Sabiedrība

Latvijā tiek veikts odu monitorings - atklātas līdz šim nereģistrētas sugas

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Šovasar institūts “Bior” pirmo reizi Latvijā uzsācis odu monitoringu.

Latvijā tiek veikts odu monitorings — atklātas līd...

Raidījumā “Panorāma” tiek ziņots, ka Eiropas Savienības odu izplatības kartē Latvija joprojām atzīmēta kā "pelēkā zona" – nav pieejamu zinātniski apstiprinātu datu par valstī sastopamajām odu sugām. Šī informācija ir būtiska, jo odi var pārnēsāt bīstamus slimību ierosinātājus.

Pētniece Zanda Ozoliņa demonstrē ierīci, ar kuru tiek ievākti paraugi – lamatas ar sauso ledu, kas, izgarojot, izdala ogļskābo gāzi un imitē cilvēka izelpu, tā piesaistot odus. Pie ierīces tiek piestiprināts arī motors un tīkliņš, kurā lidoņi tiek savākti. Šādas lamatas kopš maija izvietotas septiņās vietās visā Latvijā, un insekti tiek vākti 12 stundu garumā, pēc kā nogādāti laboratorijā.

Pēc Ozoliņas teiktā, vienā paraugā var būt no dažiem odiem līdz pat tūkstotim, un vienā reizē var savākt “astoņas līdz padsmit odu sugas”.

Šobrīd zinātniski dati norāda, ka Latvijā mīt 30 odu sugas, lai gan literatūrā minēts, ka tās varētu būt ap 50. Pateicoties monitoringam, jau atklātas arī līdz šim Latvijā nereģistrētas sugas.

Galvenais monitoringa mērķis ir pārbaudīt, vai odi nepārnēsā vīrusus, piemēram, Rietumnīlas drudzi. Šī slimība pēdējos gados Eiropā kļuvusi izplatītāka. Jau ziņots, ka Itālijā uzliesmojusi saslimšana ar Rietumnīlas vīrusu. Arī Latvijā pērn atrasts miris putns, kuram diagnosticēts Rietumnīlas vīruss.