Politika
2014. gada 10. novembris, 17:34

Latvija no Norvēģijas iegādāsies prettanku ieročus un automašīnas

Jauns.lv

Zemessardzes kaujas spēju stiprināšanai šodien valdībā apstiprināta prettanku ieroču, kravas automašīnu un bruņotu apvidus automašīnu iegāde no Norvēģijas, informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļā.

Zemessardzes vajadzībām tiks iegādāti 800 prettanku ieroči "Carl Gustav", 50 kravas automašīnas "Scania" un 50 viegli bruņotas "Mercedes Benz" apvidus automašīnas par četriem miljoniem eiro esošā aizsardzības budžeta ietvaros.

Gan kravas automašīnas, gan apvidus automašīnas Norvēģijas bruņotajos spēkos atradās ilgtermiņa uzglabāšanā (rezervē), un tās ir labā tehniskajā stāvoklī. Kravas automašīnas ražotas laikā no 1991. līdz 1994.gadam, un to nobraukums ir robežās no 1500 līdz 5000 kilometriem. Savukārt apvidus auto ražoti laikā no 1993. līdz 1999.gadam, un arī šiem spēkratiem ir mazs nobraukums.

Granātmetēji ir nelietoti, taču tie nav jaunākās paaudzes ieroči.

Pirkumu bruņotie spēki, visticamāk, saņems līdz gada beigām.

"Šī bruņojuma un tehnikas iegāde būtiski stiprinās Zemessardzes kaujas spējas. Ar šo tehniku tiks nomainītas vairākus desmitus gadus vecas tehnikas vienības, kas pašlaik ir Zemessardzes rīcībā. Līdz ar to tiks uzlabota gan Zemessardzes mobilitāte, gan zemessargu kaujas gatavība," uzsver aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Šovasar Ministru kabinets atbalstīja koncepciju par Zemessardzes attīstību un paaugstinātas gatavības apakšvienību izveidi no 2015. līdz 2018.gadam. Pirmā posma realizācijas rezultātā 2018.gadā paredzēts izveidot 18 paaugstinātas gatavības apakšvienības - 14 paaugstinātas gatavības vada līmeņa apakšvienības ar integrētām pretgaisa aizsardzības, prettanku, snaiperu un inženieru spējām un četras specializētās vada līmeņa apakšvienības ar aizsardzības pret masu iznīcināšanas ieročiem, pretgaisa aizsardzības, mīnmetēju un inženieru spējām.

Jau ziņots, ka 2013.gada novembrī Latvijas armija dāvinājumā no Norvēģijas saņēma 134 "Scania" P93 kravas mašīnas, astoņas "Scania" NM154 tehnikas evakuācijas mašīnas un 12 "Mercedes-Benz" 300GDN sanitārās mašīnas.

LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA