Amatnieku maskas nedrīkst uzdot par līdzekli pret Covid-19
Gan veikalos, gan amatnieku tirdziņos var iegādāties pašdarinātas sejas maskas, dažs tādas izgatavo arī pats mājas apstākļos. Ar tām ejam iepirkties, braucam sabiedriskajā transportā, bet vai tās atbilst noteiktajiem standartiem un var pasargāt no koronavīrusa vai tikai no policijas soda?
Pieejamas ir triju veidu sejas maskas – medicīniskās, respiratori un higiēnas sejas maskas. Par pirmajiem diviem veidiem visumā ir skaidrs – tās tirgo aptiekās un specializētajos veikalos, ir marķētas, izgatavotas atbilstoši prasībām, par trešo veidu daudziem tik lielas skaidrības nav.
Noteiktas prasības
“Tagad var nopirkt dažādas maskas, ko izgatavos gan šūšanas darbnīcas, gan mājražotāji. Daudzām ir smalks dizains, maksā pat 20 eiro, ar rozēm, rudzupuķēm, kaķīšu ģīmjiem. Izskatās skaisti, bet vai atbilst visām prasībām un tās drīkst tirgot?” jautā Kas Jauns Avīzes lasītājs Uldis.
Evija Mileiko, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste, Kas Jauns Avīzei skaidro: “Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijās ir minēti nosacījumi, kam jāatbilst mutes un deguna aizsegam.”
Maskai cieši jāpieguļ sejai, to jāvar viegli nomainīt, ja ir piesārņota vai kļuvusi netīra, nepiesārņojot rokas. Aizsegam jābūt izgatavotam no materiāla (kokvilna, neilons u.c.), ko var mazgāt 60 grādu temperatūrā, lai iznīcinātu iespējamo piesārņojumu ar mikroorganismiem, tam pietiekami jāaiztur elpošanas ceļu pilieni, tajā pašā laikā nodrošinot brīvu elpošanu.
Ideālā variantā audumam jābūt vismaz trīs kārtās. Pavisam labi, ja izdodas uzšūt vai iegādāties maskas, kuras ir trīs kārtās, no kurām viena – vidējā – ir īpašs filtrācijas materiāls.
“Šādus nosacījumus nevar nodrošināt ar šallēm, lakatiņiem vai citiem pielāgotiem aizsegiem, jo tie nepieguļ cieši sejai, tos nav iespējams ērti nomainīt, nepiesārņojot rokas, šos izstrādājumus ne vienmēr var mazgāt iepriekšminētajā temperatūrā, un, ņemot vērā materiālus, no kā parasti izgatavo šalles un lakatiņus, tie nenodrošina pietiekamu elpceļu pilienu aizturi,” teic Mileiko.
PTAC padomi, kā izvēlēties piemērotu higiēnisko sejas masku:
Drīkst tirgot, bet ne maldināt
To pašu Kas Jauns Avīzei uzsver arī Undīne Šulca, Veselības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste, piebilstot, ka sejas masku atbilstību uzrauga Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), kas izstrādājis ieteikumus, kā izvēlēties kvalitatīvu sejas masku.
PTAC Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane informē, ka sejas aizsargmaskām, kuras nav definētas kā medicīniskās vai respiratori, “nedrīkst piedēvēt aizsardzības funkcijas, tādējādi maldinot patērētājus”.
“Vienlaikus PTAC norāda, ka šādu vai pašgatavotu masku lietošana var mazināt risku lietotājiem, tomēr to aizsardzības līmenis un efektivitāte nav novērtēta un līdz ar to nav garantēta. Sejas maskas, kuras neatbilst prasībām individuālajiem aizsardzības līdzekļiem vai medicīnas maskām, nedrīkst reklamēt vai kā citādi pasniegt kā sejas medicīniskās aizsargmaskas. Jo īpaši aizliegts šādu masku piedāvājumos norādīt, ka tās palīdz pret Covid-19. Šādu rīcību PTAC vērtēs kā negodīgu komercpraksi,” brīdina Gertmane.
Sava jēga tomēr ir
Higiēniskās sejas maskas ir paredzētas lietošanai personām, kurām nav konstatēti vīrusu vai bakteriālo infekciju simptomi un kuras nesaskaras ar šādiem pacientiem.
Nevar arī apgalvot, ka no tām nav nekādas jēgas. Higiēniskās maskas tomēr samazina runāšanas, klepošanas vai šķaudīšanas laikā izdalītos siekalu pilienus, krēpas vai elpceļu sekrētu. Tās ierobežo arī ārējā vidē esošu elpceļu pilienu nonākšanu lietotāja mutes un deguna dobumos, tomēr negarantē aizsardzību.
PTAC regulāri veic sejas masku monitoringu, un konstatēts, ka higiēnisko masku tehniskais izpildījums un patērētājiem sniegtā informācija ir ļoti dažāda, tādēļ ir svarīgi, ka tās ražotas, izmantojot Eiropas Standartizācijas iestādes (CEN) vadlīnijas. Tās pašlaik ir vienīgā saskaņotā metode higiēnisko sejas masku novērtēšanā Eiropas Savienībā.
Kāda informācija jānorāda
Pārdošanai paredzēto higiēnisko sejas masku iepakojumam jābūt skaidri un noturīgi marķētam ar šādu informāciju:
- ražotāja nosaukums, preču zīme vai citi identificēšanas līdzekļi un to adrese;
- izstrādājuma identifikācijas elements;
- maskas veids (vienreiz vai atkārtoti lietojamā);
- glabāšanas apstākļi un tamlīdzīgi.
Papildus jābūt nodrošinātai lietošanas instrukcijai, kurā iekļauta informācija, piemēram, par tīrīšanu (mazgāšana, žāvēšana), atkārtoti lietotajām maskām maksimālais tīrīšanas ciklu skaits, brīdinājumi par masku lietošanas un kopšanas ierobežojumiem, pareizu lietošanu.
Kā Elita Patmalniece sejas maskas darina
Māksliniece Elita Patmalniece 2020. gada oktobrī darina sejas maskas.
Šādas sejas maskas izvēlas pasaules valstu līderi
Lai izvairītos no vīrusa plašākas pārneses sabiedrībā, sejas maskas pandēmijas laikā valkā ne tikai "parastie mirstīgie". Arī pasaules valstu līderi ...