Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 21. un 22. jūnijā. FOTO. VIDEO
Šajās brīvdienās jāsāk ielīgošana, lai jau uzreiz pirmdien ar jaunu enerģijas devu varētu kārtīgi nodoties Līgo svinībām. Mežaparkā sestdien un svētdien varēsim baudīt lielo Jāņu mistēriju. Jūrmalā visus uz Līgo ieskandināšanu gaida 22. jūnijā. Bet Ludzā visu Jāņiem sestdien varēs sarūpēt Lielajā Latgaļu tirgū.
21. jūnijā kārtīgi varēs izlustēties ar Zušu svētkos Alūksnē un Ceļinieku svētkos Smiltenē. Savukārt Nacionālajā operā sestdienas vakaru varēs pavadīt vērojot un klausoties dejas un mūzikas uzvedumu ar simfoniskām dejām no pasaulslaveniem mūzikliem. Tāpat arī daudz jaunumu izstāžu zālēs – sākot no Sibīrijas laikmetīgās mākslas aktualitātēm un beidzot ar Kurzemes vasaru.
1. Pasaules saulgriežu festivāls un Jāņu mistērija Mežaparkā
Līgo svētkus varam ieskandināt ar Pasaules saulgriežu festivāla apmeklēšanu, kas notiks sestdien un svētdien, 21. un 22. jūnijā, no pulksten 12.00 līdz 21.00 Rīgā, pļavā pie Mežaparka Lielās estrādes. Tajā ar dziesmām, dejām, dažādu tautu tradicionālajiem ēdieniem un vainagu pīšanu varēs iepazīt saules svinēšanas tradīciju daudzveidību. Festivālā piedalīsies kolektīvi no astoņām valstīm, tostarp no Indijas un Kolumbijas.
Pasaules saulgriežu festivāla programmu veidos dziesmas, dejas un rituāli, sākot ar pašmāju un tuvāko kaimiņu skanīgākajiem līgotājiem, Rumānijas un Maķedonijas tautas tradīciju atspoguļojumu, līdz pat saulainajam Tbilisi džezam un Kolumbijas perkusiju ritmiem. Piedalīsies: „Kokle”, „Laiksne”, „Oglīte” (Latvija), Brēmenes koris „Bremer RathsChor” (Vācija), folkloras grupa „Tarbatu” (Igaunija), Fokšani folkloras ansamblis „Tara Vrancei” (Rumānija), tradicionālās mūzikas grupa „Tanec” (Maķedonija), Tbilisi džeza ansamblis „Tbilisi Big-Band” (Gruzija), Tato Marenko Gujarati folkgrupa „Saptak” (Indija) un „via 40” (Kolumbija).
Festivālā būs iespējams apmeklēt dažādu valstu tradicionālo ēdienu gatavošanas meistarklases, kā arī radošajās darbnīcās iemācīties pīt Līgo un Jāņu vainagus. Amatnieku teltīs būs iespējams pagatavot saulgriežu mūzikas instrumentu. Tāpat Zāļu sievas palīdzēs trejdeviņu zālīšu ziepju vārīšanā. Mežaparkā šajās dienās notiks arī Pasaules alus parāde un Rīgas saulgriežu gadatirgus. Ieeja saulgriežu festivālā bezmaksas.
Festivāla vakaros – gan sestdien, gan svētdien, 21. un 22. jūnijā, pulksten 22.00 - Mežaparka Lielajā estrādē varēs vērot dejisku Jāņu nakts mistēriju „Lec, saulīte!”, kurā piedalīsies Latvijas labākie deju kolektīvi – 2500 dalībnieki, jauniešu kori, folkloras kopas, solisti un pavadošie sastāvi (Jāņu mistērijas mākslinieciskais vadītājs - Jānis Ērglis, režisors - Elmārs Seņkovs, scenārija autore - Rasa Bugavičute, libreta autore - Nora Ikstena, muzikālais vadītājs - Raimonds Tiguls, scenogrāfs - Reinis Suhanovs). Biļešu cenas: 10 – 35 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā).
