Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Saeima šodien nolēma, ka šie dokumenti Latvijas Nacionālajā arhīvā ir publiski pieejami bez ierobežojumiem. (Foto: Paula Čurkste/LETA)

Saeima pieņem likuma grozījumus: publicēs arī VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēku 5

Politika
2019. gada 9. maijā 09:47 2019. gada 9. maijā 09:47
  Jauns.lv / LETA
Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas nosaka, ka jāpublicē arī bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) aģentūras uzskaites papildu kartotēka un citi dokumenti.

Iepriekš atbildīgās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV) skaidroja, ka ir jāpaveic "mazs neizpildītais mājas darbs" no 12.Saeimas, lai būtu nodrošināta "čekas maisu" satura publiskošanu "līdz galam".

Tagad likumā būs noteikts, ka jāpublicē arī no LPSR VDK aģentūras statistiskās kartotēkas izslēgtās, iznīcināšanai paredzētās LPSR VDK aģentu, rezidentu, kā arī tikšanās un konspiratīvo dzīvokļu turētāju uzskaites kartītes. Normatīvajā aktā arī noteikts, ka tiek publicēti arī citi VDK dokumenti un netieši ar VDK saistītie dokumenti.

Saeima šodien nolēma, ka šie dokumenti Latvijas Nacionālajā arhīvā ir publiski pieejami bez ierobežojumiem. Tāpat akceptēts rosinājums, ka netiks publicēta informācija par personu veselības stāvokli, seksuālo orientāciju un dzimumdzīvi.

Grozījumu sākotnējo variantu rosināja koalīcijas politiķi, kuri skaidro, ka kopš sākotnējā lēmuma par VDK dokumentu publicēšanu ir atklātas dokumentu grupas, kuru publiskošana likumā nebija paredzēta.

Deputāti pauž, ka likuma grozījumu pieņemšana veicinās sabiedrības uzticēšanos valsts institūcijām, atklātību un sekmēs vēsturiskā taisnīguma atjaunošanu.

Grozījumi stāsies spēkā 1.jūnijā.

Kā ziņots, raidījums "LNT Ziņas" martā vēstīja, ka visas iespējamo VDK aģentu kartītes, kas ir Latvijā, Nacionālā arhīva mājaslapā, visticamāk, tomēr nav publicētas.

Saistītās ziņas

Kopš "čekas maisu" publiskošanas divas personas tiesā pierādījušas savu nesadarbošanos ar VDK 46
Pētnieki pārsteigti: joprojām slēptajā čekas aģentu kartotēkā ir nevis dažas, bet pat pārsimts nepublicētas kartītes 87
Pētnieki skaidro, kāpēc liela daļa čekas aģentu kartīšu internetā nemaz nav publicētas 83

Decembrī interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no VDK dokumentiem.

No publiskotajām kartītēm secināms, ka VDK interešu lokā bijis ļoti plašs personu loks - kartītes par VDK aģenta statusu tā dēvētajos "čekas maisos" atrodamas gan par garīdzniekiem, kultūras darbiniekiem un zinātniekiem, gan par bārmeņiem, šoferiem, metinātājiem, jūrniekiem un citiem. Tāpat tajos atrodami atsevišķu politiķu vārdi, kuri līdz šim nebija publiski izskanējuši, lai arī likums prasa šādas ziņas publiskot.

Citi šobrīd lasa

Kobes Braienta 13 gadu vecā meita Mambasita gāja bojā pa ceļam uz savu basketbola sapni 2
Jelgavas salonā veidots tetovējums sievietei saasina veselības problēmas 5
"Tas bija kā limuzīns" - atklātas jaunas detaļas par traģiski bojāgājušā Braienta helikopteru 2
Tēmas: VDK
Skatīt visus komentārus

"Опасна я": Алла Пугачева сделала селфи с красной помадой на губах

«Муж доволен моей грудью»: Лера Кудрявцева счастлива, что избавилась от силикона