Dita Rietuma: "Cilvēki atkal pamazām sāk skatīties latviešu kino"
Dita Rietuma to skaidroja ar to, ka ir beidzies pretnostatījums, kad nepietiekamā finansējuma dēļ, ilgu laiku tikušas konfrontētas divu veidu filmas: vēsturiskās drāmas, kas prasīja lielu budžetu, un izaicinošas filmas ļoti izglītotam skatītājam - festivāla filmas.
Kultūra
2014. gada 12. decembris, 10:39

Dita Rietuma: "Cilvēki atkal pamazām sāk skatīties latviešu kino"

Jauns.lv

Cilvēki ir sākuši atkal runāt par latviešu kino un ir beidzies agresīvi negatīvais posms, kāds bijis pirms pieciem desmit gadiem, kad par latviešu kino varēja dzirdēt ne pārāk komplementāras atsauksmes, īpaši interneta komentāros, intervijā Latvijas Radio piektdien sacīja Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

"Šogad filmas ir bijušas gana skatītas, gana populāras. "Izlaiduma gada" auditorija gandrīz būs ap 40 tūkstošiem skatītāju. Tāpat arī "Modrim", animācijas filmām ir pieklājīgas auditorijas. Varam runāt par to, ka cilvēki atkal pamazām sāk skatīties latviešu kino," teica Rietuma.

Viņa to skaidroja ar to, ka ir beidzies pretnostatījums, kad nepietiekamā finansējuma dēļ, ilgu laiku tikušas konfrontētas divu veidu filmas: vēsturiskās drāmas, kas prasīja lielu budžetu, un izaicinošas filmas ļoti izglītotam skatītājam - festivāla filmas.

"Secinājums jau ir ārkārtīgi vienkāršs, mums vajag filmas plašai skatītāju auditorijai, gan elitārus mākslas produktus, gan to vidusslāni, kurās ir mūsdienīgi izstāstīti stāsti par mūsdienīgām problēmām. Šis vidusslānis ilgus gadus nebija. Pēdējos gadus, pateicoties Jāņa Norda filmai "Mammu, es tevi mīlu", pateicoties arī "Modrim", savā veidā arī "Izlaiduma gada" milzīgajai reklāmas kampaņai, tas viss ir uzirdinājis vidi un savā veidā pieteicis jaunas paaudzes režisorus, kas neinteresējas ne par radikālu mākslu, ne par vēsturiskām sāgām plašām auditorijām. Viņi piedāvā citus stāstus, mūsdienīgu kino valodu, un skatītājs atsaucas," skaidroja Rietuma.

Ceturtdien Dailes teātrī notika Rīgas Starptautiskā kino festivāla un Latvijas Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" noslēguma ceremonija, kurā piešķīra balvas pēdējo divarpus gadu laikā uzņemtajām un pabeigtajām labākajām filmām un kino profesionāļiem 24 nominācijās.

Par Latvijas labāko spēlfilmu starptautiskā žūrija atzinusi Jāņa Norda filmu "Mammu, es tevi mīlu".

Pirmo reizi festivāla un Latvijas kino vēsturē "Lielo Kristapu" par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā saņēma divas personas – radošais tandēms režisors un operators Ivars Seleckis un montāžas režisore Maija Selecka. Viņi ir pāris gan kino, gan dzīvē. Balvu viņiem pasniedza pasaulslavenā aktrise un režisore Līva Ulmane.

Filma "Mammu, es tevi mīlu" (producenti Gatis Šmits, Alise Ģelze) bija nominēta piecās kategorijās. Latviešu kino augstāko apbalvojumu kā labākais spēlfilmas režisors saņēma režisors Jānis Nords , balvu kā labākā aktrise galvenajā lomā saņēma Vita Vārpiņa. "Mammu, es tevi mīlu" saņēma arī skatītāju simpātiju balvu, par kuru balsoja skatītāji kinoteātrī.

"Lielo Kristapu" nominācijā "Labākā īsmetrāžas spēlfilma" saņēma režisora Stanislava Tokalova filma "Mazliet ilgāk" (producents Stanislavs Tokalovs).

Par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu atzīts režisora Pētera Krilova personiskais stāsts par sevi un tēvu "Uz spēles Latvija" (producents Uldis Cekulis). Savukārt "Lielo Kristapu" kategorijā "Labākā dokumentālā filma līdz 65 min" ieguva režisora Dāvja Sīmaņa "Pēdējā tempļa hronikas" (producents Guntis Trekteris).

Labākā animācijas filma ir Signes Baumanes "Akmeņi manās kabatās" (producenti Signe Baumane, Sturgis Vorners (Sturgis Warner), Roberts Vinovskis). Baumane par šo darbu saņēma arī "Lielo Kristapu" nominācijā "Labākais scenārists" un "Labākais animācijas filmas režisors".

"Labākais animācijas filmas mākslinieks" ir Edmuds Jansons par divām filmām - "Kora turneja" (režisors Edmunds Jansons; producente Sabīne Andersone) un "Starptautiskā tēvu diena" (režisors Edmunds Jansons; producents Sabīne Andersone). Animācijas filmai "Kora turneja" ir arī balva kategorijā "Labākais skaņu režisors", kuru saņēma Ģirts Bišs.

