
Varbūt ievainojamāki nekā parasti. Mūsu hokejistiem Ābola debijā ļoti svarīga spēle pret Somiju

Latvijas vīriešu hokeja izlase šodien Stokholmā pasaules čempionāta piektajā spēlē tiksies ar allaž sīksto Somijas valstsvienību.
A apakšgrupas mačs "Avicii" arēnā sāksies plkst.13.20 pēc Latvijas laika, tiešraidē to translējot kanālam LTV7.
Latvijas izlase sestdien turnīru uzsāka ar smagu uzvaru 4:1 pār Franciju un dienu vēlāk bezierunu sakāvi ar 1:7 pret Kanādu, savukārt vakar pēc neizteiksmīga sākuma beigās pārliecinoši ar 5:2 tika pieveikta Slovēnija, bet trešdien tika piedzīvots smags zaudējums pret zviedriem ar 0:6, kamēr somi čempionāta atklāšanas dienā piektdien sīvā cīņā ar 2:1 uzvarēja Austriju, svētdien laimīgi izglābās pret Franciju, uzvarot ar 4:3 papildlaikā, pirmdien līdzīgā cīņā ar 1:2 zaudējums principiālajiem sāncenšiem zviedriem, bet ceturtdien lupatās sarauta Slovēnija ar 9:1.
A apakšgrupā līdere ar 15 punktiem piecās spēlēs ir Zviedrija, 12 punktus četrās cīņās guvusi Kanāda, astoņi, septiņi un seši punkti pēc četriem mačiem ir attiecīgi Somijai, Slovākijai un Latvijai, piecus punktus piecos dueļos guvusi Austrija, viens punkts ir Francijai, bet Slovēnija cīnās bez punktiem.
Vēl šodien Stokholmā plkst. 17.20 uz ledus kāps Zviedrijas un Francijas izlases, bet 21:20 Kanāda un Slovākija, savukārt Herningā B grupā būs Vācijas un ASV, Kazahstānas un Čehijas, kā arī Dānijas un Norvēģijas spēles.
Neraugoties uz to, ka Somijas hokejisti sarīkoja īstu uzbrukuma paraugstundu savā pēdējā mačā, kopumā viņu sniegums nav bijis tik pārliecinošs, ka vedina uz cerībām, ka varbūt varētu pārsteigt šo hokeja lielvalsti.
Pēdējos gados Latvijas un Somijas hokeja dzīves veidotāji sākuši vairāk sadarboties un mūsu jaunie hokeja talanti arvien biežāk dodas uz šo ziemeļu valsti slīpēt savas prasmes. Tāpat Somijas hokeja speciālisti Petri Numelins un Ville Peltonens ir Latvijas valstsvienības treneru korpusā, tiesa, otrais no viņiem personisku apsvērumu dēļ šajā pavasarī nepievienojās mūsu valstsvienībai.
Somiem pēdējā laikā izdevies divreiz kļūt par pasaules čempioniem, somi ir arī Pekinas olimpisko spēļu čempioni 2022. gadā. Tiesa, visi lielākie panākumi saistīti ar izcilo galveno treneri Juku Jalonenu, kas komandu vadīja no 2019. gada līdz pat pērnā gada čempionātam. Jalonens ir unikāls visas pasaules mērogā, jo viņa vadībā iegūts zelts gan olimpiskajās spēlēs, gan pasaules pieaugušo un arī U-20 čempionātos.
Nu Jalonena vietā ir Anti Pennanens, taču Somija ir un paliek spēcīga. Arī tad, ja jaunā trenera dēļ izlases rindās nav daudzu meistarīgu hokejistu, Latvijai jāievēro spēles disciplīna, un gan jau arī pašiem būs izdevības. Kopējā savstarpējo spēļu bilance ir par labu somiem, taču ir bijušas reizes, kad ļoti veiksmīgi nospēlējuši arī Latvijas hokejisti.
