foto: EPA/Scanpix
Nacionālās drošības padome: Baltijas jūras zemūdens infrastruktūras bojājumi ir jāizmeklē
Sabiedrība
2023. gada 25. oktobris, 21:15

Nacionālās drošības padome: Baltijas jūras zemūdens infrastruktūras bojājumi ir jāizmeklē

Jauns.lv/LETA

Baltijas jūras zemūdens infrastruktūras bojājumi ir jāizmeklē, un, vadoties no izmeklēšanas rezultātiem, ir jāveic atbilstoši pasākumi aizsardzības un apdraudējumu novēršanas spēju uzlabošanai, secināts Nacionālās padomes sēdē.

Kā informēja Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra vadītāja Justīne Deičmane, trešdien Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča vadībā Rīgas pilī notika Nacionālās drošības padomes sēde.

Sanāksmē tika diskutēts par aktuālo drošības situāciju Baltijas jūras un plašākā reģionā, kā arī apspriesta situācija Tuvajos Austrumos.

Sanāksmes dalībnieki uzklausīja valsts drošības iestāžu aktualitāšu ziņojumus par nacionālās drošības jautājumiem. Nacionālās drošības padome atzīmēja kritiskās infrastruktūras aizsardzības un apdraudējumu novēršanas nozīmi.

Nacionālās drošības padome pārrunāja situācijas attīstību Tuvajos Austrumos. Padome arīdzan uzklausīja arī ziņojumu par aktuālo Latvijas atbalstu Ukrainai cīņā ar Krievijas agresiju un uzsvēra, ka šajos apstākļos ir ļoti nozīmīgi turpināt sniegt nemainīgi plašu un apjomīgu atbalstu Ukrainas pašaizsardzības spējām.

Nākamo kārtējo Nacionālās drošības padomes sēdi Valsts prezidents sasauks, lai novērtētu panāktās izmaiņas sodu politikā un austrumu robežas aizsardzības nodrošinājumā.

Somijas policija otrdien paziņoja, ka ir atradusi enkuru, kas varētu būt no Ķīnas kuģa, par kuru pastāv aizdomas Somijas-Igaunijas gāzesvada "Balticconnector" sabojāšanā.

Policija otrdien publiskoja fotogrāfijas ar zemūdens pēdām, kuras radušās, sešas tonnas smagajam enkuram velkoties pa jūras gultni un pēc tam ietriecoties cauruļvadā, kā rezultātā radies "Balticconnector" bojājums un enkurs norāvies.

"Karaflote to atrada šorīt agri no rīta," preses konferencē sacīja kriminālpolicijas pārstāvis Risto Lohi.

Varasiestādes arī apstiprināja iepriekšējos secinājumus, kas norādīja uz Ķīnas kravas kuģa "Newnew Polar Bear" iespējamo saistību ar bojājumiem.

"Ar Honkongas karogu peldošais kravas kuģis, spriežot pēc laika ietvara, šķiet, bija notikuma vietā," sacīja Lohi.

Policija centusies sazināties ar kuģa kapteini, bet nav saņēmusi atbildi.

Policija arī nav varējusi pārbaudīt kuģi, jo tas neatrodas Somijas teritoriālajos ūdeņos, bet saņēmusi ziņojumus par novērojumiem, ka, "šķiet, trūkst kuģa priekšgala kreisā enkura".

Pašlaik kuģis atrodas Krievijas ziemeļu teritoriālajos ūdeņos, sacīja Lohi, atsakoties minēt, vai bojājums nodarīts tīši.

Vienlaikus ar gāzes cauruļvadu "Balticconnector" tika bojāti sakaru kabeļi starp Igauniju un Somiju un Igauniju un Zviedriju.

Somijas policija piektdien pavēstīja, ka izmeklēšanā par bojājumu nodarīšanu gāzesvadam uzmanības fokusā ir Ķīnas kuģis "Newnew Polar Bear".

Kad 8.oktobrī pēc noplūdes tika slēgts gāzesvads "Balticconnector", Somijas varasiestādes apliecināja, ka sākta izmeklēšana bojājumu lietā, kas, kā norādīja Somijas puses pārstāvji, radušies "ārējas" aktivitātes rezultātā.