Savukārt viss noslēgsies ar sadejošanos un sadziedāšanos visas nakts garumā - Nakts balli „Rīga griežas dejā”, kas sāksies pēc mistērijas uzveduma svētdienas vēlā vakarā – praktiski jau pirmdienas, 23. jūnija, pirmajā stundā – pulksten vienos naktī. Biļešu cena: 3 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā).
Sīkāk internetā: www.riga2014.org/saulgriezi.
2. Vasaras saulgriežu ieskandināšana Jūrmalā
Arī Jūrmalā ar plašu kultūras programmu tiks svinēta vasaras saulgriežu atnākšana. Vasaras saulgriežu ielīgošana Jūrmalā sāksies svētdien, 22. jūnijā, pulksten 18.30 Horna dārzā (Majoros) kopā ar Jūrmalas tautas deju kolektīvu „Ābelīte”, folkloras kopu „Mare”, latviešu tradīciju kopu „Skance”, akordeonistu Marko Ojala, sieviešu vokālo ansambli „Kaija” un sieviešu senioru kori „Priede”.
Ielīgošanas pasākums turpināsies Dzintaru koncertzālē pulksten 20.00 ar īpašu koncertprogrammu, kura būs veltīta spēcinošās uguns tēmai. Koncertā piedalīsies grupa „Autobuss debesīs”, Santa Stalidzāne, Vineta Elksne, Andris Ābelīte, Jānis Almanis, koklētāji no visas Latvijas, Jūrmalas apvienotais koris, Jūrmalas deju kolektīvi „Vēlreiz”, „Tapa” un „Zālīte”. Īpašu pārsteigumu koncertā sagaidīsim no Latvijas koklētājiem. Tieši šajā dienā noslēgsies X Latvijas kokļu dienas un Dzintaru koncertzāli pieskandinās vairāk nekā 150 koklētāji no visas Latvijas. Kristīnes Ojalas skaņdarbs „Uguns fantāzija”, kurš skanēs koncertā, apvienos 150 koklētājus no Rīgas, Babītes, Engures, Tukuma, Kolkas, Lielvārdes, Aizkraukles, Jelgavas, Baldones, Ķekavas, Madonas, Jūrmalas, kameransambli „Cantata”, bundzinieku Edgaru Railu, etnogrāfiskās kokles solisti Sanitu Sprūžu, kori „Jūrmala” un tautas deju kolektīvu „Tapa”. Šis skaņdarbs pirmo reizi apvienos koklētājus, kori un dejotājus.
Vakara noslēgumā pēc koncerta būs iespēja doties uz Dzintaru pludmali un romantiskā noskaņā pie ugunskuriem sagaidīt saules rietu kopā ar pūtēju orķestra „Jūrmala” dalībniekiem.
Ieeja visos pasākumos bez maksas. Sīkāk internetā: www.jurmala.lv.
3. Ceļinieku lustes Smiltenē
Smiltenē sestdien, 21. jūnijā, ar aizraujošu svētku programmu visi tiek aicināti uz pilsētas svētkiem - „Ceļinieku lustēm Smiltenē”, kuru laikā tiks atzīmēta arī vietējās ceļu un tiltu būves uzņēmuma „ 8 CBR ” 55 gadu jubileja. Svētkos būs iespēja vērot ceļu tapšanas šovu, ceļu būves tehnikas parādi, „Ghetto Games” sacensības, Jāņa Rozīša „Streetbike Freestyle” šovu, motociklistu parādi, ienirt amatnieku tirdziņā un veldzēt dvēseli Laimes festivālā.
