Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Zaļās pases Izraēlā. (Foto: AFP/Scanpix)

Zinātnieki brīdina, ka Covid-19 imunitātes sertifikāti var būt bīstami 6

Sabiedrība
13. aprīlī 12:30 2021. gada 13. aprīlī 12:30
  Jauns.lv
Pandēmijai ilgstot jau vairāk nekā gadu, daudzi cilvēki šo vīrusu ir izslimojuši vai saņēmuši poti, tāpēc daudziem rodas pamatots jautājums - kāpēc nevar beidzot ieviest Covid-19 imunitātes sertifikātu, ļaujot vakcinētajiem, izslimojušajiem un tiem, kam negatīvs tests, doties uz pasākumiem vai ceļojumos. Lielbritānijas valdības zinātniskie padomnieki brīdinājuši, ka šāda sistēma var izdarīt tikpat daudz ļauna, cik laba, vēstī "The Guardian". 

Zinātnieki vēstījuši, ka loģiski šķiet - tas mudinās cilvēkus vakcinēties, tomēr ne viss ir tik vienkārši - tas varot sekmēt arī cilvēku centienus inficēties apzināti, lai tiktu pie pozitīva testa, antivielām un sertifikāta, kas viņiem ļautu dzīvot brīvāk. 

Zinātnieki arī uzsver, ka sertifikāti, piemēram, vakcinācijas pases, var likt cilvēkiem uzvesties tā, it kā viņi vairs nebūtu apdraudēti un nevarētu apdraudēt citus, nelietojot maskas un atmetot ar roku sociālajai distancei. 

Zinātnieki norāda, ka iespēja cilvēkiem atgriezties dzīvē un apritē var dot daudz labumu, un varētu arī šķist neētiski ierobežot tos, kuri rada mazu risku apkārtējiem. Un lai arī veselības sertifikāti var rosināt cilvēku vēlmi vakcinēties, tas var novest arī pie bēdīga iznākuma. "No uzvedības viedokļa ir bažas, ka šādi sertifikāti var veicināt viltus drošības sajūtu gan tiem, kuriem ir šis sertifikāts, gan tiem, kuriem tāda vēl nav, kas var sekmēt tādu uzvedību, kas palielina infekcijas izplatības risku," viņi spriež. 

Papildus tam imunitātes sertifikāti, kas varētu tikt izsniegti, pamatojoties uz to, ka personai ir antivielas pēc infekcijas izslimošanas, var veicināt to, ka cilvēki apzināti cenšas inficēties, lai tiktu pie šāda ikdienu uzlabojoša papīra

Veselības statusa sertifikāti nebūt nav jauna ideja, proti, 15. gadsimtā tādi tika izsniegti, kad Eiropā plosījās mēris. Ar tiem tika kontrolēts, ka tirgotājs, kurš nupat ieradies, atbraucos no mēra neskartas pilsētas.

Pašlaik imunitātes sertifikātus izsniedz Izraēlā, kur darbojas aplikācija, kas ļauj vakcinētajiem doties uz koncertiem un teātriem. Arī Eiropas Savienībā, visticamāk, tiks ieviesta kārtība, kad izslimojušie un potētie var pārvietoties starp dalībvalstīm. 

Tomēr britu speciālisti uz šādu kārtību raugās ar bažām, sakot, ka tas var novest pie apdraudējuma, kura apmērs vēl nav skaidrs. 

Citi šobrīd lasa

Drosmīgais lielceļu policists Semīrs kļuvis par mājsaimnieku
Mediķi aicina Saeimu un valdību neatvieglot Covid-19 ierobežojumus 25
Par Olaines aptiekas aplaupīšanu, iespējams, aizturēts NMPD darbinieks 2
Skatīt visus komentārus

"Сделали недоразвитого, больного на голову, распущенного ребенка": жена Виторгана в ужасе от комментариев о ее дочери 1

"Всегда поступаю так, как считаю нужным": почему Вахтанг Кикабидзе больше никогда не вернется в Россию