Par labāko debijas filmu atzīta Jura Kursieša pilnmetrāžas spēlfilma "Modris" (producenti Juris Kursietis, Vikija Miha (Vicky Miha), Ingmārs Trosts (Ingmar Trost)), kura saņēma arī interneta portāla "Delfi.lv" lasītāju balvu, kas tika noteikta interneta balsojumā. Šīs filmas aktrise Rēzija Kalniņa saņēma "Lielo Kristapu" kā labākā aktrise otrā plāna lomā.

Kategorijā "Labākā minorā kopprodukcijas filma" par labāko atzīta Latvijas un Lietuvas kopražojuma filma "Spēlmanis" (Lietuvas "Studio Uljana Kim", Latvijas producents Roberts Vinovskis, studija "Locomotive Productions”; režisors Igns Jonīns (Ignas Jonynas)). Šajā kategorijā tika vērtētas Latvijas un citu valstu kopražojumu filmas, kurās strādājuši Latvijas profesionāļi un Latvijas producents mazā kopproducenta statusā. Šīs filmas operators Jānis Eglītis saņēma apbalvojumu kā labākais spēlfilmas operators.

Profesionālajās nominācijās par labāko aktieri galvenajā lomā žūrija atzina Jāni Āmani filmā "Sapņu komanda 1935". Šīs filmas kostīmu māksliniece Sandra Sila apbalvota kategorijā "Labākā kostīmu māksliniece" un Līga Pipare kā "Labākā montāžas režisore".

Labākais aktieris otrā plāna lomā ir Ziedonis Ločmelis par tēlojumu filmā "Džimlairūdi rallallā".

Labākais dokumentālās filmas režisors ir Viesturs Kairišs par darbu "Pelikāns tuksnesī", šīs filmas operators Gints Bērziņš saņēma "Lielo Kristapu" kategorijā "Labākais dokumentālās filmas operators".

Labākās mākslinieces ir Kristīne Plūksna-Zvagule un Ieva Romanova par darbu filmā "Escaping Riga". Arī šīs filmas grima māksliniece Sarmīte Balode saņēma balvu kā labākā grima māksliniece.

Labākais mūzikas autors ir Jēkabs Nīmanis, kurš "Lielo Kristapu" saņēma par darbu filmās "Māra" un "Vairāk nekā dzīve".

Šogad atsevišķā konkursā tika vērtētas arī studentu filmas, kuras varēja noskatīties gan Kaņepes Kultūras centrā, gan TV24 ēterā. Balvu saņēma Lizetes Murovskas animācijas filma "Vakars uz ezera" un Lienes Lindes filma "Četri mielasti".

Pirmo reizi "Lielais Kristaps" notika starptautiska pasākuma – Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros, ievadot Eiropas Kino akadēmijas (EFA) balvu pasniegšanas ceremonijas, kas notiks piektdien un sestdien. Festivāls tiek rīkots ciešā sadarbībā ar Eiropas Kultūras galvaspilsētas notikumu programmu, uzsverot Latvijas filmu piederību Eiropas kino nozarei.

Festivālam "Lielais Kristaps" tika pieteiktas gandrīz 100 filmas, no kurām konkursā iekļuva 34. Pirmo reizi festivāla vēsturē kino darbus vērtēja starptautiska žūrija.

"Lielā Kristapa" konkursa žūrijas priekšsēdētājs bija režisors Jānis Streičs. Žūrijā strādāja arī producents, Latvijas Kinoproducentu asociācija pārstāvis Bruno Aščuks, operators un Kinooperatoru ģildes pārstāvis Valdis Eglītis, filmu kritiķe un filmu kritiķu asociācijas "FIPRESCI Latvija" pārstāve Anita Uzulniece, režisors un Latvijas Kinematogrāfistu savienības valdes loceklis Andis Mizišs, animācijas režisore Roze Stiebra un trīs ārvalstu viesi – filmu kritiķe un Krievijas kinoakadēmijas NIKA locekle Elena Stishova, kino žurnālists un kritiķis Jans Šulcs-Ojala Jan Schulz-Ojala (Vācija) un kino teorētiķis un Norvēģijas filmu institūta pārstāvis Jans Eriks Holsts.

Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā sestdien, 13.decembrī, Rīgā norisināsies Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija, un tas ir rosinājis Latvijas kino profesionāļus iespējami daudzveidīgi prezentēt Latvijas kino starptautiskajā vidē. Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros notiek Latvijas Nacionālais filmu festivāls "Lielais Kristaps 2014", tiks rādīta Eiropas Kinoakadēmijas balvai izvirzīto filmu programma un Eiropas filmu retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, Krievijas dokumentālo filmu festivāla programma "Artdocfest/Riga", Rīgas Kino muzeja programma "Kino 1914", filmu festivāla "2ANNAS" īpaši sarūpētas filmu programmas un scenāristiem veltīts nozares pasākums, kā arī Nacionālā kino centra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – "Riga Meetings" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Festivālu "Lielais Kristaps" rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Rīgas Starptautisko kino festivālu.


BNS/Foto: Ieva Lūka/LETA