Aleksejs Jeļisejevs: Viņi tā izlēma!
Attiecību kārtošana Krievijas opozīcijas rindās saistībā ar Putina režīma pārņemtās naftas kompānijas Jukos bijušā līdzīpašnieka Leonīda Ņevzļina atklājumiem, kurš tiek apsūdzēts par uzbrukumu organizēšanu Korupcijas apkarošanas fonda pārstāvjiem, kuru dibināja Putina režīma nogalinātais Aleksejs Navaļnijs, tiešā veidā skāra Latviju, viedokli pauž jurists, Aleksejs Jeļisejevs.
Publicētajos materiālos tiek apgalvots, ka daļa no sazvērnieku nelikumīgajām darbībām tika plānotas un veiktas, piedaloties Latvijas tiesībsargājošajai sistēmai. Parādījās arī viltotas Latvijas pases.
Savukārt Latvijas žurnālisti noskaidroja, ka runa pirmām kārtām ir par tā dēvēto lietu kārtotāju Dmitriju Celebiju, kurš kopā ar tēvu iepriekš strādāja Valsts policijā, bet pēc tam pārslēdzās uz pelēkā bankinga jautājumiem un problēmu risināšanu ar tiesībsargājošajām institūcijām (vai, gluži otrādi, to radīšanu pēc pasūtītāja lūguma). Kopā ar acīmredzamajām kriminālajām sekām šī situācija aktualizē vienu no Latvijas valstiskuma sistēmiskām problēmām – padomju okupācijas pagātnes mantojumu un iespēju pēc iespējas ātrāk no tā atbrīvoties.
Patiešām, izrādījās, ka ir vieglāk gāzt padomju varu uz zemes nekā atbrīvoties no padomju mentalitātes un domāšanas veida galvā. Šī nav pirmā reize, kad mūsu sociāli politiskās un biznesa realitātes virspusē nonāk korumpēti jautājumu risināšanas veidi, visatļautība un saiknes ar Krievijas valstiski noziedzīgo vidi.
Ir viegli redzēt, ka visi šādi skandāli tā vai citādi ir saistīti ar amatpersonām, kurām ir saites ar Krieviju. Patiesībā mūsu apsūdzētie šajās korupcijas shēmās atgādina krievu emigrantu, piemēram, Ņevzļinu – viņš pārcēlās uz civilizēto Rietumu pasauli, bet pieeja lietām palika nemainīga.
Savulaik drošības darbinieku lustrācija palīdzēja aizsargāt valsts drošību. Tika atjaunota arī tiesu sistēmas autoritāte. Izrādās, policija un prokuratūra ir atpalikušas no šī procesa un joprojām atkārto līdzīgas parādības, pārvēršot Latviju par ārzemnieku norēķināšanās vietu.
Diemžēl varu apstiprināt, ka mūsu praksē ir sastopami pasūtījuma gadījumi, lai gan, protams, tā nav izplatīta parādība. Piemēram, nesen persona, kura Lielbritānijā iesniedza civilprasību pret vienu no saviem parādniekiem, Latvijā pēc tā paša parādnieka pieteikuma un par tiem pašiem apstākļiem, par kuriem Anglijas tiesa jau izskata šo lietu, nokļuva kriminālizmeklēšanā Latvijā.
Dīvainā kārtā izrādījās, ka tajos apstākļos, kas Anglijā tiek uzskatīti par tīri civiltiesiskiem un apliecina tiesības piedzīt parādu, Latvijas tiesībsargājošās iestādes kļuvušas par noziedzīgām pēc tādas personas lūguma, kura nevēlas atdot parādu. Protams, nevaru teikt, ka te būtu spēlējis jau pieminētais Celebijs. Taču apstākļi ir ļoti līdzīgi, jo lietas pasūtītājs ir kāds skandalozs Rietumos dzīvojošs Krievijas uzņēmējs, kurš ir FSB aģents.
Bet tomēr tā ir atsevišķa parādība, un ir cerība, ka mūsu tiesībsargājošā sistēma spēs to pilnībā izskaust. Ļoti labi, ka šāda informācija kļūst publiska, kas noteikti paātrina mūsu valsts atveseļošanos no šīs slimības.
aleksejs@jelisejevs.lv