Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kritiķi nobažījušies, ka Deksters liek iemīlēties slepkavā

Kritiķi nobažījušies, ka Deksters liek iemīlēties slepkavā

Kultūra
2012. gada 7. janvārī 06:33 2012. gada 7. janvārī 06:33
 
Seriālam „Deksters” līdzinieku nav, bet popularitāte, ko tas ieguvis visā pasaulē, ir ne vien pārsteidzoša, bet arī pārdomas raisoša, jo seriāla titulvaronis ir harizmātisks slepkava, kuram pieder skatītāju līdzjūtība. Jāpiebilst, ka „Dekstera” komandā strādā arī divi latvieši! Seriāla jaunākā, 6. sezona, jau skatāma kanālā „Fox Crime”!

Tiesa, Deksters Morgans nogalina tikai tos ļaundarus, kuri izvairījušies no pelnītā soda un kuru vainas pierādījumi ir neapstrīdami, taču neko tādu pasaule līdz 2006. gadam televīzijā nebija redzējusi. Seriāla fani jūsmo par aktiera Maikla K. Hola pārliecinošo tēlojumu, bet kritiķi raizējas par to, ka seriāls liek just līdzi sērijveida slepkavam un cerēt, ka viņš netiks atklāts. „Deksters” noteikti nav domāts maziem bērniem un cilvēkiem ar vājiem nerviem, jo tā veidotāji nežēlo mākslīgās asinis un meistarīgas butaforijas, lai seriāla slepkavības izskatītos ne vien pārliecinošas, bet arī savādi estētiskas. Var jautāt – cik samaitātai jābūt fantāzijai, lai kaut ko tādu izgudrotu. Bet varbūt vienkārši jāieskatās tumšajos dvēseles dziļumos, kas ir katrā no mums?

Kā sabiedrības izstumtajam kļūt par varoni

Deksters Morgans ir amerikāņu kriminālromānu rakstnieka Džefa Lindsija radīts tēls, sociopāts, kurš, pateicoties audžutēva rūpēm, savu nepārvaramo kāri nogalināt spēj pielietot sabiedrībai noderīgā veidā. Policists Harijs, ievērojis, ka adoptētais dēls izrāda biedējošu tieksmi uz vardarbību, ko viņš nespēj kontrolēt, ieaudzinājis viņam morāles kodeksu – nogalināt drīkst tikai tos, kuri nogalinājuši nevainīgus cilvēkus, un arī tikai pēc tam, kad viņu vaina ir pilnībā pierādīta. Harijs Deksteram iemācījis arī to, kā imitēt „normāla” cilvēka uzvedību un noslēpt slepkavības pēdas. Parasti dienā Deksters strādā Maiami policijā par asins traipu ekspertu, bet naktīs dzen pēdas no likuma izmukušiem noziedzniekiem. Gan grāmatā, gan seriālā Deksteram ir īpašs nogalināšanas rituāls. Deksters ir kā savdabīgs taisnīguma cīnītājs, kurš atbrīvo sabiedrību no padibenēm, apzinoties, ka tas ir vienīgais veids, kā viņš tajā var iekļauties.

Melno sapņu Deksters

„Dekstera” sērija, kurā iznākuši jau seši romāni (latviski ir tulkots pirmais no tiem – „Melno sapņu Deksters”, kas ir seriāla pirmās sezonas pamatā), nav pirmais mēģinājums attēlot sociopātu, cilvēku, kuram nav emociju un kurš būtībā nespēj funkcionēt sabiedrībā. Iespējams, slavenākais slepkava-psihopāts literatūrā ir Breta Īstona Elisa „Amerikāņu psihs” – brendu un zīmolu apsēstais japijs, kuram nogalināšana bija vienīgais izklaides veids, kas spēja satraukt viņa notrulinātos jutekļus. Starp citu, seriālā Deksters kā segvārdu bieži vien izmanto Elisa varoņa vārdu Patriks Beitmens. Taču, atšķirībā no „Amerikāņu psiha”, Lindsijs necenšas šausmināt, bet izprast, kas notiek šāda cilvēka prātā. Lindsijs netaupa komplimentus par aktiera Maikla K. Hola tēlojumu: „Man ir aizdomas, ka nākotnē es sākšu zvanīt Maiklam un vaicāt, ko Deksters darītu. Viņš ir trāpījis desmitniekā. Es nespēju iedomāties nevienu citu, kas varētu būt tikpat labs. Viņš ir kļuvis par Deksteru.”

Skeleti Maikla Hola skapī

Maikls Kārlails Hols dzimis 1971. gada 1. februārī. Kad Maiklam bija 11 gadi, viņa tēvs mira pēc slimošanas ar neizārstējamu ļaundabīgo audzēju. „Es biju tajā dzīves posmā, kad sāku kļūt par pusaudzi, sāku identificēties ar savu tēvu. Un kad viņš... Kaut kas tevī sastingst. Un visu mūžu, atmiņās atgriežoties šajā brīdī, notiek lēna atbrīvošanās no šī sastinguma.” Varbūt tieši šī pieredze ļauj Maiklam tik pārliecinoši iejusties Dekstera lomā? „Es domāju, ka Deksters ir cilvēks, kura personības daļa ir sastingusi, apspiesta kādā vietā pirms atmiņām, pirms apziņas, pirms vārdiem. Ar viņu notika kas ļoti traumējošs. Viņš noliedz savu cilvēciskumu, viņš raksturo sevi kā cilvēku bez emocijām, un tomēr, es domāju, viņš nojauš – iespējams tad, kad satiekam viņu pirmo reizi, pilnībā to nemaz neapzinoties, ka arī viņš ir cilvēciska būtne.”

