Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 25. un 26. augustā
Šajās brīvdienas Jelgavā tiks izvēlēts Latvijā atzītākais medus.
Sabiedrība

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 25. un 26. augustā

Jauns.lv

Pēdējās augusta brīvdienas sola plašu jo plašu brīvdabas pasākumu kalendāru. Vienvārdsakot, vajag iet no mājas ārā un izbaudīt pēdējā vasaras mēneša brīvdienas.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...

Lietuvā uz Zarasu ezera salas, teju vai līdzās Latvijas robežai, notiks vairāku dienu iejušanās Baltijas pagānu pasaulē – festivāla „Menuo Juodaragis” ietvaros. Savukārt sestdien pusdesmitos vakarā visapkārt Baltijas jūrai, arī Latvijā, īpašos senčus rituālos iekursim Seno laiku ugunskurus.

Jelgavā notiks gadskārtējie visnotaļ jautrie Vispārējie Latvijas Piena Maizes un Medus svētki, kuros, protams, visi ar piena pakām peldēs pa Lielupi. Pa Rīgas centru pastaigāsies Lielās lelles, bet Bruknā atzīti un populāri mūziķi aicinās būvēt baznīcu. Savukārt Haralds Sīmanis dziedās tepat Rīgā – folkklubā „Ala”. Ja jums pagājušajās brīvdienās ar Rīgas svētkiem bija par maz, droši dodieties uz Api, kur notiks gadskārtējie pilsētas svētki, kuros varēs baudīt arī slavenos Apes svētavotu ūdeņus.

1. Piena, Maizes un Medus svētki Jelgavā

Sestdien, 25. augustā, Jelgavā notiks XII Vispārējie Piena, Maizes un Medus svētki un desmito reizi, Latvijā vienīgā Rasas Piena paku laivu regate.

Jau no pulksten 10.00 visi vēderprieku cienītāji aicināti aiz Raiņa parku, lai iepazītos, nogaršotu un iegādātos dažādus piena, maizes un medus izstrādājumus. Būs arī dažādi amatnieku darinājumi. XII Vispārējo Piena, Maizes un Medus svētku laikā degustāciju konkursā tiks noteikts „Latvijas atzītākais medus 2012” sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību un titulēta pati gardākā maize sadarbībā ar Latvijas Maiznieku biedrību un akciju sabiedrību „Dobeles dzirnavnieks”. Lai priecētu ne tikai vēderus, bet arī prātus un sirdis, brīvajos brīžos būs iespēja darboties radošajās darbnīcās un piedalīties konkursos.

Jelgavas svētkos it godināta dienišķā maize.
Jelgavas svētkos it godināta dienišķā maize.

Kopā ar Jelgavas Amatu vidusskolu un Bruno Šaperonu (Francija) varēsim „Lēkt uz klāja” un vēlāk doties uz „Veselības darbnīcu” pie Latvijas Sarkanā Krusta pārstāvjiem, lai rastu jaunus spēkus „Trakās govs savaldīšanā” ar Jauno Zemnieku klubu. Savukārt Latvijas Zaļais punkts prognozē distanci līdz pat Stokholmai, jo Latvijas Zaļā punkta rīkotajā spēlē varēs laimēt ceļojumus uz Stokholmu.

Par jautru dīdīšanos atbildīga būs kapela „Dziga” no Rēzeknes, savukārt galvenais bišu dzenātājs būs Žoržs Siksna un „Tirkīza koris” ar palīgiem Tautas deju ansambļiem - „Lielupe” un „Ritums”, bērnu deju kolektīvu „Ieviņa”, deju kolektīvu „Zemgaļi” un citiem.

Jelgavas svētkos it godināta dienišķā maize.
Jelgavas svētkos it godināta dienišķā maize.

Tiklīdz vēderprieki būs beigušies, tā visi dosies „plostot piena upēs” X Rasas Piena paku laivu regatē. Lielupes Promenādē no pulksten 15.00 līdz 16.00 tiks sniegtas atbildes uz interesentu jautājumiem par laivas vizuālo izskatu, inženiertehniskajām inovācijām, kā arī jebkuru citu informāciju par to uzbūvi, bet jau no pulksten 16.00 ikviens apmeklētājs būs liecinieks varenam, pasaulē labākajam X Rasas Piena paku laivu parādes braucienam pa Lielupi. Piena paku laivu būvniecībā tiks izmantotas 39 000 akciju sabiedrība „Rīgas Piena kombināta” Rasas piena pakas, skatītāju un žūrijas vērtējumam tiks nodotas pasaulē vēl neredzētas laivas un atklātas vēl nebijušas tehnoloģijas laivu būvniecībā.

Lai noslēgtu vakaru ar lustīgām dejām, no pulksten 19.00 visi aicināti uz Uzvaras parku, kur uzstāsies Diāna Pīrāgs ar draugiem, grupa „Dakota”, „Tirkizband” un Ivars Galiņš.

Sīkāk internetā: www.jelgava.lv .

Iepriekšēju gadu Rasas piena paku regate Jelgavā

Jelgavā notiek Vislatvijas Piena, Maizes un Medus saiets

2. Senās uguns nakts jūras piekrastē

Kā katru gadu, arī šogad augusta pēdējās nogales sestdienā Baltijas jūras krastos tiks

iedegta senā uguns. Šogad ugunskuri jāiededz 25. augusta vakarā pulksten 21.30.

Mūsdienās Senās uguns atdzīvināšanu aizsāka Somijā, kur 1992. gadā tika aizdegti

pirmie ugunskuri. Gadu vēlāk arī dažos Igaunijas piekrastes ciemos tika aizkurti

ugunskuri un vēlāk šo tradīciju pārņēma arī citās Baltijas jūras valstīs. Akcija

iedzīvināta, atceroties, ka senāk mūsu senči bieži kūra ugunskurus, lai dotu ziņu

saviem kaimiņiem un jūras braucējiem. Lai atminētos senās ugunis, katru gadu

augusta pēdējā sestdienā daudzi tūkstoši cilvēku sapulcējas jūras krastā, lai svinētu

Senās uguns nakti.

* Liepājā 25. augustā pulksten 21.00 Kūrmājas prospekta galā tiks iedegtas sveces

un lāpas, veidojot „Gaismas ceļu”, pa kuru jebkurš interesents varēs doties, lai jūras

krastā piedalītos Baltijas jūras valstu Senās uguns nakts akcijā. Tiks dedzināti ne tikai

ugunskuri, bet arī skanēs dziesmas un dejotas tautas dejas. Šajā naktī tiks aizdegta arī

īpaša kustīga skulptūra „Ugunspuķe”, kuru darinājis mākslinieks Zigmunds Vilnis.

* Pāvilostā 25. augustā tiks svinētas arī Tūrisma sezonas noslēguma. Pulksten

15.00 - Laternu darbnīcas un zivju zupa, pulksten 21.30 - Liepājas Tautas teātra

koncertprogramma „Īsa pamācība teātra mīlēšanā”, pulksten 22.00 - Gaismas ceļš –

lāpu laternu gājiens, bet pulksten 22.15 – zaļumballe ar grupu „4 KW”. Svētku laikā

apmeklētājus priecēs arī Svētku ugunskurs un Gaismas plosti Sakas upē.

* Salacgrīvā 25. augustā pulksten 21.30 Salacas upes kreisajā krastā jūrmalā pie mola

tiks iedegts ugunskurs, kas sildīs atnākušos un attīrīs jūru.

* Dundagas novadā 25. augustā notiks stafetes skrējiens no Dundagas uz Kolku, lai

pulksten 21.30 Kolkas pludmalē iedegtu ugunskurus un vienotos kopīgā lūgšanā par

Baltijas jūru. Skrējiena sākums pulksten 16.00 laukumā pie Dundagas pils. Pulksten

22.00 pie Kolkas Tautas nama sāksies nakts balle.

* Skultes jūrmalā, Vārzās, uguns nakts pasākums 25. augustā sāksies pulksten 21.00.

Tajā piedalīsies arī Skultes dejotāji un dziedātāji.

Sīkāk internetā: www.muinastuled.ee/lv.

Video: Seno ugunskuru nakts 2011. gadā, Vakarbuļļos

Sestdienas vakarā Baltijas jūras valstu piekrastē īpašā rituālā tiks aizdedzināti senču ugunskuri.
Sestdienas vakarā Baltijas jūras valstu piekrastē īpašā rituālā tiks aizdedzināti senču ugunskuri.

