foto: LETA
Uz VID ģenerāldirektora amatu turpina pretendēt divas kandidātes
VID Nodokļu pārvaldes direktora pienākumu izpildītāja Baiba Šmite-Roķe un Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Vita Narnicka.
Sabiedrība
2023. gada 28. decembris, 19:27

Uz VID ģenerāldirektora amatu turpina pretendēt divas kandidātes

Jauns.lv/LETA

Uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu turpina pretendēt divas kandidātes, no kurām konkursa komisijai un finanšu ministram būtu jāizraugās viena, kuru virzīt Ministru kabinetā apstiprināšanai amatā.

Šīs kandidātes ir Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Vita Narnicka un VID Nodokļu pārvaldes direktora pienākumu izpildītāja Baiba Šmite-Roķe, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.

VID ģenerāldirektora amata pretendentu vērtēšanas komisijas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis aģentūrai LETA atteicās sniegt komentārus, kamēr konkurss nav noslēdzies. Savukārt finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) uz aģentūras LETA jautājumiem ceturtdien neatbildēja.
 
Ar Narnicku aģentūrai LETA ceturtdien neizdevās sazināties, bet Šmite-Roķe aģentūrai LETA konkursa gaitu nekomentēja, vien norādīja, ka, tāpat kā visi, gaida finanšu ministra lēmumu par vienīgo kandidātu uz VID ģenerāldirektora amatu. 

Šmite-Roķe piebilda, ka, vadot VID Nodokļu pārvaldi, viņai esot ne tikai idejas, bet jau izstrādāts plāns, kā VID atgūt klientu uzticību, sniegt ērtus un viegli saprotamus pakalpojumus, būt patiesi atvērtam partnerim. Lai to realizētu, ļoti svarīgs esot līdzīgi domājoša VID vadītāja atbalsts.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka Šmite-Roķe dažādos amatos VID strādā kopš 1999. gada. Kopš 2020. gada viņa ir Nodokļu pārvaldes direktora vietniece, šobrīd - arī direktora pienākumu izpildītāja. Šmites-Roķes amatpersonas deklarācija par 2022.gadu liecina, ka paralēli darbam VID viņa nodarbojusies ar pētniecību Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), kur bijusi arī zinātniskā asistente.

Šmite-Roķe Latvijas Universitātē ieguvusi maģistra grādu ekonomikā, bet RTU studē doktorantūrā.

Narnicka par VZD vadītāju tika iecelta 2020.gadā. Pirms tam viņa bija VID vadītājas Ievas Jaunzemes vietniece un Informātikas pārvaldes direktore. Vēl iepriekš Narnicka bijusi Valsts reģionālās attīstības aģentūras direktora vietniece pētniecības un IT jautājumos, strādājusi Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariātā un Iepirkumu uzraudzības birojā.

Narnicka RTU Elektronikas un telekomunikācijas fakultātē ieguvusi maģistra grādu telemātikā, turpat arī aizstāvējusi doktora disertāciju.

Konkursa otrajā kārtā pretendenti vērtēšanas komisijai skaidroja motivāciju ieņemt šo amatu, atbildēja uz komisijas jautājumiem un izklāstīja redzējumu par VID stratēģisko attīstību līdz 2029.gadam, lai tas kļūtu par vienu no efektīvākajām nodokļu un muitas administrācijām Eiropā, ar augstu sabiedrības uzticēšanos, īpašu uzmanību veltot VID digitālo pakalpojumu attīstībai un digitalizācijai.

Dalībai trešajā kārtā bija izvirzīti trīs pretendenti. Tajā tiek pārbaudītas tādas pretendentu vadības kompetences kā stratēģiskais redzējums, komandas vadīšana, pārmaiņu vadīšana, attiecību veidošana un uzturēšana, kā arī orientācija uz rezultātu sasniegšanu.

Konkursa noslēgumā augstāko novērtējumu guvušais pretendents tiks virzīts Ministru kabineta apstiprinājumam.

Konkursa pretendentu vērtēšanas komisiju vada Citskovskis, bet tās sastāvā ir Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš, Finanšu ministrijas valsts sekretāre Baiba Bāne, Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina un finanšu ministra padomniece rīcībpolitikas jautājumos Sanda Liepiņa. 

Tāpat pretendentu novērtēšanā piesaistīti neatkarīgi novērotāji - Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska.

Valdība 2023.gada 8.augustā nolēma nepagarināt esošās VID direktores Jaunzemes pilnvaru termiņu, un izbeigt darba attiecības ar viņu no 2024.gada 12.februāra.

Jaunzeme atbilstoši FM 2019.gada 7.februāra rīkojumam tika iecelta amatā uz pieciem gadiem. Viņai bija izveidojušās visai konfliktējošas attiecības ar iepriekšējo VID politisko pārraugu, kādreizējo finanšu ministru Jāni Reiru (JV).