Maikla Hola karjera sākās teātrī, kurā viņš spēlēja gan Šekspīra lugu iestudējumos, gan mūziklos – viņa pirmie soļi uz skatuves tika sperti vēl skolā, dziedot zēnu korī. Piedalīšanās veiksmīgā Brodveja mūziklā pavēra ceļu uz televīziju. Pirms Maikls Hols kļuva par Deksteru Morganu, viņš četrus gadus filmējās citā kulta seriālā – „Sešas pēdas zem zemes”, kurā spēlēja vienu no skatītāju iemīļotākajiem tēliem Deividu Fišeru un izpelnījās kritiķu slavinājumus par pirmo reālistisko homoseksuāla varoņa attēlojumu TV. Par šo lomu aktieris ieguva vairākas balvas. Dekstera loma viņam sagādāja „Zelta globusa” balvu, kurai Maikls Hols nesen nominēts atkal.

Māsa vai sieva?

Ja aktiera karjera stabili dodas augšup, tad privātajā dzīvē Maiklam Holam tik labi vis neveicas. Viņa pirmā laulība ar aktrisi Eimiju Spangeru, ar kuru kopā viņš uzstājās Brodvejā kā Billijs un Roksija mūziklā „Čikāga”, ilga tikai četrus gadus. Otrā – ar „Dekstera” partneri Dženiferu Kārpenteri – bija vēl īsāka. Pāris, kuri seriālā spēlē brāli un māsu, salaulājās 2008. gada Vecgada vakarā, bet pašķīrās jau pēc diviem gadiem, un šogad decembra sākumā viņu laulība tika šķirta arī oficiāli. Interesanti, kā aktieru attiecības ietekmēs viņu varoņu dzīves seriālā, jo 6. sezonā Dženiferas atveidotā Debra sevī atklās romantiskas jūtas pret adoptēto brāli. Arī citu varoņu attiecības nebūs vienkāršas. Laguerta un Endžels Batista centīsies saglabāt draudzību pēc šķiršanās, bet Kvinna neprognozējamā uzvedība sagādās Batistam papildu problēmas. Pa vidu tam visam Maiami policistiem būs jāatklāj, kas slēpjas aiz īpaši šausminošiem noziegumiem. Bet kāds iepriekšējo sezonu slepkava Deksteram atgādinās par sevi vīzijā.

„Dekstera” komandā strādā arī latvieši!

Viens no seriāla „Deksters” līdzproducentiem ir Sietlā dzimušais Amerikas latvietis Artūrs Rūsis (1963), kurš Holivudā strādā kopš 90. gadu sākuma. Apbruņojies ar apņēmību iekļūt lielajā kino, viņš sācis kā izsūtāmais zēns un pamazām ticis līdz atbildīgajam līdzproducenta amatam. Viņa pārziņā ir seriāla pēcapstrādes posms: montāža, titri, ja nepieciešams – arī pārskaņošana. Rūsis ir atbildīgs par to, lai seriāla sērija pie demonstrētājiem nonāktu tieši tāda, kā iecerēta. Kopumā Rūsis piedalījies 10 seriālu un vairāku TV filmu veidošanā. Un viņa vārds un uzvārds titros allaž tiek ierakstīts ar visām garumzīmēm!

Divās no „Dekstera” jaunās sezonas sērijām masu skatos varēsit ieraudzīt arī latviešu aktrisi Ievu Kibari, kura dzīvo un strādā Holivudā. Viņa beidzamo gadu laikā filmējusies ne vienā vien arī pie mums zināmā seriālā, tostarp „C.S.I. Maiami”, „Noziedzīgie prāti” un „Jaunā meitene”. Par savu pieredzi „Dekstera” filmēšanas laukumā Ieva stāsta: „„Dekstera” uzņemšanas laukumā pavadīju vienu dienu augustā. Varu pateikt to, ka visi filmēšanas grupas dalībnieki ir pilnībā nodevušies savam darbam, bet arī joku un smieklīgu atgadījumu netrūkst. Maikls Hols radīja ļoti patīkama cilvēka iespaidu. Filmēšanas dienas beigās pat saņēmu jauku smaidu no viņa.”

Sanita Grīna, žurnāls „Rīgas Viļņi” / Foto: publicitātes, „Bulls Press”


Citi šobrīd lasa

Pircējs uzklūp "Depo" apsardzei: "Jūs kā traki suņi...!" un iedarbina ugunsgrēka trauksmi. Vadība skaidro, kāpēc apmeklētāju saslēdza rokudzelžos 5
"Delta" lidojumā pasažiere satrakojas par aicinājumu uzvilkt sejas masku un iesit pa seju stjuartei
Rīdzinieks rūpīgi gatavojies, lai nolaupītu un nogalinātu divas personas 1
Pievienot komentāru

Герцогиня Кэтрин придумала план на случай разрыва с принцем Уильямом