. vidusskolas vadība. „Tas ir atkarīgs no katras skolas iekšējās kārtības noteikumiem. Bērni izies lielajā dzīvē, un viņiem būs jāievēro etiķete, bet viņi paši zina, ko drīkst un ko ne. Bikini vēl neviens nav ieradies, bet, ja bērns ierodas kailām kājām, šortos, vai īsos svārkos, skolotāji negatīvi uz to nereaģē,” apstiprina šajā skolā.
Arī Rīgas 24. pamatskolā atzīst: tieši tāpat kā pieaugušajiem, ejot uz darbu, ir jāievēro savi noteikumi, arī skolēniem ir jāiekļaujas ģērbšanās normās. Skola paliek skola – bērniem jāsāk mācīties jau no skolas vecuma, taču strikti ierobežojumi nepastāv. Arī pret īsiem svārkiem un kailām kājām skolotājiem un vadībai iebildumu neesot. Tas esot tikai brīnišķīgi, ja meitenes beidzot var uzvilkt svārkus.
Arī Rīgas Valsts Zālīša sākumskolā skolas iekšējās kārtības noteikumos ir noteikts, kā drīkst ģērbties un kā ne. Apģērbam, protams, esot jābūt korektam, taču karstajā laikā ir tikai normāli, ja bērni ierodas vasarīgākās drēbēs.
Noteikumus attiecībā uz apģērbu katra skola drīkst noteikt pati
Kā izrādās, Izglītības likumā teikts, ka skolēnam ir pienākums atrasties izglītības iestādē iekšējās kārtības noteikumiem atbilstošā apģērbā. No tā izriet, ka skolai iekšējās kārtības noteikumos ir jānosaka, kādā apģērbā bērniem jānāk uz skolu. Teju visās skolās (kurās nav skolēnu formu) noteikumi paredz mācību iestādē ierasties lietišķā un kārtīgā apģērbā. Taču nekur nav teikts, kādus apģērba gabalus drīkstētu vai nedrīkstētu vilkt - atkarībā no laika apstākļiem.
Izglītības un zinātnes ministrijā par radušos situāciju teic – „Neviens likums vai Ministru kabineta noteikumi nereglamentē šādus jautājumus, tā ir skolas kompetence – noteikt korektu ģērbšanās stilu, taču iespējamos strīdīgos jautājumus var risināt pašvaldības skolu valdē.”
Kā stāsta Latvijas Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere, ņemot vērā, ka skola drīkst noteikt regulējumu attiecībā uz apģērbu, skolas drīkst arī noteikt, ka apakšveļai jābūt nosegtai, pārāk atklātas blūzes nedrīkst valkāt u.tml. Taču viņa arī atzīst, ka ģērbšanās stils nevar tikt ierobežots karstajā laikā atkarībā no katra skolas darbinieka uzskatiem. „Tam ir jābūt noteiktam izglītības iestādes iekšējās kārtības noteikumos. Ierobežojumi uz apģērbu ir pieļaujami, ja tie vienlaikus atbilst trim kritērijiem – tie ir noteikti likumā, tiem ir leģitīms mērķis, un tie ir samērīgi.”