Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
„Economist”: Latvijas finanšu krahs ietekmēs Lietuvu un Igauniju

„Economist”: Latvijas finanšu krahs ietekmēs Lietuvu un Igauniju

Sabiedrība
2009. gada 10. oktobrī 21:08 2009. gada 10. oktobrī 21:08
 
Ja Latvija piedzīvotu finanšu krahu, tas jūtami ietekmētu arī tās kaimiņvalstis. Arī Lietuva un Igaunija ir fiksējušas savu nacionālo valūtu kursu pret eiro, to ekonomikā gaidāmas sāpīgas korekcijas.

Ietekmīgi izdevumi pēdējā laikā atkal īpašu uzmanību velta Baltijas valstu ekonomikai.

Daži politiskie novērotāji uzskata, ka Eiropas Savienība (ES) varētu ātrāk atzīt Igaunijas iespaidīgo progresu savu sabiedrisko finanšu sakārtošanā un atbalstīt Igaunijas plānus pievienoties eirozonai 2011.gadā, raksta ietekmīgais britu izdevums „Economist”.

Tomēr Lietuva vēl ir tālu no savu finanšu sabalansēšanas un ņem dārgus kredītus, nevis lūdz palīdzību Starptautiskajam valūtas fondam (SVF).

"Economist" atzīmē, ka tagad ir radušās domstarpības starp SVF un Eiropas Savienību (ES), kas decembrī cieši sadarbojās Latvijas ekonomikas glābšanā. Kā raksta "Economist", SVF uzskata, ka Latvijai vajadzētu devalvēt savu nacionālo valūtu, bet ES amatpersonas ir pret šo devalvāciju, jo tā varētu ietekmēt postsociālisma valstis, kuras mēģina pievienoties eirozonai.

Tas ir pamudinājis ES censties panākt, lai SVF pieņemtu vieglākus nosacījumus attiecībā uz Latviju. Tomēr šajā procesā iesaistīto pušu pacietība sāk izsīkt, raksta "Economist".

Dombrovska rīcība kā indikators

Pieņēmumi par iespējamu Latvijas finanšu krahu ir atkal izskanējuši pēc tam, kad Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis nepiekrita samazināt nākamā gada valsts budžeta izdevumus tādā apjomā, kādu pieprasa starptautiskie aizdevēji, un ierosināja pieņemt likumu grozījumus, kas paredzētu kredītņēmēju atbildību pret kredīta devēju aprobežot tikai ar ķīlas vērtību.

Devalvēt vai nē?

Ierosinājums par šiem grozījumiem atkal izraisīja pieņēmumus, ka ir gaidāma lata devalvācija. Tomēr Vācijas otrās lielākās bankas "Commerzbank" analītiķi ceturtdien paziņoja, ka Latvijas valdības ierosinātais kredītņēmēju glābšanas plāns nav aizsākums lata devalvācijas procesam. Ja Latvijā šādu plānu pieņems, valdībai nekļūs vieglāk devalvēt latu, atzina "Commerzbank" analītiķi.

Saskaņā ar bankas SEB jaunākajām prognozēm Latvijas IKP šogad samazināsies par 17,5 procentiem un nākamgad - par vēl trim procentiem, bet 2011.gadā atkal pieaugs. Latvijas tekošā konta deficīts pagājušā gada pirmajos septiņos mēnešos bija 1,42 miljardi latu, bet šī gada pirmajos septiņos mēnešos bija budžeta pārpalikums 581 miljona latu apjomā.

Lai saņemtu aizdevumu no Eiropas Savienības, Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un citiem donoriem, Latvija vasarā piekrita veikt budžeta deficīta samazināšanu par 500 miljoniem latu un nodrošināt budžeta deficītu līdz 10% šogad un 8,5% no IKP nākamgad.

Tomēr pagājušās nedēļas nogalē kļuva zināms, ka valdība plāno samazināt tēriņus par daudz mazāku summu jeb 225 miljoniem latu, norādot, ka ar šādu samazinājumu pietiks, lai nodrošinātu, ka 2010.gada budžeta deficīts nepārsniedz 8,5% no IKP, kā solīts aizdevējiem. Šī vienošanās izraisīja Zviedrijas finanšu ministra Andersa Borga sašutumu, kurš paziņoja, ka Latvijai ir jāpilda savas saistības un valdībai jārīkojas atbildīgi. Arī Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka Latvijai ir jāveic budžeta konsolidācija par 500 miljoniem latu, taču tas nenozīmē, ka izdevumi nākamgad ir jāmazina par šādu summu.

Dombrovskis pārsteidza starptautisko sabiedrību arī ar otrdien izteikto priekšlikumu par likuma grozījumiem, kas noteiktu, ka kredītņēmēju atbildība pret kredīta devēju saistībā ar vienīgā mājokļa iegādi ir aprobežota ar ķīlas vērtību.

"Economist" atgādina, ka nekustamo īpašumu cenas Latvijā ir sarukušas par vairāk nekā 50 procentiem un ir ievērojami palielinājušies Latvijas privātā sektora parādi ārzemju aizdevējiem. Šie parādi ir jāpārstrukturē, bet Dombrovska priekšlikums "izskatās neefektīvs, neveikls un kaitīgs", raksta "Economist".

LETA


Citi šobrīd lasa

“Es nevēlējos laulību uz pāris mēnešiem…” - Lindas Mūrnieces trešais eksvīrs stāsta par precībām ar bijušo ministri
Alvis Hermanis pēc skandāla ar JRT uzvedības noteikumiem: daudzi prasa, lai es paskaidrotu sīkāk. Te būs 19
Dumpis prognozē ļoti sarežģītu martu; par epidēmijas uzturētāju kļuvuši bērni 3
Pievienot komentāru

Свадьба, гардероб, охрана: сколько денег Букингемский дворец потратил на герцогов Сассекских?

Фото: перенесший инсульт Борис Моисеев отметил 67-й день рождения