Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

FOTO: kā Rīgā izskatījās daļējs Saules aptumsums 3

Sabiedrība
10. jūnijā 15:46 2021. gada 10. jūnijā 15:46 | Papildināts, 10. jūnijā 16:54
  Jauns.lv
Ceturtdien dienas vidū visā Latvijā bija iespējams novērot daļēju Saules aptumsumu, informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un SIA "StarSpace".

Šo varēja uzskatīt par vidēja izmēra aptumsumu, jo maksimālajā brīdī bija aizsegta trešdaļa Saules diametra.

Aptumsuma sākums Rīgā bija plkst. 12:54, bet maksimālā fāze (kad aizklāts 31% Saules diametra) - plkst. 14:02, aptumsums noslēdzās plkst. 15:09.

Citās Latvijas vietās nedaudz atšķīrās gan norises laiki, gan maksimālā fāze. Liepājā viss notika 6 minūtes agrāk, bet fāze bija līdzīga kā Rīgā. Tikmēr Kolkā viss notika 4 minūtes agrāk, bet maksimālā fāze bija 33%. Līdzīga fāze bija Rūjienā, bet notikuma laiki līdzinājās momentiem Rīgā. Savukārt Daugavpilī notikumi bija 5 minūtes vēlāk nekā Rīgā, bet fāze bija mazāka – 28%. 

10. jūnija daļējs Saules aptumsums Talsu pusē. (Foto: Ivars Koloda)

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi 2 – 6 gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2018. gada 11. augustā, bet nākamais ir gaidāms jau samērā drīz – 2022. gada 25.oktobrī, kad Mēness aizsegs vairāk nekā pusi Saules diametra.

Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142. gadā.

Ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Starp citu, arī 2021. gada 10. jūnija aptumsums Zemes Ziemeļpola apgabalos būs novērojams kā gredzenveida aptumsums. Latvijā gredzenveida Saules aptumsums būs vērojams 2039. gada 21. jūnijā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar robu.

Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna. Īpaši interesanti aptumsuma laikā ir vērot Saules projicēto attēlu ar “robu”. Tādi attēli veidojas caur koku lapotnes spraugām vai mazākā izmērā caur papīra lapā izdurtiem caurumiņiem.

Citi šobrīd lasa

Kājiņas kā modelei: 88 gadus vecā seriāla "Dinastija" zvaigzne pārsteidz ar brīvdienu fotogrāfijām 5
Soli pa solim - kādu postu ķermenim nodara alkohols 1
Kādai sievietei Vecāķu pludmalē pazūd piecgadīgā meita
Skatīt visus komentārus

13 лет спустя: как сейчас выглядят звезды сериала "Универ"

"Если бы мы потеряли еще день, я бы умерла": экс-жена Аршавина показала свое изменившееся лицо без прикрас