Bariņš ārzemnieku siro Lubāna mitrājā - izskan bažas par britu olu zagļiem Latvijā
Bariņš ārzemnieku ar koka nūjām rokās Lubāna mitrājā – par šādu aizdomīgu skatu ziņojuši Latvijas ornitologi. Grupa esot atgādinājusi tipiskus putnu olu zagļus. Šāds rūpals joprojām plaukst Lielbritānijā, vēsta "Kas Jauns Avīze".
“Seši britu putnu ligzdu meklētāji siroja pa Lubāna apkārtni. Bruņojušies nevis ar binokļiem, teleskopiem vai foto kamerām, bet gan ar koka nūjām rokās, šie vīri vairāk nekā nedēļas laikā tika atraduši tādu Latvijā retu putnu sugu ligzdas kā ķikuts, klusais ķauķis, svītrainais ķauķis,” par redzēto "Facebook" raksta ornitologs Gaidis Grandāns.
Otrā vizīte Latvijā
Šī bija britu komandas otrā vizīte Latvijā, un pērn viņiem izdevies atrast pat mazā ērgļa ligzdu un nobildēt tās saturu. “Patiešām biju iedomājies, ka ligzdu un olu meklēšana ir kaut kas no pagātnes,” vēsta Grandāns, kurš vada putnu vērošanas ekskursijas un tādējādi arī uzdūries ārzemniekiem.
Bažījoties par viņu nodomiem, Grandāns noskaidrojis, ka šī ligzdu meklētāju un putnu olu fotografētāju grupa ir viesojusies ne tikai Latvijā. Līdzīgu mērķu vadīti, viņi bijuši arī Spānijā un Islandē.
Cer uz kļūdu
Ornitologu īpaši satrauc bildes ar mazā ērgļa olām – šie putni ir ļoti jūtīgi pret jebkāda veida traucējumiem. “Es patiešām ceru, ka kļūdos un šie džentlmeņi nav izzaguši olas kolekciju vajadzībām. Šis rūpals Lielbritānijā joprojām ir gana aktuāls, dažu putnu sugu olām melnajā tirgū sasniedzot iespaidīgas summas,” satraukumu pauž Grandāns.
Ornitologs piebilst, ka Latvija ir ideāls galamērķis kārtīgiem putnu vērotājiem, un apliecina, ka godīgi viesi Lubāna mitrājā ir vienmēr laipni gaidīti, taču par šādām aizdomīgām personām obligāti jāziņo.
Dabas sargi neatklāj pārkāpumus
Dabas aizsardzības pārvaldei (DAP) bijis laikus paziņots par britu bariņu Lubāna tuvumā. “Pamatojoties uz saņemto informāciju, esam veikuši apsekojumus dabā, taču mūsu rīcībā nav novērojumu un neapstrīdamu faktu, ka konkrētā ekspedīcija īstenota ar nolūku iegūt retu putnu olas. Visticamāk, šajā gadījumā ir īstenota foto ekspedīcija, kuras laikā dalībnieki meklē un fotografē dažādu putnu ligzdas,” Kas Jauns Avīzei teic DAP Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.
Neko konkrētāku par šo pārbaudi DAP neizpauž. Grandāna priekšā, kurš ar ārzemniekiem sastapies aci pret aci, viņi nolieguši, ka zagtu olas.
Aicina būt vērīgiem
DAP ir zināms, ka Eiropā, īpaši Zviedrijā un Lielbritānijā, joprojām ik gadu fiksēti gadījumi, kad savvaļas putnu olas nelikumīgi iegūtas kolekciju veidošanai vai tālākai inkubācijai nebrīvē. Melnā tirgus princips ir pavisam vienkāršs – jo retāks putns, jo vērtīgākas olas.
“Līdz ar to īpaši aicinām dabas tūrisma un ekspedīciju organizētājus ar piesardzību izvēlēties vietas, kurās tiek organizētas putnu vērošanas ekspedīcijas, apzinoties, ka grupās var būt personas, kas gidu sniegto informāciju var vēlāk izmantot nelikumīgu darbību veikšanai,” brīdina DAP pārstāve.
Putnu ligzdas sargā likums
Arī ligzdu fotografēšana nav nemaz tik nevainīga. Latvijas Ornitoloģijas biedrības priekšsēdētājs Viesturs Ķerus izklāsta iespējamos riskus: “Piemēram, cilvēka rosības dēļ putnu ligzdu atrašanās vietas var tikt atklātas mežā mītošajiem plēsējiem, kuri tad paši ņemas tās izlaupīt.”
Lai saglabātu dabas daudzveidību, Latvijas likumdošanā paredzēti noteikti ierobežojumi. Sugu un biotopu aizsardzības likumā paredzēts, ka visu sugu putnus (ne tikai īpaši aizsargājamos) aizliegts mērķtiecīgi ķert un nogalināt (izņēmums ir medības atļautā laikā un vietā noteiktām sugām), apzināti traucēt un postīt to dzīvotnes, apzināti iznīcināt vai bojāt putnu ligzdas un olas, lasīt olas pat tad, ja tās ir tukšas.