Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzstājas tiešajā ēterā kanālā "RT" (Foto: Sergei Bobylev/TASS/Sipa USA/ Vida Press)

Latvijā aizliedz Kremļa ietekmīgāko propagandas kanālu 50

Sabiedrība
30. jūnijā 15:18 2020. gada 30. jūnijā 15:18 | Papildināts, 30. jūnijā 16:29
  Jauns.lv / LETA
Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP), ievērojot Eiropas Savienības (ES) Padomes noteiktās sankcijas, nolēmusi aizliegt Latvijā izplatīt septiņas "RT" (iepriekš zināms kā "Russia Today") grupas programmas, kas Latvijas drošības iestāžu vērtējumā ir ietekmīgākie Krievijas propagandas kanāli Rietumos.

"RT", "RT HD", "RT Arabic", "RT Spanish", "RT Documentary HD", "RT Documentary", "RT TV" aizliegtas, jo atrodas Eiropas Savienības (ES) Padomes noteikto sankciju par Ukrainas teritoriālās integritātes, suverenitātes un neatkarības graušanu pakļautas personas – Dmitrija Kiseļeva – faktiskā kontrolē, valdījumā un vienpersoniskā pārziņā.  

Kā pavēstījis ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV) padomnieks Mārtiņš Drēģeris, ministrs uzsvēris, ka ES regulas un Latvijas normatīvie akti, ņemot vērā noteiktās sankcijas, liedz nodot finanšu līdzekļus un saimnieciskos resursus, piemēram, avīžrakstus, Kiseļeva kontrolē esošajai "Rossiya Segodnya", ieskaitot "Sputnik" ziņu aģentūru, kā arī saņemt atlīdzību no minētajiem subjektiem par tādu saimniecisko resursu radīšanu, ar ko tie var gūt peļņu.

"Tā kā konstatēts, ka Kiseļeva kontrolē atrodas ziņu aģentūra "RT" un "RT" kanāli, ES noteiktās sankcijas attiecināmas arī uz šiem kanāliem un to retranslācijas licencēm. Kompetento iestāžu veiktās darbības nav saistītas ar mediju saturu, bet gan ar ES noteikto finanšu ierobežojumu ievērošanu," skaidroja Rinkēvičs, vēršot uzmanību, ka NEPLP lēmums ir saistīts ar nepieciešamību ievērot Latvijai saistošās starptautiskās sankcijas.

"RT" ir 2005.gadā Krievijā izveidots, starptautiskajai sabiedrībai paredzēts televīzijas programmu tīkls, kas raida angļu, spāņu, arābu un citās valodās un savās pārraidēs izplata ar Kremļa oficiālo pozīciju saskaņotu saturu. Pārraidēs "RT", līdzīgi kā citi Kremļa propagandas kanāli, Latviju centušies atainot kā neizdevušos valsti. Savukārt Kiseļevs ir viens no redzamākajiem Krievijas propagandas kampaņu īstenotājiem un televīzijas raidījumu vadītājs. 

Ņemot vērā, ka Kiseļevs ir pakļauts sankcijām visā ES teritorijā, NEPLP par pieņemto lēmumu informēs citu ES valstu mediju regulatorus un uzskata, ka līdzīgs izplatīšanas aizliegums būtu pieņemams visā ES teritorijā. “Mūsu iegūtie pierādījumi ir ļoti spēcīgi un mēs aicināsim visu ES dalībvalstu regulatorus sekot mūsu piemēram un aizliegt "RT" savā teritorijā. Šādām programmām nav vietas ne Latvijā, ne Eiropas Savienībā,” saka NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.  

Šī lēmuma pieņemšanu lielā mērā sekmēja jaunie likuma grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kuri izsludināti tikai īsi pirms Jāņiem. 

Lēmums stāsies spēkā ar tā paziņošanas brīdi un būs spēkā līdz laikam, kad Kiseļevs tiks izņemts no ES sankciju saraksta. Programmas reģistrētas Krievijā un Lielbritānijā. 

Pērnā gada novembrī NEPLP pieņēma lēmumu aizliegt Latvijā izplatīt deviņas Krievijas programmas, kuru patiesais labuma guvējs ir ES sankcijām pakļautais Jurijs Kovaļčuks. NEPLP šobrīd turpina aktīvu dažādu programmu patiesā labuma guvēju pārbaudi un noskaidrošanu. 

Citi šobrīd lasa

Reanimācijas laikā vīram salauza ribu... Mediķu praksē kuriozu gadījumu netrūkst
Fermā Anglijā, kur strādā daudz austrumeiropiešu, konstatēts milzīgs vīrusa perēklis; 200 cilvēki izolēti 8
Uzsākts kriminālprocess par rakstnieka Paula Bankovska nāvi
Skatīt visus komentārus

Герцогиня Меган и принц Гарри попали в объективы папарацци после похода к врачу

27-летний внук Элвиса Пресли найден мертвым