3. Lielkoncerts „Uzcel savu baznīcu!” Bruknas muižā

Jūlijā ar kora „Kamēr...” koncertu aizsākās vērienīga labdarības akcija „Uzcel savu baznīcu!”, kuras mērķis ir atbalstīt un piesaistīt līdzekļus Svēto apustuļu kapelas celtniecībai un apustuļu skulptūru izveidei Bauskas novada Dāviņu pagasta Bruknā.

Sestdien, 25. augustā, Bruknas muižā notiks šīs akcijas turpinājums - lielkoncerts „Uzcel savu baznīcu!”, kurā piedalīsies Renārs Kaupers, Da Gamba, Aija Andrejeva, Goran Gora, Ieva Kerēvica, „Putnu balle” un koklētāja Laima Jansone. Koncerta sākums pulksten 21.00.

Savukārt jau pulksten 17.00 Bruknas muižas teritorijā sāksies radošās darbnīcās, kurās darbosies mākslinieces Elita un Ilze Patmalnieces, režisors Jānis Streičs, Aivars Borovkovs, Rūdolfs Mings un daudzi citi. Pasākuma laikā tiks demonstrēta filma „Kā tev klājas, Rūdolf Ming?”. Šīs filmas izvēle nav nejauša. Filmā redzamais mācītājs ir priesteris Andrejs Mediņš, kurš izpostītajā Bruknas muižā izveidoja rehabilitācijas vietu „Kalna svētību kopiena”. Tās mērķis ir palīdzēt dažādās atkarībās esošiem ļaudīm. 2011. gadā Andreja Mediņa iniciēta, ir sākta baznīcas būve Bruknā, jo muižā esošā kapela ir par mazu. Lai būve taptu, nepieciešami ziedojumi.

Akcijas organizatori dod iespēju apmeklētājiem izvēlēties sava ziedojuma, kas reizē

kalpos kā ieejas biļete, vērtību. Biļešu cena - ziedojums - iespējams trīs, piecu vai desmit latu vērtībā. Ziedojuma (ieejas biļetes) vērtība nenosaka sēdvietas atrašanās vietu

pasākuma laikā. Ikviens apmeklētājs, neatkarīgi no summas, par kādu pirkta biļete,

pats varēs izvēlēties savu koncerta skatīšanās vietu. Apmeklētāju ērtībai pasākuma

organizatori aicina līdzi ņemt katram savu sedziņu sēdēšanai Bruknas muižas zālājā.

Biļešu cena: Ls 3 – 10 („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk video: www.brukna.lv.

Video: Rehabilitācija Bruknas muižā – Kalna svētību kopiena

Video: Aktieris Andris Keišs stāsta, kāpēc Bruknā jābūvē baznīca

4. Haralds Sīmanis ar draugiem folkklubā „Ala”

Sestdien, 25. augustā, pulksten 21.00 Rīgas folkklubā „Ala Pagrabs” (Smilšu ielā 16) muzicēs dziesminieks Haralds Sīmanis ar draugiem.

Haralds Sīmanis ir īpašs vienpatis latviešu mūzikā – brīžiem kļuvis par „pazīstamu dziedātāju”, brīžiem nogājis dziļākā aizmirstībā, bet visu šo laiku gājis pats savu, ne no viena neatkarīgu ceļu. Dzimis Cēsīs 1951. gadā, kā pats to nereti uzsver – ne īsti čigāns, ne īsti latvietis.

Lielai daļai klausītāju Sīmaņa balss nešaubīgi saistās ar astoņdesmito gadu mūziku. Tomēr dziesminieks savas muzikālās gaitas arvien ir turpinājis un strādājis pie jaunu skaņdarbu ierakstīšanas. Pēdējos gados Haralds Sīmanis daudz ir muzicējis kopā ar Ilzi Grunti. Ar Ilzi un viņas brāli, kontrabasa meistaru Andri Grunti, radīta koncertprogramma, kas veido albuma „Es esmu rīts” pamatu. Koncertā dzirdēsim dziesmas no jaunā albuma, kā arī jau iepriekš zināmās un iemīļotās dziesmas.

Sīkāk internetā: www.folkklubs.lv.

Video: Haralda Sīmaņa rīts

Video: Haralds Sīmanis: „No rīta”

 5. Baltijas festivāls uz Zarasu ezera salas

Šajā nedēļas nogalē Lietuvā uz Zarasu ezera salas (Lietuvas ziemeļaustrumos, netālu no Latvijas robežas, Daugavpils pusē) jau piecpadsmito reizi notiek Baltijas post-folk festivāls „Menuo Juodaragis”. Atliek vien paņemt pasi un doties pāri robežai pie brāļiem lietuviešiem.