Svētku atklāšana kopā ar Smiltenes koriem un mazajiem dejotājiem notiks pulksten 10.00. Visas dienas garumā būs Amatnieku tirgus. Jautrajās darbnīcās varēs kalt Laimes pakavu, izgatavot sapņu ķērāju, ienirt laimes akā un veikt vēl daudz citu noderīgu darbiņu. Būs arī konkurss „Siera saldā torte” un danči, Saules josta zīmēšana un dažādi koncerti. Baznīcas laukumā notiks sporta aktivitātes: Ghetto Games, zolīte, motociklistu parāde, laušanās ar rokām, boksa sitienu čempionāts. Trijos pēcpusdienā visus sola pārsteigt Retro frizūru paraugdemonstrējumi. Protams, neiztiks arī bez dažādām aktivitātēm bērniem
Smiltenes svētki septiņos vakarā noslēgsies brīvdabas estrādē „Jāņukalns” ar Smiltenes Tautas teātra brīvdabas izrādi „Sievu kari ar Belcebulu”, kam sekos lustīga nakts balle ar grupu „Galaktika ”, Normundu Jakušonoku un „Tipa orķestri” un Latvijas dīdžeju duetu MBerg b2b Ansis Zvirgzdiņš.
Sīkāk internetā: www.smiltene.lv.
4. Zušu svētki Alūksnē
Par visu zivju karaļiem sestdien, 21. jūnijā, Alūksnē pasludinās zušus, jo te notiks jau otrie Alūksnes ezera Zušu svētki „Bute zuti precēt brauc”. Vienlaikus ar tiem noritēs arī 3. Starptautiskās pludmales volejbola sacensības „Katrīnas kauss”.
Zušu svētki būs jestra Jāņu ielīgošana ar dažādām azartiskām aktivitātēm, konkursiem, koncertiem un noslēgumā – arī zaļumballi. Alūksnes Lielās Līgo lustes un Zušu svētki notiks jau otro gadu un, protams, ka uzmanības centrā savdabīgās un gardās zivis – zuši, kuru mājvieta ir Alūksnes ezers. Tādēļ pasākumā būs gan Zušu ķēniņa sagaidīšanas ceremonija un zušu pielabināšanas rituāls, gan svētku noslēgumā arī Zušu ķēniņa lielās balvas pasniegšana veiksmīgākajiem dažādās aktivitātēs.
Svētku norises Alūksnes ezera lielākajā salā – Pilssalā sāksies jau no pulksten 13.00, sagaidot Zušu ķēniņu, kura lomā iejutīsies atraktīvais šovu vadītājs Valters Krauze. Alūksnes Bērnu un jauniešu centra džambu ansamblis un vēderdejotāju grupa no Ilzenes veiks maģisku zušu pielabināšanas rituālu, lai nākamgad labāki lomi.
Jau drīz pēc svētku sākuma dalībnieki varēs reģistrēties dažādiem konkursiem, kas svētku gaitā notiks Pilssalā – te būs gan pavārmākslas konkurss, gan zušu ēšanas un alus kausu tukšošanas sacensības. Tāpat svētku dalībnieki varēs spēkoties tautas dziesmu skandināšanā par ūdens valstību, par Līgo un Jāņiem.
Azartiskāki vīri un arī sievas mērosies spēkiem malēniskajās virves vilkšanas sacensībās ezerā. Sava vieta svētku norisēs būs arī konkursam „Papardes ziedu meklētāju atlase”, kur miermīlīgā cīņā tiks noskaidroti skaistāko Līgo vainagu, garākās bizes un kuplāko ūsu īpašnieki. Notiks arī degustācijas maratons „Gardākā zivju zupa”.
Par muzikālām norisēm svētku gaitā gādās LNT šova „Dziedošās ģimenes” dalībnieki. Svētku laikā varēs iegādāties arī Jāņiem piederīgus labumus – sieru, dažādas zivis, tostarp arī zušus, Jāņu alu un citu.
Vakarā pulksten 20.00 Pilssalas estrādē uz koncertu „Svētku programma” aicinās „Slavenais Jersikas orķestris”, savukārt vēlāk, pulksten 22.00 zaļumballē par danču mūziku gādās Atis un Jānis Auzāni.
Sīkāk internetā: www.aluksne.lv.