Abas izlases kopš 1998. gada spēkojušās 20 reizes un mūsu vīri izcīnījuši vien divas uzvaras un vienreiz nospēlēs neizšķirti. Interesanti, ka vēl četras reizes mūsu hokejistiem izdevies nospēlēt pamatlaiku 2:2 (trīs no šiem mačiem pasaules čempionātos), bet allaž ir zaudēts vai nu papildlaikā vai pēcspēles metienos. Pasaules čempionātos kopumā 10 spēles - viena uzvara, bet četras reizes pamatlaiks beidzies neizšķirti (vienreiz tā arī spēle noslēdzās, bet trīs reizes vēlāk zaudēts).
Vienīgo reizi oficiālā turnīrā Somija tika pārspēta 2014. gadā. Abas izlases pasaules čempionātā pēdējo reizi spēkojās 2022. gadā, kad sīvā cīņā ar 2:1 pārāki bija somi. Aprīļa sākumā "Xiaomi" arēnā aizvadītās pārbaudes spēles, kurās uzvaras tika dalītas uz pusēm, apliecināja, ka somi ir pa zobam, lai gan abas komandas ne tuvu nebija sastāvos, kādās tās sacenšas pasaules čempionātā. Somu rindās pārsvarā hokejisti no trīs Eiropas līgām – Somijas, Zviedrijas un Šveices, bet vārtsargu līniju cementēs Našvilas "Predators" vārtsargi Jūse Saross un Justuss Annunens, uzbrukuma līderi varētu būt Teuvo Teravainens no Čikāgas "Blackhawks", kurš pret slovēņiem atdeva sešas rezultatīvas piespēles un Ēli Tolvanens no Sietlas "Kraken", kuram tajā pašā mačā četri vārti, ar šīs sezonas NHL rūdījumu ierodas arī Jūso Pārsinens un Nikolass Mātinpalo. Ir noteikti spēcīgi, bet nekas neievainojams.
Somijas izlasē četros mačos Teravainens guvis vienus vārtus un septiņas piespēles, Tolvanenam seši vārti un viena piespēle, bet aizsargam Miko Lehtinenam divi vārti un četras piespēles. Visiem trijiem arī iespaidīgs lietderības koeficients (+7). Vārtsargu līnijā Jūse Saross atvairījis trīs mačos atvairījis 70 no 74 metieniem - 94,59%, bet viņa dublieris Emils Larmi - 16 no 18 metieniem, jeb 88,89% metienu. Tieši Saross tiek uzskatīts par Somijas izlases šī modeļa spilgtāko hokejistu.
Būtiskākās izmaiņas Latvijas izlasē, ka šajā laikā komandai pievienojies nu jau oficiāli Filadelfijas "Flyers" uzbrucējs (sezonu gan noslēdza Amerika hokeja līga Alentaunas "Lehigh Valley Phantoms" rindās) Rodrigo Ābols. Līdz ar viņa ierašanos vismaz treniņā tika samainīti virknējumi. Balcers-Ābols-Daugaviņš, Ravinskis-Ločmelis-Tralmaks, Dzierkals-Egle-Andersons Bukarts Prohorenkovs-Laviņš. Ļoti ticams, ka tādi būs arī spēlē.
Latvijas izlases uzbrukuma līderis pirmajos četros mačos bijis Eduards Tralmaks, kuram divi vārti un trīs piespēles, bet Danam Ločmelim trīs vārti (divi gan tukšos) un viena piespēle. Citi hokejisti nav guvuši vairāk par diviem punktiem. Tikmēr lietderības koeficienta līderis ir Kristiāns Rubīns (+5), bet Tralmakam (+3), kamēr Kristaps Zīle un Ralfs Freibergs iekrājuši (-6), bet Haralds Egle (-5). Arī vārtsargu sniegums pēc divām sagrāvēm nav pārāk spīdošs - Kristeram Gudļevskim atvairīti 55 no 64 metieniem jeb 85,94%, bet Gustavam Grigalam pret Kanādu 30 no 37 metieniem jeb 81,08%
Abas izlases ir divas no trim (vēl Austrija) šajā pasaules čempionātā, kas tā arī nav realizējušas vairākumu - latvieši septiņos piegājienos, kamēr somi sešos. Tikmēr mazākumā mūsu hokejisti ielaiduši vienu no desmit, kas ir trešais labākais rezultāts, bet somi ir paši sliktākie - ielaiduši trīs vārtus septiņos mazākumos. Pārkāpumu ziņā komandas ir pa vidu, mazliet uz lejasgalu - mūsu vīriem 30 minūtes, kamēr somiem 24. Somi ielaiduši 93 metienos septiņus vārtus, kas ir trešais labākais rādītājs un atvairīti 92,47% metienu, kamēr Latvija atvairījusi vien 84,12% metienu (mazāk tikai ungāriem) - ielaisti 16 vārti ar 101 metienu. Mūsu vīri trāpījuši 12,35% metienu - 10 vārti ar 81 metienu, kas ir sestais labākais rādītājs, kamēr somi ar 11,85 procentiem ir devītie - 16 vārti no 135 metieniem.