Šis ir īpašais brīvdabas festivāls, kas iepazīstina ar dažādu mūziku uz vairākām skatuvēm, kā arī ar mūsdienu tautas un pagānu kultūru, notiks uz Zarasu ezera salas. Festivāls ir vienreizējs pasākums ar oriģinālu konceptu, lielisku atmosfēru un neticami labu atrašanās vietu – tīras, mežonīgās dabas apvidū, uz lielas, zaļas salas.

„Menuo Juodaragis” piedāvās daudzus oriģinālus ansambļus un māksliniekus ar dažādu izcelsmi un stiliem - no autentiskas folkloras līdz neofolkam, no darkwave līdz avangardam, no elektronikas līdz metālam. Šogad festivāla tematika ir – putni, no leģendām un totēmiem līdz folkloras simboliem. Festivālu papildinās arī Aviācijas svētki, kuros stāstīs par Lietuvas aviācijas vēsturi, kā arī notiks gaisa balonu sacensības (gaisa balonu piloti sola iespaidīgu nakts izrādi no gaismām un mūzikas) .

Uz septiņām skatuvēm uzstāsies grupas „Dakha Bakha” (Ukraina), „Ataraxia” (Itālija), „Cruachan” (Īrija), „Tharaphita” (Igaunija), „Theodor Bastard” (Krievija), „Troum” (Vācija), „Larrnakh” (Ungārija), „Hati” (Polija) un daudzas citas un daudzi citi. Latviju Zarasos pārstāvēs etno ska grupa „Vējam Kabatā”.

„Menuo Juodaragis” ir daudz vairāk nekā tikai mūzika – plašā festivāla programma piedāvās ekskluzīvas un pamatīgas lekcijas, darbnīcas, tradicionālos rituālus, mākslas izstādes, dažādus radošos un ekoloģiskos projektus, patīkamu filmu izlasi, pārgājienus, sporta aktivitātes, tautu dejas, sporta sacensības un dejas cauru dienu un nakti.

„Menuo Juodaragis” vienmēr azotē glabā jauku pārsteigumu visiem un ir laba iespēja apmeklēt Lietuvu, kā arī pavadīt pēdējās vasaras dienas Eiropas pagānu sirdī.

Biļešu cena: sestdienai un svētdienai – 25 eiro jeb 85 liti, svētdienai – 7 eiro jeb 25 liti.

Sīkāk internetā: www.mjr.lt.

Video: „Vējam Kabatā” Mežotnes pilskalna svētkos

Video: „Menuo Juodaragis” 2011. gadā

6. Lielo leļļu gājiens Vērmanes dārzā

Svētdien, 26.augustā, Rīgā, Vērmanes dārzā, pulksten 12.00 norisināsies jau trešais Lielo leļļu un talismanu gājiens. Tas ir jautrs pasākums bērniem un vecākiem, kurā reizi gadā kopā pulcējas labākās un jautrākās Latvijā mītošās lielās lelles un talismani.

Piedalīties šajā gājienā aicināta ikviena lielā lelle, neatkarīgi no tā, kādu uzņēmumu vai preču zīmi tā reklamē, – svētku noskaņojumā nav vietas zīmolu cīņām. Arī šogad pieteikušies sporta, izklaižu, pārtikas preču un citu uzņēmumu talismani, kas sagādās prieku ne tikai sev, bet arī pasākuma lielajiem un mazajiem apmeklētājiem.

Pirmais Lielo leļļu un talismanu gājiens notika 2010. gada 21. augustā – un tajā piedalījās 50 lielās lelles. Otrajā gājienā 2011. gadā piedalījās jau 53 lielās lelles. Šogad Lielo leļļu un talismanu gājiena maršruts no Vērmanes dārza virzīsies cauri pilsētas centram un Vecrīgai, atkal noslēdzoties Vērmanes dārzā, kur, tāpat kā iepriekšējos gājienos norisināsies balsojums par skatītāju mīļāko un atraktīvāko gājiena dalībnieku. Vērmanes dārzā lielus un mazus gaidīs izklaides, piepūšamo atrakciju parks, radošās darbnīcas, muzikāla programma, lielo leļļu un talismanu priekšnesumi uz skatuves, fotografēšanās un aktīva līdzdarbošanās kopā ar gājiena dalībniekiem visā Vērmanes dārzā.