5. Lielais Latgaļu tirgus Ludzā
Visu nepieciešamo līgošanai pirms Jāņiem jau sesto gadu pēc kārtas varēs iegādāties sestdien, 21. jūnijā, Ludzas pilskalnā – Lielajā Latgaļu tirgū. Tajā sanāk Latgales un Pārnovadu amatu meistari, saimnieki un dziedātāji, lai kopīgi svinētu ne tikai tirgu, bet arī vasaras saulgriežus.
Ludzas pilskalnā varēs vērot seno amatu demonstrācijas Vides darbnīcās, piedalīties seno latgaļu cīņās, spēlēs, uzdziedāt kopā ar folkloras kopām. Ar saules rietu visi iegriezīs saules ritu vasaras saulstāvjos. Te būs interesanti ikvienam-i lielam, i mazam. Pieaugušie varēs iegādāt ko gardu svētku galdam un izpriecāties, bērni izvizināties ar zirdziņiem, samīļot mājdzīvniekus vai iemācīties Latgales augus pīt Jāņu vainagos Dabas skolā. Tie patiešām būs skaisti un skanīgi svētki senākajā Latvijas pilsētā pilskalnā bez maksas.
Sīkāk internetā: www.ludzasamatnieki.lv.
6. Deja, mūzika un piedzīvojums Nacionālajā operā
Sestdien, 21. jūnijā, pulksten 20.00 Latvijas Nacionālajā operā uzvedumu „Deja, mūzika, piedzīvojums” izdejos bērni no Rīgas sociālā dienesta centriem. Horeogrāfs, deju studijas „Dzirnas” vadītājs Agris Daņiļevičs 20 mēnešus strādājis ar bērniem no Rīgas sociālā dienesta centriem, radot unikālus priekšnesumus ar neparastu scenogrāfiju.
Uzvedumu veidojusi norvēģu režisore Zigrīda Šromma Reibo un zviedru diriģents Kristians Lindbergs. Uzvedumā piedalīsies arī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.
Šis būs Rīgas festivāla Gala uzvedums – krāšņas simfoniskās dejas ar fragmentiem no Leonarda Bernsteina mūzikliem „Pilsētā” un „Vestsaidas stāsts”, kā arī Morsa Ravela „Bolero” Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, Rīgas pašvaldības Dienas centru bērnu deju grupas un deju grupas “Dzirnas’’ priekšnesumā. Pie diriģenta pults – trombonists ar pasaules slavu Kristians Linbergs no Zviedrijas, kurš pēdējos gados izvērsis arī starptautisku diriģenta karjeru.
Horeogrāfs Agris Daņiļevičs par šo uzvedumu saka: „Devīze – „Mūzika, deja, piedzīvojums” – precīzi raksturo šī uzveduma radošā procesa atmosfēru. Uzsākot šo projektu, neviens īsti nezināja, kas tas būs un uz ko vedīs. Visu noteica projektā iesaistīto cilvēku sadarbības modelis. Šoreiz galvenajā lomā ir sociālo centru bērni un tikai vēlāk pievienojās Nacionālais simfoniskais orķestris, diriģents, norvēģu režisore Sigrida Strema Reibo, scenogrāfs Didzis Jaunzems un „Dzirnu” deju skolas horeogrāfi. Šis neparastais māksliniecisko spēku savienojums izrādei piešķirs īpašu gaisotni, saturu un formu, un skatītājiem tas noteikti būs liels emocionāls piedzīvojums.”
Biļešu cenas: 7 – 35 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: www.rigasfestivals.lv.
7. Izstāžu ceļvedis: Sibīrijas aktuālā māksla, Kurzemes vasara un Centrāltirgus eksotika
* Rīgas Mākslas telpā (Rātslaukuma pazemē) līdz 24. augustam ir skatāma izstāde „Uz viļņa. Latvijas un Sibīrijas aktuālā māksla”. Sibīrijas un Latvijas laikmetīgās mākslas kopizstāde ir iecerēta kā aktuālās mākslas skate, kas īpašu uzmanību velta tā saucamajam reportāžmākslas virzienam laikmetīgajā mākslā. Izstādē piedalās gan starptautisku slavu jau ieguvuši mākslinieki, gan vēl uzlecošas mākslas zvaigznes. Tur, kur Latvijas mākslinieks, atklādams kādu tematu, aprobežojas ar vienu, maksimums, diviem darbiem, sibīrietis rada veselu sēriju, līdz viņam neaptrūktas audekla, krāsu un šņabja. Sīkāk internetā: www.makslastelpa.lv.
