Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Einar, vai honorārs atstrādāts?

Sabiedrība
2010. gada 29. aprīlī 13:53 2010. gada 29. aprīlī 13:53
 
Pirms pievērsties politikai un dibināt „Jauno laiku”, tagadējais finanšu ministrs Einars Repše nāca klajā ar „pieticīgu” lūgumu — lai tauta saziedo vienu miljonu ASV dolāru kā vienreizēju politisko honorāru.

Motorjahta „Ayupa”, iegādāta par pusmiljonu eiro, bija vēl viens Einara Repšes neveiksmīgā biznesa piemērs.

­ Dolāri toreizējam Latvijas Bankas prezidentam nez kāpēc patika labāk nekā paša aizstāvētais stabilais lats. Tik ļoti atsaucīga tauta nebija, kā gribētos, tomēr saziedoja arī ne maz — 312 053,69 latus. No šīs summas Repše samaksāja nodokli, ko pārskaitīja Ikšķiles domei — apmēram 79 000 latu. Pašam palika 233 053 lati.

Tautas alga — 2157 lati mēnesī

2001. gada novembrī Repše atstāja Latvijas Bankas prezidenta amatu un pievērsās politikai. Kopš tā laika līdz kārtējām Saeimas vēlēšanām un šīs valdības pilnvaru beigām (ja tā stabili noturēsies) būs pagājuši apmēram deviņi gadi. Pārrēķinot politisko honorāru mēnešalgā, guvums nav peļams — 2157 lati, neskaitot premjera, deputāta un ministra atalgojumus.

Un tagad Repše paziņojis, ka Saeimas vēlēšanās nestartēs un aktīvo politiku pametīs. Tautas ziedojumi Repši gan stāvus bagāto nav padarījis, drīzāk viņš ir padevies kārdinājumam un kļuvis par „trekno gadu” upuri. 2003. gadā Repše iegādājās septiņus nekustamos īpašumus, iedzīvodamies parādos un iztērējot gandrīz 324 000 latu. 2005. gadā kopā ar sievu Rūtu Raginsku–Repši politiķis nodibināja firmu „Sirocco” un par pusmiljonu eiro iegādājās motorjahtu „Ayupa”, Latvijā lielāko un ekskluzīvāko. Arī šis bizness radīja vien zaudējumus.

Saskaņā ar deklarāciju, pērn Repšes parādi sasniedza 901 600 latu, viņš gan pats aizdevis 547 394 latus. Daudzie īpašumi pārdoti, palikusi māja Ikšķilē, zeme ar ēku Barkavā un zeme Kaunatā.

Izdevīga kopdarbība ar Belokoņu

Ļoti neskaidras ir Repšes attiecības ar baņķieri Valēriju Belokoņu. Tieši viņu kopdarbība ļauj Repšem samaksāt prāvos parādus — pērn ministra ienākumi no „Belokoņa un Repšes ieguldījumu pārvaldes sabiedrības” nedaudz pārsniedza 100 000 latu.

Interesanti, ka Belokoņam pieder Kirgiztānā „Manas banka”, kuru nesen nemieru laikā pārņēma nu jau gāztā prezidenta režīma pretinieki. Belokoņa biznesa partneris citos uzņēmumos ir patriektā prezidenta dēls Maksims Bakijevs, kuram klātos plāni, ja kristu nemiernieku rokās. Viņš kopā ar sievu un tuvākajiem līdzgaitniekiem radis patvērumu Latvijā. Kirgizstānas opozīcija uzskata, ka eksprezidenta dēls, iespējams, izkrāpis Krievijas pārskaitīto palīdzības maksājumu — 200 miljonus ASV dolāru, vēstīja TV3 raidījums „Nekā personīga”.

Repšes darījumus pārbauda KNAB

Par paša Repšes darījumiem pārbaudi sācis KNAB. Tas noticis pēc žurnālista Lato Lapsas un Saeimas deputāta Māra Kučinska (Tautas partija) iesniegumiem ģenerālprokuroram. Lapsa paudis aizdomas par iespējamu ministra nonākšanu ietekmējamā stāvoklī, pat nedeklarētu dāvinājumu pieņemšanu.

„Belokoņa un Repšes ieguldījumu pārvaldes sabiedrība” pērn kā ienākumu no īpašuma pārdošanas saņēmusi 148 353 eiro (104 262 latus). Repše deklarējis, ka tādu pašu summu ieguvis, pārdodot „B&R Global One fonda” daļas. Savukārt Repšes 2008. gada deklarācijā šāda fonda daļas nav norādītas, skaidrojis Lapsa.

Māris Puķītis/Foto: LETA


­

Citi šobrīd lasa

"Kaut kas nav kārtībā ar to, kā mēs dzīvojam..." Beāte un Kristaps krasi izmaina dzīvesveidu 14
Pazīstamais latviešu ārsts no studijas savas mājas istabā māca glābt dzīvības
Basketbolista Dāvja Bertāna ģimenē piedzimis dēls
Pievienot komentāru

Больно смотреть: Елизавету II не узнать на похоронах своего мужа

Принц Уильям и принц Гарри воссоединились на похоронах принца Филиппа. Как прошла встреча братьев?