Okupācijas muzejs: Stūra māju varētu aizpildīt, ja nebūtu uzstādījuma pelnīt ar tās īri
Stūra māja Latvijas okupācijas laikā kļuva par vienu no totalitārās varas spilgtākajiem simboliem.
Kultūra

Okupācijas muzejs: Stūra māju varētu aizpildīt, ja nebūtu uzstādījuma pelnīt ar tās īri

Jauns.lv

Stūra māju varētu aizpildīt, ja nebūtu uzstādījuma pelnīt naudu ar tās īri, pastāstīja Latvijas Okupācijas muzeja pārstāvji.

Okupācijas muzejs: Stūra māju varētu aizpildīt, ja...

Viņi rosina izšķirties par to, vai ir vēlēšanās ar šo ēku pelnīt naudu.

Kā pastāstīja muzeja vēsturnieks un viens no Stūra mājas ekspozīcijas veidotājiem Rihards Pētersons, pašlaik par vesela stāva izmantošanu interesējušies mākslinieki laikmetīgās mākslas izstāžu veidošanai. Arī represēto biedrība esot paudusi piekrišanu, ka varētu pārcelties uz Stūra māju. "Viņi piekristu nākt, bet tad vajadzētu vienoties par nosacījumiem," norādīja Pētersons.

"Mums pašiem no piešķirtās naudas pietiek īrei un elektrībai, bet vēl ir jāmaksā gidiem, ko darām no saviem līdzekļiem. Ja nebūtu finansējuma, tad visu mēs nevarētu pavilkt," atzina Okupācijas muzeja vadītājs Gunārs Nāgels. Viņš pauda gandarījumu, ka, lai gan visu prasīto naudu ekspozīcijas veidošanai iegūt neizdevās, Stūra māja ir pieejama sabiedrībai. Okupācijas muzejs izstādi Stūra mājā vēlējies ierīkot jau 2008.gadā, bet toreiz, sākoties globālajai finanšu krīzei, tas nav izdevies.

Kā ziņots, piektdien apmeklētājiem durvis atkal vēra Stūra māja. Pirmajā stāvā - bijušajā čekistu ēdamzālē - izvietota izstāde par čekas darbību Latvijā, kuru veidojuši Okupācijas muzeja vēsturnieki. To iespējams apskatīt bez maksas. Savukārt čekas iekšējā cietuma kameras, šautuvi, pagrabus, pastaigu laukumu un pagalmu var apskatīt gida pavadībā.

Jau ziņots, ka Stūra mājas ekspozīcijai šogad no valsts budžeta piešķirti 78 000 eiro. Pagājušā gada oktobra beigās valdība nolēma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem atvēlēt 21 532 eiro izstādes "Stūra māja. Lieta nr.1914/2014" darbības pagaidu turpināšanai un ēkas sagatavošanai ziemai. Paredzēts, ka šogad Stūra mājas fasāde varētu atgūt savu gaiši pelēko krāsu. Tas nolemts, veicot arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju Stūra mājas pirmajā stāvā un pagrabstāvā. VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ), apsekojot ēku, savukārt nolēmusi, ka nepieciešams arī jumta remonts. Abi nepieciešamie remonti tiks veikti kopā un varētu izmaksāt ap 580 000 eiro.

Ēka kopš 2008.gada, kad to atstāja Valsts policija, nav izmantota. Nodibinājums "Rīga 2014", Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā organizējot ēkā izstādes, ir nodrošinājis ēkas pieejamību sabiedrībai 2014.gada vasaras periodā. Nodibinājuma "Rīga 2014" administrēto izstāžu darbība ēkā beidzās 19.oktobrī. Par nepieciešamību turēt Stūra māju atvērtu ir iestājusies gan Kultūras ministrija, gan nodibinājums "Rīga 2014", gan arī Latvijas Okupācijas muzeja biedrība. Ēkas atbalstam vākti paraksti arī sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv".

Lai gan patlaban nav skaidrs pārējās ēkas liktenis, VNĪ uzskata, ka tā varētu kļūt par ēku muzejiem, izstāžu zālēm un darbnīcām, kas pētītu totalitāro režīmu. Par ēkas nākotni notikušas plašas diskusijas. Ideju vidū bijis gan veidot to par muzeju, gan viesnīcu.

Stūra māja Latvijas okupācijas laikā kļuva par vienu no totalitārās varas spilgtākajiem simboliem.

Bijusī VDK ēka, jeb "Stūra māja" pārtapusi muzejā

LETA / Foto: LETA