* Rīgas Mākslas telpā – Intro zālē – skatāma vēl viena jauna izstāde. Tur līdz 24. augustam skatāma Krievijas mākslinieces Olgas Černiševas personālizstāde „Baltas līnijas uz zemes, tumšas līnijas debesīs”. Viena no redzamākajām krievu laikmetīgās mākslas pārstāvēm savā izstādē piedāvā zīmējumus un video darbus, kuri kļuvuši aktuāli pasaules laikmetīgās mākslas kontekstā. Mākslinieces darbos uzmirdz viņas dabiskā spēja ikdienas bezjēdzību pārveidot jēgpilnā mākslā. Sīkāk internetā: www.makslastelpa.lv.
* Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā atklāta fotoizstāde „Pilsēta pilsētā”, kurā aplūkojamas fotogrāfu Reiņa Hofmaņa, Jāņa Saliņa un Māra Morkāna darbi, kuros ir īpašs skatījums uz Centrāltirgus norisēm un vidi, kuru kopums veido iespaidu un apstiprinājumu tēzei, ka Centrāltirgus ir pilsēta pilsētā. Reiņa Hofmaņa fotogrāfiju sēriju izstādē „Pilsēta pilsētā” veido tirgū sastapto cilvēku portreti un tirgus vidi raksturojošas detaļas. Savukārt Māris Morkāns savu fotogrāfiju sēriju nosaucis visai asprātīgi: „Re, kādi frukti!” Viņa mērķis – parādīt gan vienkāršu, gan arī sabiedrībā zināmu cilvēku ikdienas dzīvi, attiecības ar apkārtējo realitāti, īpaši akcentējot noskaņojumu un emocionālo fonu, bet Jāņa Saliņa fotogrāfiju sērijā izceltas fotogrāfijas izteiksmes formu daudzveidīgās iespējas, akcentējot vēsturisko elpu un pilsētvides arhitektonisko ansambli.
Izstāde būs apskatāma līdz 18. augustam. Sīkāk internetā: www.rct.lv.
* Rīgas galerijā „Pegazs” (Rūpniecības ielā 18) līdz 11. jūlijam skatāma Daugavpils mākslinieka Māra Čačkas grafikas darbu izstāde „Līdzīgi dažādie”. Mākslinieka Māra Čačkas grafikas darbus raksturo plašs subjektīvā redzējuma atveides spektrs. Pievēršoties dažādai mākslinieciskās izteiksmes valodai, vienojošais mākslinieka darbos ir personīgo emociju transformēšana vizuālajos tēlos. Māra Čačkas ikdiena saistīta ar Marka Rotko centru Daugavpilī un šī vieta viņam atvērusi pilnīgi jaunu pasaules izjūtu arī paša radītajos mākslas darbos. Sīkāk internetā: www.galerijapegazs.lv.
* Liepājas muzeja ekspozīcijā „Liepāja okupāciju režīmos” (Klāva Ukstiņa ielā 7/9) līdz 29. jūnijam ir skatāma muzeja krājuma gleznu izstāde „Kurzemes vasara”, kurā skatāmi darbi, kuros dažādu paaudžu izcili mākslinieki iemūžinājuši Kurzemes vasaras mirkļus. Eksponētajos eļļas, pasteļa un grafikas darbos mākslinieki notvēruši vasaras mirkļus Liepājas pilsētā un apriņķī, siena un labības novākšanas laiku Kurzemē, kā arī mainīgo Baltijas jūru. Sīkāk internetā: www.liepajasmuzejs.lv.
Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto, Ieva Čīka/LETA, Edijs Pālens/LETA, Lita Krone/LETA, Andrejs Baburovs/LETA