Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ainažu veikalā čeki tiek izsniegti igauņu valodā. (Foto: Kaspars Bergmanis/Facebook)

Vēl nepieredzēts Valodas likuma pārkāpums: Ainažu veikalā čekus izsit igauņu valodā 50

Sabiedrība
2019. gada 21. februārī 06:01 2019. gada 21. februārī 06:01
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Igaunijas pierobežas veikalus ne tikai pārņēmuši mūsu ziemeļu kaimiņvalsts pircēji, bet latviešu veikalnieki arī pielāgojušies viņu prasībām un jau izsit čekus igauņu valodā. Tomēr tas ir Valsts valodas likuma pārkāpums. Tirgotājiem par to var draudēt sods.

„Facebook” lietotājs Kaspars Bergmanis pēc iepirkšanās Ainažu veikalā „Co Alco” neslēpj savu pārsteigumu, saņemot čeku igauņu valodā uz kura uzdrukāts: „Kulastage meid jalle!” („Gaidīsim jūs atkal!”): „Ainažos pirkuma čeki igauņu valodā! Nu gan laiki ir pienākuši...”

Tik „dīvainu” Valodas likuma pārkāpumu Valsts valodas centra (VVC) darbinieki savā praksē neatminas. VVC Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas vadītājs Viesturs Razumovskis portālam Jauns.lv teica: „Mēs jau pirms pāris nedēļām esam piefiksējuši šo gadījumu, to noformējuši kā sūdzību un uzsākuši pārbaudi. Čeka izsniegšana svešvalodā ir uzskatāma par pārkāpumu. Čeks ir pirkuma apliecinošs dokuments un tam ir jābūt valsts valodā.

Veikala pārstāvji mums skaidroja, ka Valsts ieņēmumu dienests ir izvirzījis prasību par jauniem kases aparātiem, bet nav noteicis, kādā valodā tiem būtu jāizsit čeki. Valodas inspektori pieņems lēmumu par administratīvo pārkāpumu un pieprasīs samērīgā laikā (šajā gadījumā - vienas divu nedēļu laikā) pārkāpumu novērst, pretējā gadījumā atbildīgajai personai var uzlikt naudas sodu no 70 līdz 140 eiro pēc Administratīvo pārkāpuma kodeksa 201.28 panta par „par valsts valodas lietošanas nenodrošināšanu lietvedībā un dokumentos, ja normatīvais akts paredz valsts valodas lietošanu”.

Savā praksē neatceros gadījumu par tik dīvainu valsts valodas normu neievērošanu. Reiz bija gadījums, kad VVC ienāca sūdzība, ka „Forum Cinemas” skatītājam izsniedza ieejas karti krievu valodā, bet tas nebija darījumu apliecinošs dokuments. Tā bija ieejas karte, ko pēc pieprasījuma klientam var izdrukāt latviešu, angļu vai krievu valodā. Tajā gadījumā pārkāpuma nebija”.

"Dīvaino” kases aparātu Ainažu veikalnieki bija vai nu iegādājušies vai programmējuši kādā Igaunijas firmā, kas arī programmatūrā atstāja igauņu valodu. Visi rekvizīti un nodokļu maksātāja numuri gan čekā ir Latvijas. Tas nozīmē, ka visi nodokļi tiek ieskaitīti Latvijas budžetā, tikai pircējs par to tiek informēts igauņu valodā.

Saistītās ziņas

Pierobežas veikalos iztirgo pusi alus daudzuma, ko izdzer Igaunijā kopumā 25
Valkas pašvaldība: "Alkohola tūrisms" nes labumu arī citiem pierobežu pilsētu uzņēmējiem
Latvijas alus nozare turas virs ūdens, pateicoties pierobežas tirdzniecībai Igaunijā

Citi šobrīd lasa

Kā aug Teksasas puisēns, kurš pašā dzīves sākumā piedzīvoja neaptveramu traģēdiju
Maskās un bez ballītes - Solvitas Āboltiņas meitai izlaidums pandēmijas skartajā Itālijā
Ar Covid-19 inficējies “Lido” darbinieks. Vadība skaidro, kādēļ ēstuves joprojām turpina darbu 4
Skatīt visus komentārus

«Там все клоунада!» Критик высказался про брак Пугачевой и Галкина

«ЭКО — это априори рак?»: Врач-гинеколог и жена Малинина высказалась о Фриске и Заворотнюк