Programmā: pulksten 12.00 - pirmā tikšanās un sasveicināšanās ar talismaniem Vērmanes dārzā; no pulksten 12.30 līdz 13.30 – Leļļu un talismanu gājiens pa pilsētu; no pulksten 13.30 līdz 14.30 - balsošana un tikšanās ar talismaniem Vērmanes dārzā; pulksten 14.30 - muzikāli priekšnesumi uz Vērmanes dārza skatuves; no pulksten 15.00 līdz 16.00 - Talismanu gājiena apbalvošana.

Jāatgādina, ka mēs ikdienā itin bieži sastopamies ar lielajām lellēm un talismaniem, pat to nenojaušot. Atgādināsim tikai dažas: Pasaules Dabas Fonda Panda, Jelgavas simbols Alnītis, „Dansukker” Cikariņš, brašie policisti runcis Rūdis un bebrs Bruno, kā arī daudzi citi lieliem un daudzu iemīļotie tēli.

Sīkāk internetā: www.talismani.lv.

Lielo leļļu gājiena dalībnieki būs arī daudzu bērnu iemīļotie policisti – runcis Rūdis un bebrs Bruno.
Lielo leļļu gājiena dalībnieki būs arī daudzu bērnu iemīļotie policisti – runcis Rūdis un bebrs Bruno.

7. Apes pilsētas svētki

Visi novadi un pilsētas šovasar vēl nav paspējušas nosvinēt savus svētkus un mums vēl ir lieliska iespēja uz tādiem doties arī šajā nedēļas nogalē, jo Apē tiek svinēti pilsētas svētki „Mana pilsēta – avotu dzidrajās skaņās”. Kā jau vairākus gadus ierasts, arī šogad tie norisināsies pa vienu no Apes ielām, šoreiz pa Avotu ielu.

Sestdien, 25. augustā, Avotu ielas daudzveidību sāks iepazīt pulksten 12.00. Ielā notiks Apes amatiermākslas kolektīvu koncerts, būs fotoizstāde „Apes avoti un citi ūdeņi”. Pulksten 13.00 Avotu ielā 5 krodzinieks Pēteris visus gaidīs uz jautru alus turnīru. Tiem, kam negaršos miestiņš, būs iespēja degustēt astoņu Apes avotu ūdeni un vērot rīkstnieku paraugdemonstrējumus. Pulksten 13.00 Avotu ielā 6 notiks arī tikšanās ar rakstniekiem Māru Svīri un Vladimiru Kaijaku, kā arī ar dzejnieku un rakstnieku Edvīnu Jansonu. Pie mājas Avotu ielā 10 darbosies keramiķa Uģa Puzuļa māla darbnīca, kurā ikviens varēs izveidot savu māla „lapiņu”. Visas dienas garumā Avotu ielā darbosies ari Amatnieku tirdziņā.

Vienlaikus no pulksten 10.00 līdz 14.30 Apes brīvdabas estrādē notiks floristu konkurss „Ziedi, puķes manai pilsētai”. Tajā vairākas komandas dienas garumā veidos dažādus floristikas veidojumus.

Hokeja laukumā pie Apes vidusskolas no pulksten 16.30 savu azartu un sportiskumu rādīs Ielu vingrotāji no Rīgas. Pulksten 18.00 Apes brīvdabas estrādē - Gulbenes tautas teātra izrāde - Rūdolfa Blaumaņa „Trīnes grēki”. Savukārt pulksten 22.00 notiks lielā Pilsētas svētku naktsballe kopā ar grupu „Labvēlīgais Tips” un DJ Cherry.

Svētdien, 27. augustā, pilsētas svētki noslēgsies ar kapu svētkiem (pulksten 12.00 – Pilsētas kapos, bet pulksten 14.00 – Meža kapos).

Sīkāk internetā: www.apesnovads.lv.

Grupa „Labvēlīgais tips” sestdien vakarā spēlēs Apes pilsētas svētkos.
Grupa „Labvēlīgais tips” sestdien vakarā spēlēs Apes pilsētas svētkos.

Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto, Ieva Čīka/LETA, Evija Trifanova/LETA