Latvijas izlases sastāvs pasaules čempionātā:
vārtsargi - Mareks Mitens ("Spišska Nova Ves", Slovākija), Gustavs Dāvis Grigals (Trenčīnas "Dukla", Slovākija), Kristers Gudļevskis (Brēmerhāfenes "Fischtown Pinguins", Vācija);
aizsargi - Miks Tumānovs (Jiveskiles JYP, Somija), Kristaps Zīle (Litvīnovas "Verva", Čehija), Markuss Komuls (Kladno "Rytiri", Čehija), Roberts Mamčics, Jānis Jaks (abi - Karlovi Varu "Energie", Čehija), Ralfs Freibergs (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Oskars Cibuļskis (Herningas "Blue Fox", Dānija), Kristiāns Rubīns (Plzeņas "Škoda", Čehija);
uzbrucēji - Kaspars Daugaviņš (bez kluba), Rodrogo Ābols (Filadelfijas "Flyers", NHL), Haralds Egle (Liptovski Mikulāšas "MHK 32", Slovākija), Rihards Bukarts (Vītkovices "Ridera", Čehija), Fēlikss Gavars (Sv. Lorenca Universitāte, NCAA), Anrī Ravinskis (Hemēnlinnas HPK, Somija), Gļebs Prohorenkovs (Niagāras universitāte, NCAA), Martins Laviņš (Ņūhempšīras Universitāte, NCAA), Toms Andersons ("La Chaux-de-Fonds", Šveice), Mārtiņš Dzierkals (Šellefteo AIK, Zviedrija), Oskars Batņa (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Filips Buncis (Odensas "Bulldogs", Dānija), Eduards Tralmaks (Kladno "Rytirzi", Čehija), Dans Ločmelis (Providensas "Bruins", AHL), Rūdolfs Balcers (Cīrihes "Lions", Šveice);
Somijas izlases sastāvs:
vārtsargi - Justuss Annunens, Jūse Saross (abi - Nešvilas "Predators", NHL), Emils Larmi (Vekšes "Lakers", Zviedrija);
aizsargi - Rasmuss Risanens ("Linkoping", Zviedrija), Miko Lehtonens (Cīrihes "Lions", Šveice), Tonijs Sunds (Helsinku HIFK, Somija), Vili Sārijervi (Langnavas "Tigers", Šveice), Nikolass Matinpalo (Otavas "Senators", NHL), Atro Lepenens (Vāsas "Sport", Somija), Robins Salo (Malmes "Redhawks", Zviedrija), Mikaels Sepele (Jenšēpingas HV71, Zviedrija), Jespers Mattila (Kuopio "Kaipa", Somija).
uzbrucēji - Mikaels Ruohomā ("Frolunda", Zviedrija), Lenni Hemēnaho, Jans Mikaels Jervinens, Ēmils Erholcs (visi - Pori "Assat", Somija), Valteri Merele ("Bern", Šveice), Ēli Tolvanens (Sietlas "Kraken", NHL), Hanness Bjerninens, Patriks Puistola (abi - "Orebro", Zviedrija), Jona Ikonens (Malmes "Redhawks", Zviedrija), Ahti Oksanens ("Lausanne", Šveice), Jūso Persinens (Ņujorkas "Rangers", NHL), Hari Pesonens (Langnavas "Tigers", Šveice), Teuvo Terevainens (Čikāgas "Blackhawks", NHL), Jugo Lamiko (Cīrihes "Lions", Šveice).